Hlavní navigace

Vantage VT-600S CI+: dvoutunerový PVR HD přijímač s Conaxem a rozhraním CI+

23. 3. 2011
Doba čtení: 12 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Vantage VT-600C je twin tuner box DVB-S/DVB-S2 s možností nahrávání na externí pevný disk od německého výrobce Vantage. Při hlasováních v Německu získal známky 1,1 až 1,8, což jsou známky nadstandardní a je to téměř nejvyšší ocenění, které lze v anketách od uživatelů a odborníků získat. Vantage VT-600S je vyráběn v černém provedení a dodává se i ve verzi C (kabel), která se však do ČR nedováží. Design přijímače je dobře známý z předchozích modelů Vantage.

Poskytuje nadstandardní obraz, externí PVR zaznamená bezchybně vaše záznamy a satelitní Player přehraje nejen tato, ale i další vaše záznamy video, audio, nebo fotografie. Přijímač se v plném provozu velice málo zahřívá, což může být dobrý předpoklad jeho dlouhé životnosti.

Přední panel

Přední panel disponuje nejnutnějšími tlačítky, takže může být provozován bez dálkového ovládání. Vlevo je tlačítko vypínače do/ze Standby, které je v provozu modře podsvíceno. Následují tlačítka ovládání rozmístěné do kruhu s centrálním tlačítkem OK. Vpravo od nich je prohnuté tlačítko MENU. Následuje okno se zeleným alfanumerickým displejem (VFD), který zobrazuje název kanálu (v pohotovostním režimu hodiny) a dalšími ikonkami, které indikují momentální stav přijímače. Pod odklopným víčkem na pravé straně se nachází jeden slot pro přístupové karty Conax a dva CI+ porty pro moduly. Nový CI + standard je podporován i na box. Najdeme zde také jeden USB 2,0 port.

Vantage VT-600S přední panel
Vantage VT-600S procesor

Přijímač je osazen procesorem STi7105, 450 MHz (stejně jako dražší model Vantage VT-1, recenzovaný zde před rokem), – Flash paměť 64 Mb – SDRAM 512 Mb – EEProm 8 KByte – VDRAM 2×64 Mb z SDRAM.

Maximální spotřeba přijímače při plném provozu HDD je 45W / standby 2W. V hlubokém spánku je spotřeba přijímače ještě nižší, menší než 1 Watt. Probuzení z tohoto režimu však trvá o něco déle. Hmotnost přijímače je cca 3,0 kg. Rozměr přijímače je cca 300×65×230 mm.

Vantage VT-600S přední panel natočený

Zadní panel

Na zadním panelu odleva se nachází dva satelitní tunery. Trochu matoucí při instalaci je, že úplně vlevo je nejdříve tuner 2 a vpravo následuje tuner 1. Nastavení tunerů měníme v Menu z těchto možností: oddělené, stejný signál, smyčka.

Vantage VT-600S zadní panel

Na zadním panelu nenajdeme mimo dvou audio cinch pro levý a pravý kanál žádný jiný analogový výstup. Nenajdeme zde port LAN, ani R232.

Zadní panel disponuje těmito porty:

• 2 x satelitní tuner s Loop Out výstupy
• Analogový RCA audio výstup levý/pravý
• Optický audio výstup
• USB připojení
HDMI výstup verze 1.3
• Kolébkový síťový vypínač
• Napevno zabudovaný síťový kabel

Vantage VT-600S tuner

Satelitní tuner přijímače

Dálkové ovládání

Vantage VT-600S dálkový ovladač

Dálkové ovládání Vantage jsou dnes na dobré úrovni co do funkčnosti i designu.

Dálková ovládání přijímačů Vantage byla v minulosti předmětem oprávněné kritiky včetně používání knoflíkových baterií, které svou kapacitou a hlavně cenou nesplňovaly požadavky. Dnes se již dodávají inovované verze hodné těchto špičkových přijímačů. Jsou vyrobeny v černém matovém provedení. Toto ovládání obsahuje 50 tlačítek. Některá tlačítka doprovází text, jiná jsou opatřena pouze symboly. Důležitá tlačítka jsou navíc barevně odlišena. Tělo ovladače je úzké pouze 42 mm, délka je standardní 200 mm, síla trupu je 17 mm. Vrchní část je mírně prohnuta, spodní část je zkosena a nechybí ani prohlubeň na prsteníček pro dobré uchopení. Stisk gumových tlačítek je dokonale vyřešen, přepínání programů je téměř okamžité. Dálkové ovládání je napájeno dvěma AAA bateriemi, které jsou součástí balení.

