Hlavní navigace

Velký bratr dorazil do Česka

16. 6. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Občanské sdružení s podivným názvem Iuridicum Remedium se rozhodlo přenést na českou půdu známou soutěž Big Brother Awards. V sedmi kategoriích se soutěží o úctyhodné ceny největšího porušovatele soukromí a osobních údajů. V zahraničí si tato anticena získala nemalý ohlas, takže nezbývá než se těšit, zda si soutěže všimne i někdo v ČR. Adeptů na nominaci tu každopádně máme víc než dost.
Aleš Miklík - nová karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Občanské sdružení s podivným názvem Iuridicum Remedium se rozhodlo přenést na českou půdu známou soutěž Big Brother Awards. V sedmi kategoriích se soutěží o úctyhodné ceny největšího porušovatele soukromí a osobních údajů. V zahraničí si tato anticena získala nemalý ohlas, takže nezbývá než se těšit, zda si soutěže všimne i někdo v ČR. Adeptů na nominaci tu každopádně máme víc než dost.

Ceny Big Brother Awards (BBA) mají v zahraničí již tradici a její vítězové si málokdy dovolí výsledky svých „úspěchů“ ignorovat. Lze jistě namítnout, že veřejnost má ve vyspělých západních zemích adekvátně vyspělejší přístup k osobní svobodě a soukromí, takže jí na podobném „ukazování hříšníků“ dost záleží. „Stíhání“ se přitom nevyhýbá ani velkým korporacím, ani vládním úřadům (které by mnohdy paradoxně na dodržování soukromí měly dbát). V USA se tak letos dočkal nominace např. projekt US-VISIT, v jehož rámci mají být o všech návštěvnících USA pořizovány biometrické záznamy, a pozornosti poroty neušla ani snaha prodat seznam dárců, kteří přispěli rodičům těžce nemocné Terri Schiavo.

V České republice se o převedení projektu postaralo občanské sdružení Iuridicum Remedium a prostor pro soutěž si prozkoumalo pro jistotu předem. Počátkem dubna zaslalo 32 vybraným obchodním řetězcům dotazník s několika desítkami otázek ohledně zpracování osobních údajů zákazníků a zaměstnanců, využívání kamerových systémů a RFID technologií. Jediná firma, která dotazník vyplnila, byla Delvita – a i ta „zapomněla“ odpovědět na některé nepříjemné otázky, jako zda je zákazník informován o tom, že má možnost přístupu ke svým osobním údajům získaným kamerovými systémy, či zda je o zpracování osobních údajů kamerovými systémy informován Úřad pro ochranu osobních údajů. Občanské sdružení chce výsledky svého šetření tomuto úřadu předat, což možná manažerům Delvity způsobí menší bolehlav, avšak ještě důležitější je, aby podobné kroky následovaly další, jinak tu přestane dbát o informovanost i ta poslední společnost.

Co se týče Internetu, nemá Iuridicum Remedium žádnou přesnou představu o tom, jak by měl vypadat dokonalý stav, respektující právo na ochranu osobních dat, nicméně podle mluvčích projektu se očekává, že do doby vyhlášení vítěze BBA (28. října 2005) navrhne veřejnost dostatek vhodných kandidátů pro výběr. Co třeba zákon, nařizující ISP uchovávat záznamy o provozu ve svých sítích? Co firmy, vyrábějící různé spywarové a slídilské programy, často vpašované za příslib pochybné výhody do „regulérních“ programů? Co reklamní společnosti, sbírající údaje o návštěvnících webových stránek? O favority na cenu Velkého bratra jistě nebude nouze.

Mají podobné soutěže vlastně smysl? Zajímá vůbec lidi, jestli někdo sleduje obsah jejich nákupních košíků nebo jestli je opravdu nutné zavádět pasy s otisky prstů? Podle zkušeností s kampaněmi BBA v zahraničí lze soudit, že ano, ale musí k tomu mít dostatek informací. Jen málokdo má totiž dnes přehled, kde všude se o něm sbírají data a kdo všechno je může využít. Jedno je přitom jisté: hranice mezi soukromím a bezpečím je proklatě tenká a způsob využití některých technologií na ní balancuje jen s obtížemi. Co se dnes zdá užitečné a rozumné, může být zítra nebezpečné, avšak kdo si všimne osudové proměny včas?

cif 24 - early cena - média

Ostatně trpké zkušenosti s „nestráženými strážci“ nemusíme jen vyhlížet v temné budoucnosti. Již nyní je například používání kamerových systémů v ulicích žhavým předmětem diskusí ochránců soukromí a zastánců bezpečnosti. A není divu: když dnes přijedete do Londýna, může vám první dojem z města pokazit ještě na letišti plakát, vyzývající k „udávání“ záškoláků. V obchodech často narazíte na podivné nápisy jako „Napadnete-li naše zaměstnance, budete zneškodněni.“ A jak to souvisí s kamerami? Velmi úzce. Jsou totiž doslova všude, a přesto nestačí obyvatelům města k získání kýženého klidu. Podle jedné studie z roku 1999 (Norris a Armstrong, The Maximum Surveillance Society: The Rise of CCTV) mohl londýnský občan očekávat, že se během jediného dne ocitne v záběru tří stovek kamer. Dnes by toto číslo bylo jistě násobně vyšší, avšak cítí se stejný člověk násobně bezpečněji? Bezpochyby ne, protože ony ošklivé věci, kterým měly předcházet, jen změnily své místo, zatímco kamery bezostyšně nahlíží do života lidí. Jak mi řekl bratranec, který v Londýně žije: „V hospodě, kam chodíme, nedávno zavraždili nějakého člověka. Udělali to na záchodě, kde nejsou kamery.“

Doufejme, že český Velký bratr nebude od toho londýnského opisovat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je ředitelem médií vydavatelství Internet Info. V letech 2005 – 2008 působil jako šéfredaktor serveru Lupa.cz. Vystudoval Fakultu informatiky MU a Fakultu sociálních věd UK. Online komunikaci se věnuje i na svém blogu www.alesmiklik.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).