Hlavní navigace

Videoweby budou muset kvůli regulaci archivovat i reklamní spoty

27. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

27. 5. 2010

Nejméně třicet dní po stažení ze svých stránek budou muset provozovatelé komerčních videowebů archivovat svůj obsah, včetně reklamních spotů. Tedy alespoň ti, co spadají pod regulaci podle zákona o audiovizuálních mediálních službách, který začne platit 1. června. Na klubovém večeru Sdružení pro internetovou reklamu to ve středu v Praze řekl Zdeněk Malach, vedoucí odboru nelineárních služeb Úřadu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV).

K TÉMATU: Začíná platit zákon o audiovizi. Videoweby podléhají stejné regulaci jako televize

Jsme si vědomi toho, že s reklamou bude problém a prakticky nebude dokladovatelné, jaký spot byl součástí kterého videa, prohlásil Malach. Videoreklamy se totiž u videí na webu mění, takže jednomu uživateli se u stejného videa může zobrazit jiný spot. Teoreticky se může stát, že k tisíci videím může být tisíc různých reklam, a z toho může vzniknout milion kombinací, upozornil jeden z účastníků setkání.

Vysílací rada podle Malacha zřejmě přistoupí k tomu, že pokud přijde na nějakého provozovatele videoportálu stížnost, vyžádá si konkrétní sporné video a k němu všechny reklamní videokampaně, které v době, kdy stěžovatel viděl závadný obsah, běžely na daném webu. Účastníci klubového večera se ale shodli na tom, že v takovém případě Rada nebude mít šanci stíhat vyřizovat stížnosti.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.