Hlavní navigace

Velká zpráva pro Česko. Proč Oracle za devět miliard dolarů kupuje NetSuite

5. 8. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: NetSuite
Oracle a NetSuite mají v Praze a Brně svá vývojová centra. Koupě za 9,3 miliardy dolarů tak není jen velkou zprávou pro světový cloudový trh, ale i pro Česko.

Pro Českou republiku je to poměrně důležitá zpráva. Oracle minulý týden oznámil, že za 9,3 miliardy dolarů kupuje svého cloudového konkurenta NetSuite. Oba američtí obři mají v Česku silnou prezenci. NetSuite v Brně zaměstnává stovky lidí ve vývojovém centru, které neustále rozšiřuje, Oracle zase vedle tradiční pobočky v Praze rozvíjí vývoj Javy či NetBeans.

Oracle také v Česku koncem loňského roku rozjel nábor stovky nových lidí na posílení cloudového byznysu. Společnost se bude v Praze stěhovat do nového centra Aviatica v Radlicích. Kanceláře jsou dimenzovány asi na 850 lidí.

A cloud je přesně to, o co jde v tomto čerstvém obchodu. Odkupní částka přes devět miliard dolarů je druhá největší v historii, kterou Oracle za nějakou firmu zaplatil. O miliardu více dal v roce 2005 pouze za nepřátelské převzetí PeopleSoftu.

Miliardy pro Larryho

Určitá část peněz navíc z jistého úhlu pohledu zůstane doma. Zakladatel, prezident a technický šéf Oraclu Larry Ellison vlastní zhruba 40 procent akcií NetSuite. Tuto firmu zakládal jeho tehdejší kolega z Oraclu a Ellison do rozjezdu investoval 125 milionů dolarů. Nyní v rámci akvizice získá 3,5 miliardy.

Sídlo NetSuite v Brně.
Autor: NetSuite

Sídlo NetSuite v Brně.

Pro Oracle je nyní cloud priorita, do které masivně investuje. V posledních dvou letech kvůli tomu uskutečnil akvizice za řádově desítky miliard dolarů. Výkonný ředitel Mark Hurd začal míchat s obchodními týmy a praktikami, aby se firma etablovala z prodejce tradičního softwaru a licencí na prodejce softwaru jako služby.

NetSuite je společně se Salesforce.com pionýrem ve vývoji a prodeji cloudových aplikací firmám. Oracle do hry vstoupil poměrně pozdě a nyní se musí hodně ohánět, aby vývoj trhu stíhal. Jak už jsem dříve psal, Ellison už za konkurenty Oraclu považuje úplně jiné firmy než ty z historie. A na výsledcích Oraclu je cloudový trend jasně vidět – prodeje běžných licencí klesají.

Koupě NetSuite pro Oracle nutně neznamená převzetí technologií (i když mu to doplní několik obchodních vertikál typu výroba či retail). Ellisonovi s Hurdem jde v prvé řadě o to získat nové cloudové zákazníky. Podobnou akci udělal s některými akvizicemi také SAP (Hybris a spol.). NetSuite často prodává zejména menším a středním firmám, kde to Oracle historicky (a cenově) příliš neumí. Nyní bude moci NetSuite z globální síly Oraclu těžit.

Hon za první desítkou

Oraclu rostou tržby z cloudu velice rychle, letos se očekává nárůst kolem 70 procent. Ale je to růst z ničeho a za poslední rok tak cloud vygeneroval necelé tři miliardy dolarů. Larry Ellison přitom ohlásil, že se chce na metu 10 miliard dolarů dostat dříve než jeho obchodní (a z pohledu ega) rival Marc Benioff ze Salesforce.com.

Současné sídlo Oraclu na Chodově v Praze.
Autor: Oracle

Současné sídlo Oraclu na Chodově v Praze.

Salesforce je na dobré cestě k tomu, aby letos z cloudu vymáčkl 8,3 miliardy dolarů, ten další rok pak onu desítku. Oracle tak vedle masivního posilování obchodu a občas divokých praktik, kdy se na zákazníky posílají audity a cloud se nutí jako povinná položka, sahá po akvizicích.

NetSuite každopádně hned závratně velkou část tržeb nepřidá. Jeho roční tržby se blíží miliardě dolarů, v dalších letech ji mají překonat. Růst je v nižších desítkách procent ročně.

Je pravděpodobné, že Oracle bude v cloudových nákupech pokračovat. Firma má na účtech 20 miliard dolarů v hotovosti a před pár týdny prodala dluhopisy v hodnotě 14 miliard dolarů. O logické koupi NetSuite se v kuloárech mluvilo už dlouho, stejně tak se už nějakou dobu debatuje o možné koupi společnosti Workday.

Cloud23

Na trhu s firemním cloudovým softwarem v poslední době probíhá velká konsolidace. Vedle Oraclu jsou na lovu rovněž SAP, Microsoft, Salesforce.com a rohy v enterprise oblasti začíná vystrkovat i třeba Amazon. Firmy teď budují své cloudové SaaS-PaaS-IaaS ekosystémy stavěné tak, aby zákazníci pokud možno nemuseli chodit jinam a pěkně vše provozovali u jednoho poskytovatele. Se specifickými funkcemi, často pro práci s daty, se giganti snaží i novodobý vendor lock-in, tentokrát v cloudu.

Oracle byl logickým kupcem NetSuite a udělal to, co musel. Otázkou je, co s produktem, firmou a lidmi bude v budoucnu. Mark Hurd slibuje, že NetSuite nadále poběží samostatně. Historické zkušenosti s Oraclem a jeho akvizicemi ale určitě nabízejí mnoho otázek.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).