Hlavní navigace

Velký vroubek informační bezpečnosti

2. 8. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Informační bezpečnost je téma, které čas od času rozčeří vody mainstreamových médií, aby vneslo trochu neosobního děsu do života jejich publika. Jak snadno ale na toto téma jinak zapomínáme? A jak rádi na ně zapomínají ti, kterých se týká?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

O většině novinářů jsem přesvědčen, že jsou to nekompetentní lidé na nesprávném místě s velkým potenciálem měnit věci, ale s nulovou odpovědností. Jedním z důkazů, že tomu tak je, který mohu ctěnému publiku snadno předhodit, je jejich schopnost zcela neuvěřitelným způsobem používat oslí můstky. Takovým můstkem bylo docela nedávno použití dvou zlých zel hned vedle sebe – o tom, jak hodný „bezpečnostní konzultant“ ve snaze poukázat na chyby zlé sociální sítě publikoval údaje jejich nevinných uživatelů na ďábelském The Pirate Bay.

Nechme ale stranou nekompetentnost novinářů i známé potíže půlmiliardové sítě. Celá věc poukazuje na něco jiného – a mnohem více problematického. Totiž na všeobecnou ignoraci, která panuje nejenom u laických uživatelů informačních technologií, ale třeba i u lidí s velkou rozhodovací pravomocí. Panuje také v otázkách bezpečnosti informací.

MMF24

Není nic neobvyklého, že management firem i představitelé veřejné správy vesele tvrdí, že bezpečnost informací, s nimiž každodenně přicházejí do styku, se jich netýká, protože přece jde o věc IT oddělení. Dalším zajímavým argumentem je, že jejich firma (instituce, úřad) přece nemá žádné informace, o které by někdo mohl stát. Osobní i pracovní dokumenty, data i informace se tak nacházejí na roztodivných místech, mnoho z nich je veřejně přístupných, byť ne úplně na očích. Sociální sítě jsou jedním, ale vůbec ne jediným problematickým místem – stačí se podívat do obsahu některých webových serverů, na nasdílené disky počítačů s veřejnou IP adresou prakticky bez ochrany a konečně na plejádu lidí, kteří kritické informace nosí zálohovány na klíčenkách, doslova na stříbrném podnose.

Že se některá z nich nedostane na Pirate Bay je hlavním důvodem, proč je média neberou jako kauzu. To ale neznamená, že rozšířená bezpečnostní ignorace kauzou není. Zejména v situaci, kdy informační technologie okupují každodenní život většiny lidí více než před několika roky, a kdy již pro mnoho z nás prakticky není rozdílu mezi životem „u počítače“ a mimo něj. Zde se nachází skutečný problém, a nikoli v oslím můstku mezi sociální sítí, která prý zle dává informace, a pirátskou zátokou, kde se dají nasdílet. Možná by bylo užitečnější, kdyby se novináři místo spojování nespojitelného někdy více podívali na běžný život. Reálný vroubek informační bezpečnosti je totiž v něm.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).