Hlavní navigace

Václav Moravec: O Bradáčovi a spol. se mluví jako o mordpartě ČT

16. 9. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
16. 9. 2011

Do nevídané kritiky šéfa zpravodajské ČT 24 a jednoho z pěti finalistů konkurzu na generálního ředitele České televize Romana Bradáče se pustil moderátor nedělních politických diskusí ČT Václav Moravec. Současné vedení ČT označil v rozhovoru pro dnešní MF Dnes za „mordpartu“. Současnému managementu zaměstnanci dali přezdívku mordparta. Do ní řadí i šéfa zpravodajské ČT 24 a ředitele Jedničky, kteří stojí za nepromyšlenými přesuny ve vysílacím čase, prohlásil Moravec.

K TÉMATU: Kdo jsou finalisté konkurzu na ředitele České televize a s čím přicházejí?

Na přesuny pořadů podle Moravce doplatily Události v regionech, které stěhováním z ČT 1 na ČT 24 a zpět přišly o dvě třetiny diváků, publicistický magazín Černé ovce, jemuž podle moderátora ubyla polovina diváků, nebo cestopisný magazín Na cestě. To ukazuje přinejmenším na nekompetentnost, přinejhorším na cílenou likvidaci média veřejné služby, za což by ti lidé měli být vyhozeni, dodal Moravec na adresu Radana Dolejše a Romana Bradáče, svého přímého nadřízeného.

ROZHOVOR: Roman Bradáč: Sledovanost nemůže být pro Českou televizi bič. Ani u Událostí

Takové hala bala přesuny by neudělali ani studenti žurnalistiky po jednom roce studia. Mezi zaměstnanci tady na Kavkách nyní koluje vtip, že po dokončení tunelu Blanka se mordparta chystá dokončit „tunel Telka“, dodal Moravec. „Pokud zvítězí „mordparta“, bude pro mě ctí být z České televize vyhozen,“ doplnil. K podobné kritice Bradáče jakožto jediného zástupce současného vedení ČT ve finálové pětici kandidátů na generálního ředitele ČT se v minulosti uchýlil i Bradáčův předchůdce ve vedení ČT 24 a nynější šéf divize Nových médií v ČT Milan Fridrich.

ROZHOVOR: Jan Svoboda: Události by mohly být jen na ČT 24 a Večerníček na ČT 2

Podle Moravce je nepochopitelné, proč do finální volby ředitele ČT nepostoupil například režisér a dokumentarista Fero Fenič. Je to proto, že ho bohužel, nebo bohudík, nemá v mobilním telefonu uloženého šéf volebního výboru Sněmovny Václav Mencl? naráží Moravec na úterní schůzku Romana Bradáče a dalšího kandidáta na generálního ředitele ČT Hynka Chudárka s předsedou volebního výboru Poslanecké sněmovny Václava Mencla (ODS), který chtěl od obou kanddiátů vyjádření k dopisu televizních odborů, jež brojí právě proti těmto dvěma kandidátům.

ROZHOVOR: Hynek Chudárek: Česká televize musí výrazně zeštíhlit a zmodernizovat

Nejsem zaměstnanec České televize ani odborář. Myslím, že to z jejich strany není strach o místa. Nasazovat odborům psí hlavu a tvrdit, že chtějí, aby televize zůstala v klídku a smrádku, to v žádném případě nelze. Oni chtějí změnu, jasně to uvedli ve svém prohlášení, hájí Moravec odbory. Upozorňují podle něj jenom na rizika spojená s tlaky, které provází výběr nového ředitele. Může to souviset třeba i s pozemky za budovou zpravodajství na Kavčích horách, o které mají zájem developeři. Pak tu máte provázání s nejrůznějšími firmami typu Grand Princ a Erika, dodal.

ICTZ23

Volbou ředitele ČT se podle Moravce intenzivně zaobírá také televize Nova, která chce, aby Jiřího Janečka v čele Kavčích hor vystřídal slabý šéf. Nova bude chtít co nejslabšího ředitele, aby se z ČT stal marginální subjekt na mediálním trhu, aby měla co nejslabší sledovanost. To koneckonců chtěl už Vladimír Železný. Současný šéf Novy Jan Andruško v té snaze pokračuje a současný management ČT mu nahrává, míní Moravec. Právě Nova chce letos na podzim spustit nový diskusní pořad s politiky a jako o moderátorovi se spekulovalo o Moravcovi. Vedení Novy tuto informaci vehementně popřelo.

Podle Moravce jsou při volbě ředitele ČT ve hře tři varianty: Zaprvé dojde k vyřazení silného kandidáta, favorita volby Petra Dvořáka. Favorité u nás končí špatně. Dvořák dopadne jako Fenič, protože má proti sobě nejsilnější frontu, nechtějí ho lobbisté, nechce ho konkurence, asi ho nebudou chtít ani politici. Pak tu bude snaha vybrat nekonfliktního kandidáta, který se dohodne s ostatními, provede dílčí změny. Ale pak nebude svobodný ve svém rozhodování. Tím kandidátem může být Hynek Chudárek. Nebo vyhraje člověk zevnitř, Roman Bradáč. To je ČT současnosti, není to žádná změna, kterou radní žádají. Takovou volbou by popřeli sami sebe, řekl moderátor.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.