Hlavní navigace

Veletrh IFA: Přijímače pro digitální rozhlas v Česku jsme hledali jako jehlu v kupce sena

6. 9. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Německá IFA je sice největším veletrhem spotřební elektroniky v Evropě, ovšem najít na ní přijímače vhodné pro poslech digitálního rozhlasu v Česku bylo pomalu nadlidským úkonem.

Sangean: Široká nabídka přijímačů bez podpory L-pásma

Bylo v České republice dobrou volbou pro digitální rozhlas takzvané L-pásmo, neboli L-band? Po návštěvě letošního veletrhu IFA v Berlíně se může zdát, že ne. Ačkoliv nabídka přijímačů pro DAB/DAB+ například od společnosti Sangean byla velice bohatá, ani jeden z prezentovaných kusů nebyl k dispozici s podporou pro vysílání v České republice. Všechny přijímače, k nimž lze najít na webových stránkách http://www.sangean.com.au podrobnou dokumentaci, obsahují pouze takzvané III. pásmo. Jen pro informaci, jde o rozsah 174 až 240 MHz.

Škoda, Sangean představil nejen klasická rádia, ale také boxy, které byly skutečně na úrovni a dokázaly oslovit jak běžného, tak i náročného uživatele. Tak například model DPR-65, který je možné v podstatě přirovnat k obyčejnému „tranzistoráku“, má podporu digitálního rozhlasu DAB+, systému RDS pro VKV (FM) a je také ekonomicky šetrný. Přijímače vždy umožňují uložit alespoň deset stanic – polovinu pro digitální a polovinu pro klasický rozhlas. Pokud je uživatel náročnější, může sáhnout například po modelu WFR-2D s podporou iPodů a iPhonů, a dokonce i WiFi. K dispozici je i dálka. K dispozici je pak pochopitelně možnost uložení až třiceti stanic a zobrazení dodatečných informací.

Přenosné digitální rozhlasové přijímače Sangean:
http://www.sangean.com.au­/products/digital-radios/portable-radios.html

Stolní digitální rozhlasové přijímače Sangean:
http://www.sangean.com.au­/products/digital-radios/table-top-radios.html
http://www.sangean.com.au­/products/digital-radios/component-tuner.html

Stolní přijímač Sangean WFR-1D potěší svým vzezřením. Českému posluchači bude chybět ke spokojenosti L-band a pravděpodobně i možnost připojení externí antény.
Autor: Sangean

Stolní přijímač Sangean WFR-1D potěší svým vzezřením. Českému posluchači bude chybět ke spokojenosti L-band a pravděpodobně i možnost připojení externí antény.

Pure: Jistota pro Česko i s L-bandem

Onou pomyslnou jehlou v kupce sena, kterou jsme našli na berlínském veletrhu IFA, byla britská společnost Pure. Pravděpodobně pouze ona je jedinou jistotou pro českého posluchače, který si chce naladit digitální rozhlas DAB/DAB+. Kromě III. pásma nabízí svá rádia i pro L-band, který v Česku do praxe nasadila příbramská společnost Teleko a šíří v něm stanice v Praze, na Příbramsku, Brněnsku, Ostravsku a nově také z východočeské Černé hory. Vlastní e-shop najdete zde: http://pureradio.cz/.

Nevýhodou Puru může být pro někoho i to, že nenabízí stolní tuner. Externí anténu si tedy k jeho přijímačům nepřipojíte. Prezentace, která byla k vidění na veletrhu IFA, nebyla primárně určená pro Českou republiku. Neznamená to ale, že by se tu nedala rádia pro „náš“ DAB najít. Blízký nám může být trh italský, kde se taktéž L-band používá. Novinkou pro něj je přijímač Sensia 200D Connect, což je dobře známé „vajíčko“, kterou recenzovala i redakce DigiZone.cz, tehdy ještě ve verzi Sensia Black. Ani tato „hračka“ ale není úplnou novinkou, protože Pure už ji prezentoval letos na veletrhu CES.

