Hlavní navigace

Co se starým počítačem?

Jan Handl

Počítač či notebook je věc, kterou často a mnohdy i zbytečně obměňujeme. Tedy alespoň já osobně jsem jich už pěknou řádku vystřídal. A nutné to bylo vlastně jenom jednou, když mi před osmi lety kompletně vyhořel desktop.

Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Tento případ je extrémní, daleko častěji se zbavujeme počítačů, které jsou funkční a někomu by ještě posloužily. Ale není možné donekonečna zásobovat příbuzenstvo vyřazenými notebooky, i rodina se jednou nasytí, a co dál? Pak mohou na řadu přijít bazary (což je dnes dost předpotopní řešení a navíc jsou ti chlápci se zlatem na krku velcí škrti a dají vám za slušný stroj pár stovek) a samozřejmě také aukční servery.

Ti nejlínější vyhodí starý počítač do popelnice a je to. Existuje možnost dát počítač zrecyklovat, stejně tak jako starý mobilní telefon, o čemž jsem psal nedávno. Pokud ale chcete starý počítač zpeněžit, nebo prostě vyhodit, tak pamatujte, že se vyplatí odstranit všechna citlivá data. Není nad to, když si počítač v popelnici zabaví bezdomovec a může se kochat snímky z dovolené, případně informacemi o stavu vašeho bankovního konta.

Zajímavou možnost nabízí projekt Počítače proti bariérám. Starý počítač věnujete na dobrou věc. O čemž je třeba přemýšlet, zvlášť když v bazaru nebo v aukci dostanete pár stovek. Nevyplatí se raději udělat někomu radost a mít z toho dobrý pocit? Počítač jistě uvítají ve školách nebo dalších organizacích, kde pro ně váš vyřazený stroj bude darem z nebes a tím nejlepším, co mají.

EBA_24.5.

Pokud máte doma opravdu výstavní historický kousek hardwaru, měli byste pouvažovat o možnosti věnovat ho do nějakého muzea. To je dost nepravděpodobná možnost, takže asi opravdu skončíte u toho, že starý počítač věnujete příbuzným, na charitu nebo ho prodáte za pár stovek v internetové aukci. Pokud vám nejde o peníze, tak můžete počítač věnovat za odvoz, což ušetří práci s jeho likvidací.

Bezpečnost především, kdysi jsem četl článek, ve kterém popisovali případ zneužití dat z počítačů věnovaných na charitu do Afriky. Místní podnikavci našli v počítačích důvěrná data o kontech bývalých majitelů a podařilo se jim z nich odčerpat finance. Což nepotěší, zvlášť když za vším stál dobrý úmysl pomoci chudákům v Africe. To se ti chudáci hezky odvděčili, říkáte si asi. Proto se raději zbavte dat nenávratně, nikdy nevíte, kde počítač skončí. Návodů je dost

Našli jste v článku chybu?
26. 6. 2010 20:29
uživatel si přál zůstat v anonymitě
Já mám svůj 1. PC od r. 2002, který jsem poctivě splácel ze svého nízkého platu 9.500,- Kč celých 5 let !! Má už Windows XP. Počítač jsem dovybavil postupem let větší RAM pamětí, nahradil z bazaru moderním řadičem USB 2.0 namísto původního USB 1.1 a koupil jsem si za ty léta modernější laserovou myš, namísto původní mechanické, která po miliónech kliknutí už zlobila, jinak jsem spokojenej. Můj starý PC je ve výborné kondici a v životě by mě nenapadlo ho dát do starého železa, když jsem tak dlouh…
27. 6. 2010 4:54
Petr (neregistrovaný)
Trapné? Hm, já jedu od roku 2002 na 1GHz CPU + 360MB RAM. Na Internety, jednoduché programování, psaní dokumentů, shlédnutí videa z Trubky atd. mi to plně postačuje. Hry nehraju, žádné náročnější programy nepotřebuji a v podstatě největším žroutem, co to dokáže zasekat je webový prohlížeč a OpenOffice.org. Kupovat si něco co nepotřebuji, abych nebyl trapný? To nemám zapotřebí.