Hlavní navigace

Veeam překonal miliardu dolarů a na rozebraném trhu v Praze dá tři miliardy do vývoje

28. 5. 2019
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Úspěšný Veeam dále říká, že teprve skončil první akt a že hybridní cloud je největší příležitost další dekády.

Ratmir Timashev je technologický podnikatel původem z Ruska a v některých ohledech je hodně podobný svému krajanovi, kterým je Eugene Kaspersky z Kaspersky Lab. Oba své softwarové společnosti alespoň částečně vlastní, neženou se s nimi na burzu a daří se jim dělat úspěšný mezinárodní byznys. Oba jsou zároveň stále neformální a na konferencích, večírcích a setkáních se bez problémů mísí do davů novinářů, partnerů i zákazníků, se kterými vedou poměrně otevřené debaty.

Timashev i Kaspersky se zároveň našli ve Švýcarsku. Kaspersky Lab v této neutrální zemi začal budovat datová a transparenční centra, aby vyvrátil obvinění z napojení firmy na ruský stát. Timashev svůj poslední podnik Veeam Software ve Švýcarsku začal stavět od začátku, a i když zakladatelé (druhým je Andrei Baronov) mají ruské kořeny, firma je považovaná za švýcarskou se vším všudy.

Veeam je v Rusku stále přítomen a konkrétně v Petrohradu provozuje své důležité výzkumné a vývojové centrum. V něm má otevřeno několik pracovních pozic, podle informací Lupy se ale řada klíčových lidí, kteří stojí za produktovým vývojem, postupně přesunula do Prahy. „Cílem je do Česka některé kapacity z Petrohradu stahovat,“ popisuje v rozhovoru Michael Cade, který má ve Veeamu pozici Global Technologist.

Přes tři miliardy do Prahy

Veeam se z Prahy rozhodl udělat své hlavní vývojové centrum a postavit ho právě vedle Petrohradu a rovněž Izraele (dále je významný i Boston). S lokálními programátory začal v roce 2015, kdy firma začala pracovat na „agentech“ pro Linux a Windows. V loňském roce společnost rozhodla o výrazném navýšení. Firma chce do pražských kanceláří vložit zhruba 3,4 miliardy korun (150 milionů dolarů) a počítá se zaměstnáním až pěti stovek lidí. Prostory v Holešovicích jsou zároveň dimenzovány až pro sedm stovek zaměstnanců.

Ratmir Timashev, Veeam
Autor: Jan Sedlák

Ratmir Timashev, Veeam

Švýcarská firma se na 500 lidí v Česku chce dostat do pěti let od oznámení plánu. Podle některých ohlasů z nitra podniku může jít o poměrně ambiciózní nápad. „Původně se to zdálo být jako vynikající myšlenka, protože v Praze je obecně dostatek kvalitních a technicky vzdělaných lidí. Nyní už se ale ukazuje, že je trh hodně rozebraný, ceny rostou a nábory určitě nejdou tak rychle,“ popisuje jeden z lidí z Veeamu obeznámený se situací.

Tak lze obecně popsat zřejmě trochu se přehřívající situaci na českém trhu s vývojáři, která graduje už několik posledních let. Veeamu se každopádně daří růst. V Praze má aktuálně na technických pozicích 151 lidí, přičemž vývojářů je 74.

Tito lidé jsou zapojeni do globálních týmů a v podstatě se podílí na většině technologií Veeamu (třeba zálohování pro Office 365, technologie pro Nutanix a řada dalších) a v největší míře se pak vedle Vltavy dělá na jednom ze stěžejních řešení v podobě Veeam Backup & Replication.

Vývojové centrum Veeam v Praze
Autor: Veeam

Vývojové centrum Veeam v Praze

„Máme poměrně propracovaný program na najímání lidí z ciziny, které se do Prahy snažíme dostat. Tyto snahy chceme soustředit na talenty i mimo Petrohrad, a to v rámci celého regionu,“ navazuje Cade. V Praze je nyní otevřeno několik pozic točících se kolem vývoje v C#, full stacku nebo QA.