Tímto dálkovým ovládáním můžete také ovládat zapnutí a vypnutí svého televizního přijímače. K tomu slouží červené programovatelné tlačítko TV.

Vantage VT-600S zvukovka

Dálkové ovládání má i některá “horká“ tlačítka, z nichž se dostanete bez nutnosti vstoupit do menu k rychlým nastavením. Typickým představitelem je např. tlačítko se symbolem filmu, kterým vstoupíte do menu vašich záznamů, nebo videoformát, který měníme tlačítkem VF, mozaiku zapneme tlačítkem MoSAic a obraz v obraze tlačítkem PIP. Svá tlačítka má také nápověda HELP a samozřejmě Teletext. Přepínání zvukové stopy volíme tlačítkem AUDIO.

Vantage VT-600S výběr satelitu

Hlavní Menu je rozděleno na sedm sekcí

Instalace

Instalací nás provede důvěrně známé velice dobře graficky i funkčně propracované Menu přijímače, které je téměř shodné s menu ostatních přijímačů této značky. Byl však použit jiný, lépe čitelný font písma a mírně upravena grafika.

Vantage VT-600S ladění kanálů

Instalace u přijímačů Vantage je logicky a přehledně uspořádána a začíná volbou jazyka. Čeština je ve výběru, ale i poté jsou některé položky v menu stále v angličtině nebo jsou zkomoleny. Instalace pokračuje nastavením času a časového pásma a po nastavení parametrů a připojení LNB můžeme pokračovat v automatickém, nebo ručním vyhledávání kanálů. Přijímač podporuje DiSEqC 1.0 standard, 1.1, 1.2 a USALS, může být integrován do systémů Unicable a blind scan. Automaticky jsou kanály ukládány v pořadí, v jakém byly naladěny, ale můžeme je poté upravovat a vytvářet seznamy oblíbených a podobně. Máme na výběr sedm předdefinovaných sekcí, ale lze je naštěstí přejmenovat. Je také možné se v hlavním seznamu v kanálech pohybovat a přesunout celou řadu kanálů současně. Přijímač má paměť pro uložení 20 000 rozhlasových a televizních kanálů.

Vantage VT-600S třídění

Několik ukázek z menu naladěných programů. Na prvním je v grafech znázorněn u většiny stanic průběh probíhajícího pořadu, info. o satelitu a možnost editace. Na druhém obrázku je možnost řazení stanic podle abecedy pro snazší vyhledání. Dole je seznam sledovaných kanálů

Dále probíhají klasická nastavení společná téměř pro všechny satelitní přijímače. Při nastavení pro výstup HDMI může být zvoleno: Auto, 576p, 720p, 1080i a 1080p. Při nastavení tohoto přijímače je největší rozdíl pouze v tom, že tento přijímač je dvoutunerový a musíme se rozhodnout pro zapojení tunerů podle použité antény.

Vantage VT-600S propojovací kabel

Pokud využíváme pouze jeden tuner, poslouží nám k propojení druhého propojovací kablík Loop Out s F konektory, který je dodáván jako příslušenství. Vpravo je schéma jeho zapojení s propojením tuneru 1 do tuneru 2. Přehozením smyčky lze propojit tunery i obráceně. Tímto propojením rozšíříme funkce přijímače při použití pouze jedné antény s LNB singl.

Vantage VT-600S instalace tuneru

V menu je velice dobře znázorněno zapojení kabelů při různých kombinacích anténních systémů. Čeština v tomto případě trochu pláče.

