Hlavní navigace

Veřejnoprávní škatulata na Kavkách

25. 7. 2010
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Snížím počet ředitelů na prvním stupni řízení a každému programu dám jeho vlastního šéfeditora, sliboval před několika měsíci Radě České televize generální ředitel Jiří Janeček. Naplním tak personální stránku restrukturalizace, kterou jsem vám slíbil při svém znovuzvolení loni v červenci, dodal.

I stalo se: ředitelů na prvním stupni řízení bude na Kavčích horách od příštího roku sedm (plus šéfové regionálních studií ČT v Brně a Ostravě), nově ale vzniklo dalších pět ředitelských míst pro jednotlivé programové okruhy. Tím pátým mají být „nová média“, přesněji řečeno internet a teletext. Programy nebudou vést „šéfeditoři“, ale „výkonní ředitelé“, protože tak to zní lépe.

Sečteno a podtrženo, členů nejvyššího managementu veřejnoprávní televize bude méně, ředitelů jako takových ale přibude. A to ještě nevíme, jaké budou mít platy, tedy zda naše-vaše televize na této změně skutečně ušetří. Zatím to vypadá spíš na kosmetické změny a rozdávání funkcí Janečkovým známým.

Vždyť jak jinak chápat jmenování Jana Mrzeny, dosavadního personálního ředitele ČT, šéfem programu ČT 2? Toho vůbec nejsložitějšího a nejveřejnopráv­nějšího programu ČT? Mrzena nemá s programováním televize a televizní tvorbou vůbec žádné zkušenosti. Jeho jediným předpokladem pro výkon této funkce je vděčnost Jiřího Janečka za to, že jej Mrzena před sedmi lety coby předseda Rady ČT pomohl zvolit do funkce.

Když Janeček před časem pro Mrzenu zřídil zcela novou funkci personálního ředitele, kterou teď ruší, mnoho lidí se nad tím nepozastavovalo. Přitom to bylo stejně kontroverzní rozhodnutí, jako kdyby nějaký ministr usedl ve vedení firmy, které během svého funkčního období dohodil mnohamilionovou zakázku. Zní to až korupčnicky.

ČT 2 měl údajně vést někdejší ředitel Českého rozhlasu a Národní knihovny Vlastimil Ježek, politicky však nebyl průchodný. Mrzena, o němž se ví, že je silným příznivcem ODS, s politiky problém neměl, a Ježka si bere alespoň do svého týmu. Je jasné, kdo z těchto dvou bude skutečně pracovat na programu Dvojky a kdo bude navenek ředitelem.

Na ředitele programů má dohlížet „superředitel“ programových okruhů Radek Žádník, donedávna spolupracovník agentury Deloitte, který rovněž nemá žádné zkušenosti s programováním televize. Zato pomáhal Deloittu s radami ČT, jak provést restrukturalizaci. Jen pár chvil poté, co Jiří Janeček oznámil Radě ČT Žádníkovo jmenování, potvrdil mluvčí televize Ladislav Šticha, že Deloitte vyhrála soutěž na zakázku za 17 milionů korun – má radit vedení ČT, jak ušetřit na provozních nákladech…

Sám Žádník radním na prvním veřejném zasedání řekl, že nebude zasahovat do tvorby programů, že ho bude zajímat ekonomická stránka věci. Jenže na ekonomiku má ČT finanční ředitelku, případně obchodního ředitele. Na programy zase oněch pět ředitelů na druhém stupni řízení a nově vytvořené ředitelství programových formátů. Změny ve vedení ČT tedy navenek postrádají racionalitu, jako kdyby šlo „jenom“ o peníze.

A o peníze skutečně jde. Jak si jinak vysvětlit chování Rady ČT, která začátkem června bez udání důvodu odvolala celou svoji dozorčí komisi, která má dohlížet na hospodaření ČT, a neoficiálně to zdůvodňuje tím, že členové komise překračovali svoje pravomoci? Komise se zajímala o zadávací dokumentaci k výběrovému řízení na poradenskou společnost, které nakonec vyhrála zmíněná agentura Deloitte. Chtěla vědět, čím je tato zakázka pro ČT výhodná, kolik televizi ušetří peněz a zda se o ni budou moci ucházet i menší firmy.

ČT se totiž v posledních letech stala zlatým dolem pro velké restrukturalizační a poradenské firmy. Vzduchem létají miliony, aniž by bylo jasné, zda to je televizi skutečně třeba. Dozorčí komise ale zřejmě šlápla na minu, která nakonec stála funkci jenom jejího předsedu Ladislava Langera. Tomu radní vytkli, že před čtyřmi lety pracoval pro agenturu Ernst & Young, která se o zakázku na poradenství také zajímala. Langer skončil, část dalších členů odvolané komise si radní zvolili do nové dozorčí komise. Tendr vyhrála agentura Deloitte, jejíž člověk se stal šéfem ředitelů programů ČT.

A pak je tu ta podivná rošáda s ředitelem zpravodajství. Milan Fridrich přerostl Jiřímu Janečkovi přes hlavu, proto ho musel generální ředitel uklidit na méně exponované místo. Podobně se před časem musel pakovat František Lambert, navíc s milicionářským škraloupem na zádech, ze stejného důvodu z ČT odešel zakladatel ČT 24 Zdeněk Šámal.

Jiří Janeček se domnívá, že veřejnoprávní televize teď potřebuje hlavně ekonomy. Jenže pokud pro komerční televize platí, že je může vést jakýkoli manažer, v případě Novy bývalý šéf banky a v případě Primy někdejší marketingový šéf Karlovarských minerálních vod, u ČT to je trošku jiné. Tam by měl svoji roli hrát i kumšt. Nebo jde opravdu už jenom o peníze? V takovém případě souhlasím s „divákem“ Petrem Nečasem: zrušme ČT 1 a ČT 4.

Psáno pro Lidové noviny, kde tento komentář vyšel v pátek 23.7.2010

Měla by Česká televize lépe vysvětlovat, proč si najímá různé agentury na poradenství a restrukturalizační projekty?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.