Člen miliardového klubu

Náborová vlna jde ve Veeamu ruku v ruce s tím, jak se zvyšují finanční ukazatele. Společnost před pár dny oznámila, že se jí poprvé podařilo přesáhnout roční tržby jedné miliardy dolarů (takzvané annual bookings) a hranici 350 tisíc zákazníků. Na světě je prozatím 34 čistě softwarových společností, které tuto metu překročily.

Do firmy dále počátkem letošního roku přiteklo 500 milionů dolarů ve formě rizikového kapitálu. Peníze dodal investiční fond Insight Partners. Finance jdou právě do posilování vývojových kapacit, ale také do obchodu a dalších aktivit.

Veeam během krátké doby vyrostl zejména díky zálohovacímu prostředí pro VMware (Timashev tvrdí, že Veeam tuto oblast v podstatě stvořil). „Zálohování datových center pro nás byl akt 1. Teď startuje akt 2, kterým je hybridní cloud. To je největší obchodní příležitost pro další dekádu,“ popisuje Timashev.

Vývojové centrum Veeamu v Praze. Podívejte se:

To, že hybridní cloud představuje velký trh, je možné na trhu vidět všude možně – ostatně i IBM z tohoto důvodu za 34 miliard dolarů koupila Red Hat. Souvisí to mimo jiné s tím, jak firmy přesouvají značné části své on-premise infrastruktury do veřejných cloudů typu Azure či AWS. Zároveň vyžadují, aby data v obou částech tohoto prostředí byla dostupná a zálohovaná.

„Našim core zákazníkem byl dříve administrátor VMwaru, dnes jsou to šéfové infrastruktury, správci hybridních cloudů a podobně,“ doplňuje Timashev. „V příštích pěti letech se v tomto prostředí vyprodukuje násobně více dat, než kolik jich civilizace vyprodukovala za posledních padesát let. Jsme teprve v první fázi nasazování cloudu a až nyní zákazníci přicházejí s jeho mainstreamovou adopcí,“ doplňuje pak Danny Allan, který ve Veeamu působí jako viceprezident pro strategii.

Nad rámec zálohování

To je tedy rámec vize, ve které se Veeam pohybuje. V praxi se tato společnost snaží vyvíjet software, který lze pro práci s daty využít v rámci různých hypervisorů, fyzických serverů, cloudových prostředí a aplikací či úložných systémů.

Součástí toho je například přenosné licencování, migrace do cloudu nebo zabezpečení. Jinými slovy, už to není „pouze“ o záloze a obnovování dat, ale o jejich komplexní správě. Veeam aktuálně pracuje na budování ekosystému pro secondary storage. V rámci programu Veeam oznámil první integraci s firmami Nutanix a ExaGrid.

Veeam se do budoucna zřejmě bude muset nějak vypořádat s onou půlmiliardou dolarů od investorů. Ve hře může být prodej podílu, případně vstup na burzu. Zástupci společnosti nicméně uvádí, že IPO prozatím není příliš ve hře. A to z toho důvodu, aby firma nemusela řešit kvartální cykly a mohla ve vývoji a obchodu postupovat pružněji než jeho konkurenti typu Symantec, IBM či Commvault.

KL23 hlasovani

„Důvodem toho, proč Veeam na trhu explodoval, je to, že dosavadní dodavatelé měli legacy řešení, která byla příliš složitá,“ souhlasí oslovení analytici.

Veeam v Česku dodává software například do České televize, ČTÚ, Řízení letového provozu, ministerstva vnitra a řady dalších státních institucí, městům a úřadům, na ČVUT nebo do Komerční banky. Veeam Software v Česku v roce 2017 dosáhl na čistý obrat ve výši 178,7 milionu korun (rok předtím to bylo přes 91 milionů). Uzávěrka pro rok 2018 ještě není k dispozici.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).