Kromě volných FTA a kódovaných HDTV kanálů přístroj samozřejmě také zvládne kanály ve standardním rozlišení (SD). Obraz v rozlišení (SD) je přepočítán na 1080p přes rozhraní HDMI a zlepšuje tak kvalitu při zobrazení na obrazovce. Toto se v software přijímače opravdu povedlo a určitě na tom má velký podíl i čip Sti7105. SD kanály jsou vždy lepší, než v nastavení v klasickém SD rozlišení. Analogové porty typu SCART Vantage vzhledem k zaměření přijímač již nepodporuje a nejsou instalovány. Přijímač disponuje dvěma CI sloty pro moduly CI+. To může být problém při výběru vhodného modulu pro karty CS Link, Sklylink, nebo UPC Direct. Čtečka karet je totiž vhodná pro Conax, XCrypt, DGCrypt, krypton a Firecrypt. Karty Cryptoworks, Cryptoworks ICE i Irdeto PlSys si samozřejmě ve čtečce ani neškrtnou. Je třeba zvolit vhodný modul na rozkódovaní těchto karet používaných našimi poskytovateli. Vantage striktně dodržuje všechna doporučení ohledně zabezpečení kódovaných programů, možností emulace i sdílení. Tím se značně zúžila možnost použít různé i nelegální způsoby včetně softwarových např. na změnu čtečky na universální. Jedinou možností je u tohoto modelu použít nový CA modul Mascom, který skvěle funguje se všemi našimi kartami zcela bez problémů. Doporučovaný modul Smit neprojevil v tomto přijímači žádnou snahu tyto naše karty rozkódovat.

Vantage VT-600S Mascom modul Irdeto

Modul Mascom (Irdeto-Cryptoworks) s verzí sw 1,22

Modul Mascom s novou verzí software 1.22 rozšířil funkčnost modulu i na nejnovější karty Skylinku, Irdeto Pl-Sys. Tím se stal jediným universálním modulem k použití všech karet, které byly a jsou u nás v současné době provozovány:

Skylink Standart, CzechLink, Trade  Technology, Skylink ICE Standart + Standart HD, Skylink Irdeto (HD), UPC Direct, CSLINK i GITAL.

Tento modul umožňuje nastavení chybových hlášení, rodičovského zámku, Dual Decrypt atd. Některé karty se v tomto modulu po prvním vložení načítají delší dobu, ale po načtení již fungují zcela bezchybně. Cena modulu se pohybuje do cca 1200 Kč včetně DPH.

Co vyčteme z informačního banneru

Vantage VT-600S banner

Informační banner se zobrazí při každém přepnutí nového kanálu, nebo stlačením tlačítka Info. Při druhém stlačení téhož tlačítka se dostanete k podrobnému popisu sledovaného programu a při třetím zmáčknutí k podrobnostem o parametrech zobrazeného kanálu a zvuku, datovém toku apod.

Vantage VT-600S info banner

1 Číslo kanálu a název
2 Začátek aktuálního programu
3 Aktuální a následující pořad
4 Aktuální konec programu, přesný čas a datum
5 Síla signálu a kvalita obrazu
6 Symboly:

A Videoformát
B Rozlišení
C Videotext
D HD vysílání
E Titulky
F Dolby Digital
G Kódovaný kanál

Vantage VT-600S parametry

Při třetím zmáčknutí tlačítka Info se zobrazí podrobnosti o vysílaném kanálu vlevo. Vpravo je okno s EPG (programovým průvodcem)

PVR

Vantage nemá možnost instalování interního disku, je nutné připojovat externí USB pevné disky. Pokud použijete externí HDD 2,5“ nebo flash, nemusíte pro ně zajišťovat extra napájení a disk bude napájen přes USB. Při použití HDD 3,5“ s obvykle vyšší spotřebou napájení je potřeba pro ně zajistit extra napájení, coz bývá jejich součástí. Přijímač používá jako formát souboru na pevném disku Fat32. Nový disk je třeba naformátovat nejdříve v PC, aby jej přijímač po připojení nalezl, například pomocí nástroje HP USB Disk Format Tool, nebo Fat32Formatter.

Odkaz na stažení programu zde: http://www.he­ise.de/softwa­re/download/fat32for­matter/50072

Poté se doporučuje disk naformátovat na Fat32 v přijímači ještě jednou, což je již velice rychlé.

Vantage VT-600S player menu

Zde vidíte seznam svých nahrávek, v pravé části s náhledem a podrobnějším popiskem, který se nahrává v pomocných souborech spolu s nahrávkou pořadu. Seznam nahrávek můžete samozřejmě i třídit.

Nahrávky lze prohlížet pomocí stisknutí tlačítka se symbolem filmu se šipkou v sekci PVR Only na dálkovém ovladači. Přijímač disponuje pamětí, a tak můžete například v přehrávání pokračovat od místa posledního vypnutí. K dispozici jsou i záložky. Při přehrávání záznamů umí satelitní Player všechny obvyklé úkony a přehrávání tam i zpět několikanásobnou rychlostí.

