Hlavní navigace

Video z diskusního panelu ACTA: mýty a fakta

14. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Minulý týden jsme uspořádali diskusní panel věnovaný smlouvě ACTA. Byla to první větší příležitost vyměnit si názory na tuto smlouvu se zástupci oborů, jichž se dotýká.

Shrnující článek jsme pro vás přinesli záhy po konferenci, dostali jsme od vás také celou řadu reakcí a otázek, které jsme se postupně snažili zpracovávat a reagovat na ně, případně je v diskusi posouvat dále. Asi nejzávažnější otázka zněla, jaký je náš "redakční postoj".

To je těžko říci. Nemáme zcela jednotné, natož závazné redakční stanovisko. Snažíme se na problém dívat ze všech stran, což někdy vede k tomu, že dáváme prostor i pro stanoviska, která nezastáváme, ale domníváme se, že by měla zaznít.

Chápeme důvod, proč smlouva ACTA vznikla, jako nutnou harmonizaci přístupu k intelektuálním právům napříč internetem a to považujeme za rozumné. Těžko se ale smiřujeme s restriktivním tónem smlouvy a vysvětlení, že ACTA pro náš právní řád není nic nového, ve světle znění textu nepovažujeme za nijak uklidňující, stejně jako utajenou formu jejího projednávání. Tak závažný právní dokument si vyžaduje celospolečenskou diskuzi a její součástí by mělo být i vyřešení neuspokojivého stavu situace kolem intelektuálních práv jako takových, nikoliv další zacementování tohoto neuspokojivého stavu. 

V ničem takovém smlouva ACTA není nápomocna, proto ji považujeme za zbytečnou, nešťastnou, nic neřešící a zbytečně rozdělující společnost, i když chápeme, že některé obavy z ní mohou pramenit z neznalosti či nepochopení. To ale nemůže být omluvou.

Jsme zpravodajský server o internetu, nikoliv politické médium či hlásná trouba něčích ekonomických zájmů. I nadále se chceme na věci dívat z více úhlů pohledu, dávat prostor pro věcnou a odbornou rozpravu a přinášet zamyšlení, nikoliv propagovat jedinou cestu či názor. Smlouvě ACTA se věnujeme od té doby, co na internetu probleskly zmínky o jejích přípravách a veškeré materiály můžete sledovat zde, jsme v tomto ohledu velmi ucelený českojazyčný zdroj a bereme to jako svoji povinnost. 

A takovým naším příspěvkem byl i diskusní panel ACTA: mýty a fakta, na který možná ještě navážeme dalším podobným specializovaným panelem či setkáním.

ICTZ23

Pro zájemce přinášíme téměř tříhodinový videozáznam ze setkání a sluší se zde poděkovat partnerům, společnostem Seznam.cz a CZ.NIC, kteří vydatnou měrou k tomuto setkání přispěli jako jeho partneři.

Účastníci diskusního panelu:

  • Jiří Čermák, Baker & McKenzie
  • Ondřej Filip, CZ.NIC
  • Alex Ivančo, Ministerstvo průmyslu a obchodu
  • Jakub Michálek, česká pirátská strana
  • Vlastimil Pečínka, Seznam.cz
  • Jiří Peterka, nezávislý konzultant a publicista
  • Markéta Prchalová, Česká protipirátská unie
  • Miloš Šnytr, Úřad pro ochranu osobních údajů
  • Patrick Zandl, šéfredaktor Lupa.cz jako moderátor

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.