Hlavní navigace

Velká Británie má také svojí digitální gilotinu

13. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

V Evropské unii byl přijat další kontroverzní zákon, který by měl posilovat ochranu autorských práv, ale už dopředu před ním varují někteří ochránci lidských práv a svobod. Po tzv. francouzské digitální gilotině nyní míří něco podobného do praktického využití také ve Velké Británii. Vládě se podařilo protlačit třetím čtením The Digital Economy bill, což je jeden velký legislativní balíček, z nějž ovšem nejvíce pozornosti budí ty části věnované právě boji s nelegálním šířením děl chráněných…

V Evropské unii byl přijat další kontroverzní zákon, který by měl posilovat ochranu autorských práv, ale už dopředu před ním varují někteří ochránci lidských práv a svobod. Po tzv. francouzské digitální gilotině nyní míří něco podobného do praktického využití také ve Velké Británii. Vládě se podařilo protlačit třetím čtením The Digital Economy bill, což je jeden velký legislativní balíček, z nějž ovšem nejvíce pozornosti budí ty části věnované právě boji s nelegálním šířením děl chráněných autorským zákonem. Britský regulátor Ofcom má vypracovat soubor pravidel pro poskytovatele internetových připojení a zábavní průmysl, podle nichž se má v brzkém budoucnu bojovat s tzv. počítačovým pirátstvím.

Počítá se s tím, že uživatelé podezřelí z počítačového pirátství budou varováni dopisem a pokud se „nepolepší“, tak jim může být uměle snížena rychlost jejich internetové přípojky nebo o ni mohou úplně přijít. Britská vláda tvrdí, že nikomu nebude upíráno právo bránit se, ale kritici argumentují, že pouhé podezření nestačí na jakékoliv tresty bez řádného rozhodnutí soudu. Navíc se dle britských komentátorů de facto důkazní břemeno přesouvá na podezřelé uživatele. Počítá se také s blokováním internetových služeb, které budou zneužívány k trestné činnosti, před čímž varuje mj. i Google. Zneužít se prý totiž dá prakticky cokoliv a kdykoliv. (BBC News)

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).