Nahrávky se ukládají ve formátu *.trp. Vzhledem k používanému formátu FAT32 jsou delší soubory rozdělené po 2 GB plus zbytek.

Timeshift je ve výchozím nastavení nakonfigurován tak, aby se spouštěl pouze ručně, ale může být také aktivován na automatický záznam.

Mimo přehrávání záznamů pořízených přijímačem jsou podporovány i další formáty nahrané na disku:
- MP3, WAV,
- MPEG2, MPEG4
- XVID, Quicktime, Flash, MP4, MKV, MOV, WMV
- JPEG
- TRP, TS

Nepodařilo se načíst audio na několika MKV a WMV testovaných souborech.

EPG

EPG je velice jednoduše dobře a logicky zpracováno. Je navrženo na sedm dnů dopředu. Žlutým tlačítkem vyvoláme denní tabulku právě zvoleného programu, kde najdeme všechny pořady vysílané v tento den s časovým údajem o začátcích programů. Zeleným tlačítkem můžeme z EPG programovat nahrávání příslušného zvoleného pořadu. Spouštět nahrávání můžeme samozřejmě i ručně. Okno EPG je v jeho horní pravé části doplněno zmenšeným oknem, kde můžete online sledovat zvolený program.

PIP a MoSaic

Je podporována i funkce PIP (obraz v obraze). Po stisknutí tlačítka PIP na dálkovém ovladači tuto funkci vyvoláte. Tlačítko swap Vám umožní přepínat mezi kanály v režimu PIP (prohození zobrazení). Pomocí šipek na dálkovém ovládání můžete přepínat kanály nahoru/dolu u hlavního zobrazení. Tyto funkce fungují u kanálů ve standardním rozlišení, ale ne u HDTV kanálů. Nicméně můžete stále přepnout na kanál HD s funkci obraz v obraze a ještě sledovat SD kanál ve zmenšeném zobrazení.

Vantage VT-600S PIP a mosaika

Vlevo na screenshots je vidět funkce obraz v obraze, vpravo je mozaika složená ze šesti stanic.

Tlačítkem MoSAic vyvoláme okno ve kterém zadáme počet náhledů na obrazovce. Máme dvě nastavení: čtyři, nebo šest náhledů najednou. Najetím na kterékoliv zobrazení v náhledu MoSAic můžeme tlačítkem OK příslušný program aktivovat a sledovat jej online. Ostatní obrázky jsou statické. Opětovným zmáčknutím OK se tento aktivní obraz zvětší do normálního zobrazení.

TXT

Chcete-li spustit teletext, stisknete tlačítko Text. Teletext se zobrazuje okamžitě, stránky se do paměti načítají svižně. Je zobrazován bezchybně s českou diakritikou. Teletextové titulky jsou však zobrazovány bohužel s chybami. Místo některých liter nebo písmen s akcenty je zobrazováno jiné písmeno. Škoda, že také titulky nejdou iniciovat pouze jedním tlačítkem, ale až po zapnutí TXT a zvolením stránky 888. Při přehrávání záznamů nejsou teletextové titulky obvykle synchronní s dějem na obrazovce.

Vantage VT-600S teletext

Hodnocení a závěr

Vantage VT-600S je výborný přijímač s logickým, graficky dobře zpracovaným a rychlým menu. Kvalita jeho obrazu je opravdu velice dobrá. Překvapí velice svižné přepínání mezi kanály. Díky duálnímu tuneru můžete nahrávat až ze dvou různých programů z různých muxů a třetí program například sledovat. Podmínkou ale je, že máte instalovanou satelitní anténu se dvěma oddělenými LNB přijímači. Optimálně není vyřešen záznam dvou kódovaných kanálů současně. PVR funguje velice dobře a nabízí také možnost úprav vašeho záznamu. Malé problémy jsou se synchronizací při přehrávání záznamů u teletextových titulků. Upgrade firmware je možné z družice OTA nebo přes USB. Přijímač není určen zákazníkům, kteří rádi rozšiřují a upravují jeho funkce pomoci plug-in a nepřeje ani další lidové tvořivosti. Jeho funkce a ovládání však splňují všechny požadavky a komfort, který je dnes vyžadován od náročného uživatele.

