Hlavní navigace

Většině vašich přátel z Facebooku jste ukradení. Robin Dunbar se vrací

5. 2. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Bloomua / Shutterstock
Sociální sítě nejsou až tak odlišné od reálného života, říká antropolog, známý hlavně svým " Dunbarovým" číslem.

Když před lety Paul Robin Dunbar přišel s Dunbarovým číslem, tak se považovalo za všeobecně platné a prozatím se na tom, v offline světě, moc nezměnilo. Určovalo maximální počet lidí, se kterými je jedinec schopen udržovat stále sociální vztahy. Takové vztahy, kde se obě strany znají a vědí, jaké vztahy mají vůči ostatním lidem. Jeden čas se Dunbarovo číslo dokonce vztahovalo na sociální sítě a říkalo se, že lidé prostě nemohou na sociální síti (Facebooku zejména) mít víc přátel.

Dunbarovo číslo mělo přitom většinou hodnotu 150, ale ve skutečnosti to bylo něco mezi 100 až 230. A jak čas postupně ukázal, počet lidí, které máme v sociálních kruzích na sociálních sítích, je běžně podstatně větší. Byť něco pravdy je na tom, že skutečně známé a stálé vazby tam dokážeme udržovat opravdu pouze s podstatně omezeným okruhem lidí.

Robin Paul Dunbar je tu ale s novou studií. V Do online social media cut through the constraints that limit the size of offline social networks? se snaží reagovat i na pochyby, které rozrůstající se sociální kruhy na sociálních sítích přinesly vůči původní teorii. Studie je postavená na 3 375 uživatelích Facebooku z Velké Británie. A přišla na pár zajímavých věcí, které ale vlastně nejsou až tak neobvyklé.

Studie zjistila, že v průměru měli studovaní 150 sledujících, ale pouze s 4,1 z nich bylo možné počítat v případě „emoční krize“. A pouze 13,6 z nich vůbec kdy vyjádřili sympatie. Podle Dunbara vše v zásadě odpovídá reálnému (offline) světu. A to, že existují online lidé se stovkami či tisíci „přátel“, nepřináší, že by takto rozrostlé kontakty a přátele měli v offline světě.

Další zjištění? Mladí lidé mívají online širší sociální kruhy, starší lidé je zase mívají širší v offline světě. V souvislosti s tím a studií je zmiňováno, že je to možná dané tím, že sociální sítě podporují více „promiskuitní přátelení“.

Content First 2022_tip temata

Každopádně, jak se ve studii říká, každý z nás má omezené časové a emoční kapacity pro sociální interakce, ať už jde o online či offline svět. A také to, že online vztahy se snáze rozpadají, pokud nejsou podpořeny offline.

A teď si to můžete zkusit ověřit pohledem na váš sociální kruh. Zkuste si z něj oddělit onu část, kterou opravdu znáte, udržujete vzájemné kontakty. Z téhle množiny zkuste vyčlenit ty, u kterých máte jistotu, že pokud budete opravdu potřebovat pomoc, tak vám pomohou. Nebo to možná raději nedělejte, mohlo by přijít zklamání. 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.