Hlavní navigace

Veřejnoprávní multiplex by mohly provozovat Radiokomunikace

23. 5. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
23. 5. 2006

Nový veřejnoprávní multiplex, který vznikne v souvislosti s přechodem stávajících vysílacích sítí na sítě definitivní, by mohla provozovat společnost Radiokomunikace. Přeje si to Česká televize (ČT), jejíž programy do veřejnoprávního multiplexu 1 přejdou ze současného multiplexu A (ten se přejmenuje na multiplex 2). ČT využívá služeb Radiokomunikací už dnes – jak pro analogové, tak pro digitální vysílání. Ředitel techniky ČT Pavel Hanuš na konferenci Kulatý stůl o digitalizaci upozornil: Na provozovatele veřejnoprávního multiplexu musíme uspořádat výběrové řízení, ale zároveň dodal, že pokračující spolupráce s Radiokomunikacemi by měla pro ČT jisté synergické efekty.

Pavel Dvořák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) odpověděl na možné dotazy: Nic nebrání tomu, aby Radiokomunikace provozovaly dva a více multiplexů. Pak mohou být ale jako dominantní subjekt podléhat regulacím cen. Veřejnoprávní multiplex bude muset pokrývat alespoň 95 procent území České republiky. K tomu Pavel Hanuš poznamenal: Satelitní vysílání je 5× lacinější než zemský digitální multiplex s pokrytím 95 procent. Nové komerční televize nebudou svým pokrytím překračovat 70 procent republiky kvůli velkému nárůstu nákladů. Jeho slova potvrdil šéf projektu TV Barrandov Radomír Pekárek: Nad 65–70 procent území nebudeme terestricky vysílat, území doplníme jinou cestou.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).