Hlavní navigace

Vídeň začala testovat DVB-T2, vysílání bude trvat nejméně rok

13. 4. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Autor: 115393
13. 4. 2010

Rakouská společnost ORS, dominantní provozovatel rozhlasových a televizních vysílačů u našich jižních sousedů, zahájila v pondělí ve Vídni dlouhodobý test zemského digitálního televizního vysílání v systému DVB-T2. Vysílání probíhá z vysílače Kahlenberg na kanálu 65 a obsahuje veřejnoprávní programy ORF 1 HD a ORF 2 HD ve vysokém rozlišení obrazu a HD Radio Ö1.

K TÉMATU: ČTÚ: S přechodem na DVB-T2 to v České republice nebude tak žhavé

Operátor zatím nezveřejnil další technické parametry vysílání, slibuje však jednání s komerčními televizemi o zařazení do tohoto testu. Cílem experimentu je vyzkoušet pozemní digitální vysílání ve vysokém rozlišení obrazu, neboť v Rakousku vysílají televize v HD kvalitě pouze přes kabel a satelit. Test se soustředí hlavně na přenosy červnového a červencového Mistrovství světa ve fotbale z Jihoafrické republiky.

ROZHOVOR: Kamil Levinský: Příchod DVB-T2 a MPEG-4 je otázkou dvou až tří let

Konference WebTop100 2024 Digitální marketing

ORS předpokládá, že po definitivním ukončení zemského analogového televizního vysílání v Rakousku a vypořádání digitální dividendy rozšíří vysílání v systému DVB-T2 do celé země. Přidáváme se tímto testem k Německu, Itálii, Španělsku a Finsku, které už tento způsob vysílání zkouší, uvedl výkonný ředitel ORS Norbert Grill. Jediné řádné vysílání DVB-T2 v Evropě probíhá od letošního roku v Británii.

Pro příjem digitálního televizního vysílání v systému DVB-T2 je nutný televizor s tunerem DVB-T2 nebo speciální set-top-box, který dokáže převést vysílání v této normě do podoby čitelné televizorům s analogovým tunerem nebo tunerem DVB-T.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).