Hlavní navigace

Video na internetu 2010

7. 1. 2011
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: sxc.hu
Sledování internetového videa patří k nejběžnějším činnostem, které Češi na Internetu dělají. Video se oblibou řadí k vyhledávačům, e-shopům a zpravodajským a komunitním webům.

Zároveň tím, jak jsme si tyto internetové „požírače času“ postavili vedle sebe, je už na první pohled patrné, že tyto kategorie nejsou zcela separované, ale naopak, co do funkce se do značné míry prolínají. V e-shopu lze sledovat videorecenzi i diskuzi a hodnocení uživatelů, stejně tak na komunitních webech, kde komunikace uživatelů činí gró, sdílí lidé denně tisíce videí. A tak bychom mohli pokračovat.

I proto byly do letošní studie Video na internetu 2010 zařazeny nejen „pravé“ videoservery jako například YouTube a Stream, ale i zpravodajské weby s videoobsahem (iDNES, Novinky, Aktuálně), Facebook, archivy televizních stanic (iVysílání a nova.cz) či online stanice (Óčko, ČT24). Výzkum Video na Internetu společnosti Mediaresearch proběhl v říjnu 2010 a byl realizován metodou internetového dotazování na vzorku 572 respondentů z NetPanelu, kteří reprezentují českou internetovou populaci starší 15 let.

Z výzkumu vyplývá, že sledování videa je pro uživatele Internetu téměř každodenní záležitostí. Čtyři pětiny respondentů deklarují, že na Internetu sledují video alespoň jednou týdně (hudební klipy, vtipné reklamy, videa doplňující zpravodajství, úryvky z filmů atp.), zhruba třetina pak sleduje tato videa několikrát denně. Mimoto sledují lidé na Internetu i živé vysílání a TV pořady ze záznamu dostupné na Internetu z tzv. archivů. Tento typ obsahu však lidé sledují s mnohem menší frekvencí než zmíněná krátká videa.

Pokud jde o obecenstvo internetového videa, u TV pořadů a vysílání je struktura uživatelů více méně srovnatelná. Výrazné rozdíly však pozorujeme u „netelevizního“ videa, které podstatně častěji sledují mladší lidé – například většina respondentů z věkové skupiny 15–24 sleduje videa několikrát denně nebo denně. S větší frekvencí sledují jakýkoliv typ videa silnější konzumenti, ať už jde o „live“ nebo „on demand“ služby.

Jak již bylo řečeno, sledování netelevizního videa na Internetu s přehledem poráží TV pořady z internetových archivů a online živé vysílání. Pokud se na žánry podíváme blíže, můžeme identifikovat, které žánry jsou nejpopulárnější a jaké provedení internetovým uživatelům nejvíce vyhovuje. Nejoblíbenější jsou mezi uživateli videa vtipná a hudební, a to zejména mezi mladšími lidmi, kteří jsou silnými uživateli zábavného obsahu, který nemá zpravodajský nebo edukativní charakter. Třetí nejoblíbenější jsou zpravodajská videa. Tato trojice žánrů je na Internetu sledována nejčastěji, zhruba polovina respondentů je sleduje několikrát za týden nebo denně. Pokud jde o starší respondenty (45+), jejich vkus se obvykle liší od výběru nejmladších respondentů. Starší uživatelé hodnotí lépe videa o cestování, naučná a vzdělávací videa a videa z reálného života. 

Jak často sledujete (netelevizní) video na Internetu?

Z hlediska výroby videoobsahu preferují všichni konzumenti internetového videa profesionální filmy a pořady před těmi amatérskými, které produkují sami uživatelé. Zajímavý rozdíl konzumace a preference se objevil u hodnocení pořadů z hlediska jejich úplnosti. Videa v plné délce jsou totiž prokazatelně oblíbenější než jejich úryvky, ale z hlediska frekvence se sledování obou typů zas tolik neliší. Pořady v plné délce jsou sledovány jen o málo častěji než krátké úryvky. Znamená to tedy, že na Internetu neexistuje dostatečná nabídka kompletních filmů, pořadů a seriálů, které by lidé rádi sledovali? Ať je odpověď jakákoliv, dalším zjištěním je, že v rámci tohoto videoobsahu jsou nejsilnější televizní servery, které tak pro tento typ obsahu překonaly jiné servery s nabídkou on demand videa (YouTube apod.). Filmy, pořady a seriály v plné délce Češi sledují na Nova.cz (34 %), iVysílání (20%) a iPrimě (14 %), na YouTube a Streamu pak jen 11 a 10 %.

