Hlavní navigace

Ve Spojených státech se očekává zdražení e-booků

16. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Podle listu The New York Times čeká americké čtenáře elektronických knih v nejbližších měsících relativně citelné zdražení. Ze zaběhlých devíti dolarů a 99 centů by se cena mohla zvýšit až k 14,99 USD za jeden e-book. Zatím se necelých deset dolarů stalo jakýmsi optimálním stropem pro cenu elektronických knih. Otázkou je, jak na vyšší ceny zareagují čtenáři – zákazníci. Spojené státy už mají v relativně krátké historii e-booků několik ostrých čtenářských reakcí na ceny elektronických verzí knih…

Podle listu The New York Times čeká americké čtenáře elektronických knih v nejbližších měsících relativně citelné zdražení. Ze zaběhlých devíti dolarů a 99 centů by se cena mohla zvýšit až k 14,99 USD za jeden e-book. Zatím se necelých deset dolarů stalo jakýmsi optimálním stropem pro cenu elektronických knih. Otázkou je, jak na vyšší ceny zareagují čtenáři – zákazníci. Spojené státy už mají v relativně krátké historii e-booků několik ostrých čtenářských reakcí na ceny elektronických verzí knih nebo omezení online prodeje. Známy jsou případy, kdy nespokojení čtenáři snižovali hodnocení knihy v nabídce nebo bombardovali spisovatelovu e-mailovou schránku stížnostmi.

Kritici zdražování poukazují na výrazně nižší náklady prodejců i vydavatelů při prodeji a distribuci elektronických verzí knih. Není nutné platit tisk, převoz, skladování atd. Vydavatelé však zase naopak říkají, že toto je jen část nákladů a kritici nerozumí procesu vzniknu knihy, který také stojí dost peněz. Zároveň argumentují tím, že elektronické knihy budou pořád levnější než ty klasické. Experti ovšem vydavatele a obchodníky varují před nějakým masivním zdražováním. Hrozí nárůst knižního pirátství nebo odklon k jiné zábavě. Vydavatelé si přitom slibují, že skutečný boom e-booků přijde spolu s tablety v čele s iPadem od Applu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).