Hlavní navigace

Vidina zisků z DVB-H sjednotila mobilní operátory

12. 12. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
12. 12. 2007

Jindy se konkurenci brání nebo si z ní tropí posměšky, tentokrát se ale seřadili do jednoho šiku. Řeč je o mobilních operátorech Telefónica O2, T-Mobile a Vodafone, kteří plánují spojit síly při zavádění zemského digitálního vysílání pro přenosná zařízení (DVB-H). O vzájemných dohodách operátorů píší dnešní Hospodářské noviny (HN).

S vedením T-Mobilu už jsem se dohodl a s nejvyšším managementem Telefóniky je to na úrovni předběžné dohody, potvrdil HN Grahame Maher, šéf Vodafonu. Společný zájem je podle něj první vlaštovka pro sdílení sítí v Česku. Připravujeme scénář spolupráce, řekl i Martin Žabka, mluvčí Telefóniky O2. Ústní dohodu potvrdila také Martina Kemrová z T-Mobilu.

Podle Grahema Mahera se DVB-H v České republice objeví už příští rok, ale rozšířenější bude až v roce 2010. Zbývá vyřešit programové licence a dostatek vhodných telefonů, řekl HN Maher.

MM socky3

Operátoři čekají před stavbou společné sítě na „startovní hvizd“ Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Ten musí určit, na jakých kmitočtech bude moci DVB-H v Česku v jednotlivých regionech vysílat. ČTÚ tak pravděpodobně učiní v těsné návaznosti na Technický plán přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, který chce úřad zveřejnit už v pondělí 17. prosince.

Mobilních operátorů se při vysílání televize týká zákonná podmínka povinně šířených programů, tzv. „must carry“ – stejně jsou na tom provozovatelé kabelových televizních rozvodů.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.