Nejčastěji lidé sledují videoobsah na Internetu, pokud mají chuť pustit si nějaké hudební videoklipy. Další pohnutkou je fakt, že jim uteče díl seriálu, který lze odsledovat i na Internetu. Třetím nejčastějším důvodem je obdržení odkazu na video od někoho známého.

Celkově nejobvyklejší způsob, jak se lidé dostávají k videu na Internetu, je prostřednictvím odkazu, který jim osobně pošlou přátelé, kolegové nebo rodina. Stejně tak časté je také vlastní aktivní vyhledávání videí na vyhledávačích. Přímo na stránkách videoserverů vyhledávají video hlavně lidé ve věku 15 – 24 let, což je pro ně druhý nejčastější způsob po otevření odkazu od přátel. Nejmladší respondenti rovněž velmi často sledují, jaká videa sdílí členové jejich sociální sítě na komunitních webech. Ženy častěji následují doporučení v rámci pořadu či filmu, kdežto muži o něco více hledají „na slepo“. Celkově však uživatelé častěji předem vědí, co chtějí na Internetu sledovat, a to cíleně hledají, než že čekají, co je zaujme (předem neví, co si pustí). 

Jak se dostáváte k videu?

Sledování videa na Internetu tedy není nezanedbatelné a frekvence jeho konzumace dokazují, že se stalo během posledních let dalším zajímavým prostorem, ve kterém lze efektivně cílit a zároveň nabídnout další reklamní formáty. I proto zavádějí Sdružení pro internetovou reklamu (SPIR), Gemius a MEDIARESEARCH v rámci projektu NetMonitor měření multimediálního obsahu, ve kterém lze mimo jiné ukazatele vysledovat hlavní „vysílací časy“ internetového videa. 

Ze srpnových časových snímků lze vypozorovat, že ve všední den Češi sledují videa na Stream.cz už od rána a tento videoserver opouštějí až po 21. hodině. Křivka návštěvníků herního serveru Geewa.cz roste pomaleji, ale pomaleji i klesá – špička je mezi 20. –21. hodinou a ještě o půlnoci hraje hry na Geewa čtvrtina z tohoto maxima. V porovnání České televize a Novy lze vidět odlišný přístup k jejich videím. Nejvyšší sledovanost České televize na internetu je mezi 16. a 20. hodinou, kdy převyšuje návštěvnost Novy. Sledovanost videí na Nově během dne mírně roste, svého vrcholu dosahuje až kolem 21. hodiny, tedy dvě hodiny po nejsilnějším momentu České televize. Sledovanost iDNES je silnější spíše dopoledne, od 15. – 16. hodiny pak pomalu klesá. Víkendová sledovanost videí na Internetu má lehce odlišný průběh, a to zejména ve prospěch dopoledních a poledních hodin, celkově je však návštěvnost o víkendech nižší.

NetMonitor – SPIR – MEDIARESEARCH & Gemius, období Srpen 2010

KL22 hlasovani

Oproti loňskému roku sledují Češi internetové video s vyšší frekvencí. Častěji také videa sdílí, a to jak „klasicky“ (e-mail, icq, …), tak prostřednictvím komunitních webů. Aktivnější jsou lidé i v hodnocení a komentování videí přímo na stránkách videoserverů. Téměř tři čtvrtiny lidí si ve většině případů po zhlédnutí nějakého videa ještě spontánně pustí nějaké další a více než polovina lidí se k již zhlédnutým videím vrací i po čase. To vše potvrzuje fakt, že Češi mají video na Internetu rádi a pokud se nezhorší nabídka dostupného videoobsahu, neočekává se, že by tomu mělo být v příštích letech jinak.