Vantage VT-600S manual v angličtině

Ukázka manuálu nápovědy v angličtině

Pokud si nevíme rady s některou funkcí v Menu, můžeme zmáčknout tlačítko Help na dálkovém ovládání a objeví se nápověda. Ta bohužel není přeložena do češtiny a tak je pouze pro „angličany“. Vyplatí se také upgrade softwaru, které bude jistě brzy uvolněno a napraví některé malé nedostatky. Tato recenze byla uskutečněna se softwarovou verzí 02.07M-O z 25. ledna 2011.

Oficiálně doporučené harddisky

Buffalo (no name) 3,5“ 500GB
Chiligreen (no name) 2,5“ 250GB
Chiligreen (no name) 3,5“ 500GB
Chili Green (no name) 3,5“ 250 GB
Freecom Mobile Drive 2,5“ 80GB
Hitachi Signature Mini Espresso 2,5“ 500GB
Fujitsu Siemens STORAGEBIRD SOLO 20-U 2,5“ 250GB
Fujitsu Siemens Storagebird XL – E 3,5“ 450GB
Iomega® Desktop-Festplatte 3.5“ 500GB
LaCie Porsche Design 3,5“ 160GB
Maxtor OneTouch 3,5“ 500GB
Maxtor Personal Storage 3200 3,5“ 400GB
Philips Easy portable storage 2,5“ 160GB
Packard Bell Sprint 3,5“ 360GB
Samsung SpinPoint M80 2,5“ 160GB
Samsung HD103UJ in Revoltec-Gehäuse 3,5“ 1000GB
Samsung HDL NoName USB Gehäuse von Lidl 3,5“ 500GB
Samsung in Revoltecgehäuse AluGuard 2,5“ 250GB
Samsung HM320JI im FANTEC DB-228US-1 2,5“ 320GB
Samsung HDl 501 J in NoName Gehäuse 3,5“ 500GB
Samsung Fantec Gehäuse ( DB-338US2 ) 3.5“ 1000GB
Seagate FANTEC DB-228US-1 Gehäuse 2,5“ 60GB
Tevion MD90101 3,5“ 500GB
Tevion Samsung 2,5“ 320GB
Trekstor Portable PHA02UE 2.5“ 80GB
WesternDigital My Book Studio Edition 3,5“ 500GB
WesternDigital Passport 2,5“ 160GB
WesternDigital My Book Essential 2.0 3,5“ 500GB
WesternDigital Elements 3,5 1000GB
LaCie Porsche Design 3,5“ 300 GB
Fantec D35US2 3,5“ 160GB
Teac HD-35CRU-2× 3.5“ 250GB

Poklepáním na kterýkoliv obrázek levým tlačítkem myši jej zvětšíte v novém okně.

Dvacetiminutové video v provedení kabelového přijímače VT 600C najdete zde: http://www.you­tube.com/watch?v=CU0pHJB­Ck-w. Od satelitního přijímače se však ovládání téměř neliší a poskytuje dobrý přehled funkcí.

Seznam kanálů (Kanalliste) si můžete stáhnout zde: http://www.vantage-digital.com/fi­les/download-1297346254.rar

Poslední oficiální firmware ze dne 28.1.2011 verze 2,07MO je zde: http://www.vantage-digital.com/fi­les/download-1296209209.zip

Editor pro nastavení přijímače je zde: http://www.vantage-digital.com/fi­les/download-1267785509.zip

Šedesátidenní zkušební verze programu DVR Studio HD2 si můžete stáhnout z odkazu PDF stránky přímo od výrobce: http://www.vantage-digital.com/fi­les/download-1279792364.pdf. Tento komplexní program německého výrobce pro práci s videem, převodem formátů, střihem, umožňuje i authoring a vypalování na různá média.

Balení přijímače obsahuje:

BRAND

Vantage VT-600S krabice

• 1 x Vantage VT-600S
• 1 x Dálkové ovládání IRCU-DVTCIP-A
• 2 x Baterie AAA
• 1 x manuál zatím pouze v němčině
• 1 x krátký propojovací kabel tunerů

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
web přijímače: http://www.tvdi­gitalne.cz/van­tage-vt-600-s.html
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena přijímače: 8 590 Kč včetně DPH
Foto a screenshots autor + 3× firemní foto

Jaké finanční prostředky jste ochotni investovat do svého prvního satelitního přijímače?

Autor článku

Externí spolupracovník DigiZone se specializací na satelitní a terestrické vysílání, dálkový příjem televize i VKV rozhlasu a přítel elektroniky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).