Hlavní navigace

Václav Žák: Kompenzačním licencím už vypršela čtvrtina doby platnosti

30. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
30. 7. 2008

Takzvané kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální televizní vysílání, o které si mohou podle novely vysílacího zákona platné od letošního ledna zažádat společnosti, které v minulosti uspěly v licenčním řízení na programové pozice v prvních multiplexech, by si měly televize vyzvednout co nejdříve. Jinak jim hrozí, že dostatečně nevyužijí lhůtu, po kterou by mohly vysílat na relativně uzavřeném televizním trhu, prohlásil v rozhovoru pro server RadioTV.cz předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Václav Žák.

K VĚCI: Minority zažalovala udělení licencí TV Barrandov, Z1 a TV Pohoda

Držitelé kompenzačních licencí, kteří můžou začít vysílat hned, mají konkurenční výhodu, jakousi ochranu trhu do vypnutí analogu, což si myslím, že pro ně je naprosto dostatečná kompenzace, prohlásil Žák. Trh bude volnější po vypnutí analogu. To máte ještě minimálně tři roky. A tento stav už rok trvá, takže to je řekněme čtvrtina doby trvání té licence, kdy ta licence operuje ve velmi chráněném a omezeném prostoru. Co víc by ten investor mohl chtít? ptá se předseda RRTV.

KL22 hlasovani

Žák souhlasí s tím, že od doby, kdy první televize získaly licence pro zemské digitální vysílání, se trh proměnil a výrazně posílily neterestrické vysílací platformy. Předseda RRTV to ale nevnímá jako nevýhodu pro nové pozemně šířené televizní programy. Pro ty televize to přináší spíš výhodu než nevýhodu, protože jejich programy, pokud by se šířily jen v digitálních terestrických sítích, by se dostaly jenom k velmi omezenému počtu domácností. Pokud budou využívat kombinaci těch platforem, tam už pokryjí velmi podstatnou část české populace, což pro ně musí být samozřejmě lepší, míní Žák.

Udělování kompenzačních licencí pro zemské digitální televizní vysílání napadla koncem června žalobou u Městského soudu v Praze společnost Minority, jeden z neúspěšných účastníků licenčního řízení na nové digitální televize. Minority v roce 2006 soudně zpochybnila průběh licenčního řízení i jeho výsledek, jednání soudů se však stalo bezpředmětné poté, co letos v lednu vstoupila v platnost „diginovela“ vysílacího zákona, která tyto soudní spory de facto zastavuje a potvrzuje licence původním šesti vítězům soutěže.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.