Hlavní navigace

Velký vroubek informační bezpečnosti

Vojtěch Bednář

Informační bezpečnost je téma, které čas od času rozčeří vody mainstreamových médií, aby vneslo trochu neosobního děsu do života jejich publika. Jak snadno ale na toto téma jinak zapomínáme? A jak rádi na ně zapomínají ti, kterých se týká?

Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

O většině novinářů jsem přesvědčen, že jsou to nekompetentní lidé na nesprávném místě s velkým potenciálem měnit věci, ale s nulovou odpovědností. Jedním z důkazů, že tomu tak je, který mohu ctěnému publiku snadno předhodit, je jejich schopnost zcela neuvěřitelným způsobem používat oslí můstky. Takovým můstkem bylo docela nedávno použití dvou zlých zel hned vedle sebe – o tom, jak hodný „bezpečnostní konzultant“ ve snaze poukázat na chyby zlé sociální sítě publikoval údaje jejich nevinných uživatelů na ďábelském The Pirate Bay.

Nechme ale stranou nekompetentnost novinářů i známé potíže půlmiliardové sítě. Celá věc poukazuje na něco jiného – a mnohem více problematického. Totiž na všeobecnou ignoraci, která panuje nejenom u laických uživatelů informačních technologií, ale třeba i u lidí s velkou rozhodovací pravomocí. Panuje také v otázkách bezpečnosti informací.

Marcom

Není nic neobvyklého, že management firem i představitelé veřejné správy vesele tvrdí, že bezpečnost informací, s nimiž každodenně přicházejí do styku, se jich netýká, protože přece jde o věc IT oddělení. Dalším zajímavým argumentem je, že jejich firma (instituce, úřad) přece nemá žádné informace, o které by někdo mohl stát. Osobní i pracovní dokumenty, data i informace se tak nacházejí na roztodivných místech, mnoho z nich je veřejně přístupných, byť ne úplně na očích. Sociální sítě jsou jedním, ale vůbec ne jediným problematickým místem – stačí se podívat do obsahu některých webových serverů, na nasdílené disky počítačů s veřejnou IP adresou prakticky bez ochrany a konečně na plejádu lidí, kteří kritické informace nosí zálohovány na klíčenkách, doslova na stříbrném podnose.

Že se některá z nich nedostane na Pirate Bay je hlavním důvodem, proč je média neberou jako kauzu. To ale neznamená, že rozšířená bezpečnostní ignorace kauzou není. Zejména v situaci, kdy informační technologie okupují každodenní život většiny lidí více než před několika roky, a kdy již pro mnoho z nás prakticky není rozdílu mezi životem „u počítače“ a mimo něj. Zde se nachází skutečný problém, a nikoli v oslím můstku mezi sociální sítí, která prý zle dává informace, a pirátskou zátokou, kde se dají nasdílet. Možná by bylo užitečnější, kdyby se novináři místo spojování nespojitelného někdy více podívali na běžný život. Reálný vroubek informační bezpečnosti je totiž v něm.

Našli jste v článku chybu?
5. 8. 2010 10:41
uživatel si přál zůstat v anonymitě
O většině novinářů jsem přesvědčen, že jsou to nekompetentní lidé na nesprávném místě s velkým potenciálem měnit věci, ale s nulovou odpovědností. Podle mne, nejsou "novináři" nijak zvlášť mocní. Spíše je mnohem více lidí, než jen novináři, na ne-správných místech a nekompetentních! To, že někdo dezinformuje, vyvolává chaos, lobuje, nadává v hospodě či šíří špatnou náladu ve společnosti... by ve vyspělé a vyrovnané společnosti neměl být problém. Společnost, kde se každý kdo má určitou m…
2. 8. 2010 15:33
pepak (neregistrovaný)
2) Určit cenu může být těžké, ale mnohdy to jde celkem snadno. Například když Cormac Herley argumentoval, že problém není v uživatelích ale v tom, že bezpečnost je objektivně příliš drahá a tudíž ji uživatelé zcela racionálně odmítají (zdroj), demonstroval to mimo jiné i na objemu podvodných transakcí na Paypalu (což se dá zdokladovat docela snadno) a počtu uživatelů této služby. Vyšla mu z toho průměrná ztráta jednoho uživatele, a to po přepočtu hodinovou mzdou udává čas, který by měl racionáln…