Hlavní navigace

Více vysílačů pro multiplex 2? Možná je neschválíme, říká ČTÚ

2. 6. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
2. 6. 2008

Mapy rozvoje digitálního multiplexu 2, které minulý týden představily České Radiokomunikace, nezobrazují skutečný plán postupu budování této sítě. Jisté není ani to, zda multiplex 2 bude moci použít dvojnásobný počet hlavních vysílačů, než je uvedeno v Technickém plánu přechodu na zemské digitální televizní vysílání (TPP). Serveru DigiZone.cz to řekla mediální zástupkyně ČRa Marie Fianová a předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák.

K TÉMATU: Mapy rozvoje multiplexu 2 podle Českých Radiokomunikací

Radiokomunikace dosud nezveřejnily vysílací kanály ani maximální výkon hlavních vysílačů multiplexu 2, které plánují nad rámec TPP. Podle Fianové proto, že ještě neproběhla koordinace kmitočtů a ČRa svůj plán dosud nekonzultovaly s ČTÚ. „V souladu s TPP a plánem GE-06 bude o doplňkové kmitočty a výkony nad rámec TPP žádáno šest měsíců před spuštěním tak, aby definitivní hodnoty byly včas zkoordinovány s radiokomuni­kačními administracemi sousedních států. V tuto chvíli jde o plán, který se může na základě jednání ČTÚ změnit a jeho zveřejnění by bylo předčasné,“ reagovala Fianová na žádost serveru DigiZone.cz, aby ČRa poskytly přehled vysílacích kanálů u všech plánovaných vysílačů multiplexu 2.

Předseda rady telekomunikačního úřadu dnes dotaz serveru DigiZone.cz potvrdil, že od Radiokomunikací obdržel návrh rozvoje multiplexu 2, zabývat se jím bude ale až po zveřejnění výsledku výběrového řízení na technického operátora veřejnoprávního multiplexu. Plán rozvoje multiplexu 2 jsme dostali od ředitele pro transformaci ČRa Kamila Levinského. Je to pro nás základ pro diskusi, uvedl Dvořák s tím, že zveřejnění plánu je solidním krokem vůči provozovatelům digitálních televizí. Předseda Rady ČTÚ však zároveň nevyloučil, že úřad rozšíření počtu hlavních vysílačů multiplexu 2 neschválí pro „neefektivní využívání kmitočtů“.

UXD

Budeme tento plán posuzovat z hlediska disponibility kmitočtů, aby byly skutečně efektivně využity. Pokud část kanálů přidělíme pro digitální vysílání mobilním operátorům, trošku se nám zkomplikuje budování ostatních digitálních sítí. Celkově bychom jich měli mít sedm až osm, všechny celoplošné. Pokud bychom jedné síti přidělili více kmitočtů, mohlo by nám to zkomplikovat život, prohlásil předseda Rady ČTÚ a dodal, že tím nemíří na žádného konkrétního operátora. S kmitočty musíme hospodařit velmi, velmi uvážlivě, řekl.

Ke koordinaci kmitočtů pro další hlavní vysílače tří komerčních multiplexů a jejich sekundárních vysílacích sítí se ČTÚ chystá až po uzavření soutěže na technického operátora veřejnoprávního multiplexu. Teprve potom vyzveme všechny provozovatele multiplexů, aby nám v souladu s TPP předložili plány na rozvoj svých sítí, sdělil Pavel Dvořák. Jméno vítěze tendru na operátora veřejnoprávního multiplexu chce Česká televize oznámit v druhé polovině června.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.