Hlavní navigace

Ve Velké Británii je opět nelegální mít kopii hudby pro osobní potřebu

Autor: Isifa
Daniel Dočekal

Hudební průmysl opět vrátil Velkou Británii zpět desítky let. Kopie hudby pro osobní potřebu, včetně té v cloudu, je protizákonná.

V roce 2014 se ve Velké Británii udála revoluce, díky schválení zákonné výjimky bylo konečně možné legálně si vytvořit kopii zakoupené hudby pro osobní potřeby, včetně převodů do jiného formátu.

Jak ale informuje One Year on, the Private Copying Exception is now Dead, tamní Intellectual Property Office (obdoba Patentového úřadu) potvrdil, že výše zmíněná právní norma už neplatí.

Stalo se to poté, co Nejvyšší soud tuto výjimku v červenci loňského roku prohlásil za neplatnou. Výsledkem tehdejšího rozhodnutí byla snaha najít takové řešení, které by vyhovělo tehdy vznesenému požadavku na „férovou kompenzaci“ na základě Infosec nařízení Evropské unie, které by ale zároveň nevedlo k absurdním poplatkům za hardware i spotřebitelský materiál, který může být používán pro kopírování.

Content 2017 Tip Kytary

Pro britské uživatele tak přichází zásadní problém. Kopie hudby, kterou si udělali v době platnosti zákonné výjimky, zůstává legální, jakékoliv kopie hudby pořízené nyní jsou ale nelegální. Vztahuje se to jak na převedení koupeného CD/DVD do digitální podoby použitelné v přehrávači, tak na ukládání a používání hudby v cloudu.

Hudebnímu a filmovému průmyslu, který je za výsledný zmatek zodpovědný, to nepřináší nic. Snad jedině pokud by se podařilo celou Británii uvrhnout do orwellovského stavu (ostatně samotný tamní ministerský předseda i zákonodárci po tom zjevně dost touží) a vybudovat rozsáhlé systémy kontrolující každého občana na výskyt nelegálně zkopírované kopie hudby (hudby, kterou paradoxně vlastní). 

Našli jste v článku chybu?
1. 12. 2015 15:18
MM (neregistrovaný)

Komplikace tam zanáší především to, že jsou práva k řádně zakoupenému obsahu jakýmkoliv zůsobem omezována. Když si koupím, řekněme, cihlu, svetr nebo litr mlíka, taky mi k nim nikdo žádné licenční ujednání nevnucuje. Zaplatils a dělej si s tím, co uznáš za vhodné. Ano, cihla je formálně určena ke stavbě domu, ale ty s ní třeba roztloukej ořechy. Ze svetru si klidně uvaž turban, jestli máš touhu, a v tom mlíku se můžeš vykoupat. Zaplatils a je to tvoje věc, co s tím budeš dělat.

Všichni t…

1. 12. 2015 11:25

Tohle je ale naprosta kravina. Ja si nekupuju NOSIC, ale tu pisnicku/dilo na nem!! A je neprijatelene, abych byl nejak omezen v pouziti daneho dila!! To proste neexistuje!! Tim spis, kdyz tady za jakekoliv medium platime poplatek, ktery jde prave jako satisfakce toho, ze mam pravo si takove dilo zpracovat a prehrat kde chci.

To je jako by jste si koupil potravinu, ale mohl si z ni uvarit jen jedno dane jidlo. Je to uplne stejne absurdni.