Hlavní navigace

Václav Žák pro DigiZone.cz: čínská mediální realita a možnosti spolupráce

10. 7. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
10. 7. 2006

Serveru DigiZone.cz se podařilo získat podrobnosti o náštěvě pěti členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) v Číně. Za detailní výklad děkujeme předsedovi Václavu Žákovi, jehož zprávu přetiskujeme v plném znění:

"Ve dnech 30. června až 9. července navštívila delegace RRTV na pozvání Státního úřadu pro rozhlas, televizi a film Čínskou lidovou republiku. Předseda regulačního orgánu je členem vlády. V Pekingu delegace navštívila Čínskou centrální televizi (CCTV), Čínský centrální rozhlas a Čínský mezinárodní rozhlas. V provincii Shaanxi jednala se zástupci televize a rozhlasu, v Šanghaji se zástupci SMG, Šanghajské mediální skupiny, která sdružuje regionální i místní rozhlasy a televize.

Delegace na každé zastávce diskutovala s představiteli Státního úřadu pro tisk, rozhlas a televizi, což je přibližně partnerský orgán RRTV v podmínkách ČLR. Seznamovala je s evropským systém regulace médií prostřednictvím nezávislých regulačních orgánů. V Pekingu se delegace zajímala o stupeň otevřenosti centrálních médií ve vztahu k incidentu na náměstí Tien–an-men.

Návštěva probíhala v rámci Protokolu o spolupráci v kulturní oblasti, kterou na léta 2004 – 2006 podepsal prezident Václav Klaus při své návštěvě v Číně. Měla tři základní cíle:

  • poznat současnou situaci v ČLR,
  • informovat o vývoji médií v ČR,
  • podpořit kulturní výměnu v oblasti filmů a televizních i rozhlasových pořadů mezi ČR a ČLR.

V Číně, podobně jako v ČR, probíhá přechod na digitální vysílání. ČLR spoléhá zejména na digitální kabelovou televizi. Počet domácností připojených na kabelové vysílání je už dnes proporčně více než trojnásobný oproti situaci v ČR. V budoucnu plánují vybavit kabelovou infrastrukturou všechny vesnice, kam se bude základní signál přenášet prostřednictvím satelitů. Čína staví i pozemní digitální sítě pro rozhlas a televizi. Norma je blízká evropskému systému DVB, ale není s ním totožná.

Už dnes mají čínští diváci k dispozici okolo 40 programů. Jenom CCTV produkuje 16 neplacených kanálů a 13 placených, další kanály produkují televize v provincích. S rozvojem nabídky kanálů stoupá zájem o obsah. Vzhledem k tomu, že česká kultura, a to nejen hudba, ale i filmová produkce, je mezi vzdělanějšími Číňany oblíbená, existují možnosti navázání spolupráce mezi českými tvůrci a čínskými médii. Úspěch spolupráce v oblasti médií by bezpochyby příznivě podpořil i vstup českých podnikatelů na čínský trh.

MMF24

Zástupci, s nimiž jsme jednali, vždy zdůrazňovali rozpornost situace v ČLR, kdy část země patří mezi technologicky nevyspělejší oblasti světa, část žije životem rozvojové země. Upozorňovali také, že politika postupného otevírání Číny světu nese svoje ovoce. Zahraniční kapitál zatím nesmí do oblasti médií vlastnicky vstupovat, ale na obchodu s Čínou v oblasti prodeje práv k vysílání filmů a televizních seriálů vydělávají zahraniční firmy stovky milionů korun ročně. Čeští producenti by mezi nimi neměli chybět.

Návštěva delegace RRTV a podzimní reciproční návštěva čínské delegace v Praze, stejně jako plánovaný rozvoj spolupráce mezi Šanghají a Zlínem v oblasti filmů pro děti a mládež jsou dalšími kroky na cestě k úspěšnému rozvoji už existující spolupráce."

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).