Přijímače Pure Sensia 200D Connect jsou především lifestylovou záležitosti.
Autor: Pure

Přijímače Pure Sensia 200D Connect jsou především designovou záležitostí

Onkyo: Tuner pro náročné pro DAB z Německa

Skutečným bonbónkem na veletrhu IFA byla prezentace nového tuneru T-4030 od japonského výrobce spotřební elektroniky Onkyo. Pokud máte doma například dnes již nepoužívanou anténu po analogové televizi ve III. televizním pásmu, je ideální mašinkou právě pro vás, tedy ovšem za podmínky, že se obejdete bez digitálního rozhlasu z Česka. Onkyo T-4030 nemá L-pásmo. Programy DAB a DAB+ naladí v rozsahu 174.928 až 239.200 kHz. Zajímáte-li se ovšem například o digitální rozhlas z Německa, je to skvělá volba. O kvalitě tunerů Onkyo snad není třeba polemizovat.

Podle informací našeho webu by se měl tuner prodávat za cenu okolo 270 euro, tedy v přepočtu přibližně sedm tisíc korun. K dispozici bude čtyřicet předvoleb pro VKV, další pak pro DAB a DAB+. K dispozici bude pochopitelně jak automatické, tak i manuální vyhledávání. Tuner je umístěn v kovové krabici s pevným čelním panelem z hliníku. Disponuje vynikající kvalitou zvuku, který, umožňuje-li to vysílatel, může být i prostorový.

Technické detaily k novému tuneru Onkyo T-4030 naleznete v tomto dokumentu:
http://www.eu.onkyo.com/dow­nloads/2/3/3/2/7/ONKYO_T-4030_datasheet_EN.pdf

Tuner Onkyo T-4030 je určen pro potencionálního majitele, který od něho nechce pouze poslech, ale především kvalitní zvuk a také možnost připojení externí antény.
Autor: Onkyo

Tuner Onkyo T-4030 je určen pro potenciálního majitele, který od něho nechce pouze poslech, ale především kvalitní zvuk a také možnost připojení externí antény.

Máte rádi retro? Pak vás potěší Philips

V souvislosti s digitálním rozhlasem by si značku Philips spojoval pravděpodobně málokdo, a přesto tato firma přijímače pro jeho poslech nabízí. Na veletrhu nám nemohla uniknout jeho novinka Philips ORD7300. Na první pohled byste si vůbec nemysleli, že je určena pro DAB. Zmiňujeme ji spíše jako perličku pro možnost poslechu III. pásma. Philips ORD7300 je laděno do retro stylu a svým překrásným designem potěší oko nejednoho milovníka archivních záležitostí. Přitom však nejde o žádné „ořezávátko“. Nový Philips umožňuje poslech z mobilního telefonu iPhone i přehrávače iPod, možnost uložení 30 stanic pro DAB a 30 rádií pro VKV a aktualizace prostřednictvím USB.

KL22 hlasovani

TechniSat: německá kvalita za rozumnou cenu?

V našem výčtu digitálních rozhlasových přijímačů pochopitelně nemůže minout společnost TechniSat Digital GmbH, a to především proto, že jde o německého výrobce, na kterého jsou tamní krajané náležitě hrdí, a není se čemu divit. Společnost nedávno oslavila 25 let od svého založení a bylo by proto správné, kdybyste se na našich stránkách mohli dočíst i o této značce. Je škoda, že však němečtí šéfové nemyslí příliš na náš trh. Ani jeden z modelů DigitRadia, které jsme si na IFĚ osobně prohlédli, neobsahuje L-band.

Cena 260 euro za nejvyšší model sice může někomu připadat přemrštěná, nicméně rozhodně je odpovídající. Přijímače jsou na velmi vysoké úrovni, čehož je garantem právě výroba v Německu. Zklamáním snad je pouze možnost uložení pouze dvaceti stanic – deset pro DAB a deset pro VKV – a absence konektoru ANT-IN pro venkovní anténu. Pokud se chcete s nejvyšším modelem „rozhlasového“ TechniSatu seznámit blíže, navštivte jeho německou stránku. Jistě potěší i fakt, že na přijímač je záruka tři roky! To není zrovna obvyklé…


TechniSat Digital GmbH.

Německá značka TechniSat je pověstná svou kvalitou. Firma nabízí na rozhlasové přijímače neobvyklou záruku tři roky.

Která značka digitálních rozhlasových přijímačů/tunerů vás zaujala nejvíce?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.