Hlavní navigace

Ve Spojených státech se očekává zdražení e-booků

Jiří Macich ml.

Podle listu The New York Times čeká americké čtenáře elektronických knih v nejbližších měsících relativně citelné zdražení. Ze zaběhlých devíti dolarů a 99 centů by se cena mohla zvýšit až k 14,99 USD za jeden e-book. Zatím se necelých deset dolarů stalo jakýmsi optimálním stropem pro cenu elektronických knih. Otázkou je, jak na vyšší ceny zareagují čtenáři – zákazníci. Spojené státy už mají v relativně krátké historii e-booků několik ostrých čtenářských reakcí na ceny elektronických verzí knih…

Podle listu The New York Times čeká americké čtenáře elektronických knih v nejbližších měsících relativně citelné zdražení. Ze zaběhlých devíti dolarů a 99 centů by se cena mohla zvýšit až k 14,99 USD za jeden e-book. Zatím se necelých deset dolarů stalo jakýmsi optimálním stropem pro cenu elektronických knih. Otázkou je, jak na vyšší ceny zareagují čtenáři – zákazníci. Spojené státy už mají v relativně krátké historii e-booků několik ostrých čtenářských reakcí na ceny elektronických verzí knih nebo omezení online prodeje. Známy jsou případy, kdy nespokojení čtenáři snižovali hodnocení knihy v nabídce nebo bombardovali spisovatelovu e-mailovou schránku stížnostmi.

Kritici zdražování poukazují na výrazně nižší náklady prodejců i vydavatelů při prodeji a distribuci elektronických verzí knih. Není nutné platit tisk, převoz, skladování atd. Vydavatelé však zase naopak říkají, že toto je jen část nákladů a kritici nerozumí procesu vzniknu knihy, který také stojí dost peněz. Zároveň argumentují tím, že elektronické knihy budou pořád levnější než ty klasické. Experti ovšem vydavatele a obchodníky varují před nějakým masivním zdražováním. Hrozí nárůst knižního pirátství nebo odklon k jiné zábavě. Vydavatelé si přitom slibují, že skutečný boom e-booků přijde spolu s tablety v čele s iPadem od Applu.

Našli jste v článku chybu?
16. 2. 2010 13:54
xyz (neregistrovaný)
Vhodnost čtečky se pojí zejména s množstvím čtených knížek za jednotku času, víc než s jakýmkoliv jiným faktorem. No a ještě velikost obydlí (skladovacích prostor) čtenáře. ;)
16. 2. 2010 13:47
Petr K. (neregistrovaný)

Domníval jsem se, že hlavní výhodou e-knih je cena, která je nízká díky tomu, že odpadají náklady na tisk, distribuci a řetěz překupníků.

Standarně ano, náklady na elektronickou knihu jsou řádově zcela někde jinde než u papírového kusu. Jenže když si chce někdo nahrabat na "novince", nezáleží na nákladech... :-P

Díky nízké ceně se vyplatí investovat do relativně drahé čtečky.

Doba drahých čteček pomalu končí. Minimálně 5 velkých firem ohlásilo na 2Q tohoto roku 2-3 zařízení v ceně lehce …