Hlavní navigace

Vidina zisků z DVB-H sjednotila mobilní operátory

Jindy se konkurenci brání nebo si z ní tropí posměšky, tentokrát se ale seřadili do jednoho šiku. Řeč je o mobilních operátorech Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone, kteří plánují spojit síly při zavádění zemského digitálního vysílání pro přenosná zařízení (DVB-H). O vzájemných dohodách operátorů píší dnešní Hospodářské noviny (HN).

S vedením T-Mobilu už jsem se dohodl a s nejvyšším managementem Telefóniky je to na úrovni předběžné dohody, potvrdil HN Grahame Maher, šéf Vodafonu. Společný zájem je podle něj první vlaštovka pro sdílení sítí v Česku. Připravujeme scénář spolupráce, řekl i Martin Žabka, mluvčí Telefóniky O2. Ústní dohodu potvrdila také Martina Kemrová z T-Mobilu.

Podle Grahema Mahera se DVB-H v České republice objeví už příští rok, ale rozšířenější bude až v roce 2010. Zbývá vyřešit programové licence a dostatek vhodných telefonů, řekl HN Maher.

KL2018 Tip nominace

Operátoři čekají před stavbou společné sítě na „startovní hvizd“ Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Ten musí určit, na jakých kmitočtech bude moci DVB-H v Česku v jednotlivých regionech vysílat. ČTÚ tak pravděpodobně učiní v těsné návaznosti na Technický plán přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, který chce úřad zveřejnit už v pondělí 17. prosince.

Mobilních operátorů se při vysílání televize týká zákonná podmínka povinně šířených programů, tzv. „must carry“ – stejně jsou na tom provozovatelé kabelových televizních rozvodů.

Našli jste v článku chybu?