Hlavní navigace

Víme, jak to bude s prohlížečem ve Windows 8 a známe i další novinky

4. 4. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Co nového ve světě prohlížečů? Microsoft má jasno kterak se popasovat se dvěma prohlížeči ve Windows 8. Mozilla ladí Firefox 13, vyšel ostrý Google Chrome 18 a Microsoft propadl v testu podpory HTML 5.

Jak se sžijí dvě verze Internet Exploreru ve Windows 8?

Jak pravděpodobně většina čtenářů již ví, nový operační systém Windows 8 přinese na podzim nové uživatelské rozhraní Metro optimalizované pro dotykové displeje, tedy zejména pro tablety. Jeho součástí bude i upravený Internet Explorer 10 optimalizovaný pro maximálně jednoduché dotykové ovládání.Vedle prostředí Metro bude v systému ale i staré dobré Aero.

Metro do něj sice svým způsobem vrůstá (ve zlém by se dalo hovořit o rakovině, ale záleží na preferencích uživatele), ovšem Internet Explorer 10 v konvenční podobě neodvane. K dispozici bude tedy i verze prohlížeče nepříliš se lišící od té současné z Windows 7, která nadále bude navržena na obsluhu myší a klávesnicí. 

Otázkou dlouho bylo, jak se obě tyto verze se sebou navzájem popasují. Microsoft vysvětlil, že žádná věda či magie v tom nebude. Pokud bude Internet Explorer 10 nastaven jako preferovaný prohlížeč, tak výchozí nastavení počítá s tím, že odkazy otevřené z prostředí Metro se otevřou ve verzi pro Metro. Odkazy otevřené v prostředí Aero se pak zase budou otevírat v klasické verzi.

To je vcelku logický přístup. Microsoft ale počítá s tím, že ne všem uživatelům musí vyhovovat. Proto do systému integroval možnost volby. Popsané nastavení tedy půjde změnit. Například bude možné vždy preferovat Internet Explorer 10 pro Metro, ať už se otevírá odkaz z kteréhokoliv prostředí. Stejně tak půjde zvolit výchozí verzi prohlížeče při jeho samotném spouštění.

Test podpory HTML 5 překvapivě vyhrál Maxthon

Srovnávací testy prohlížečů jsou populární záležitost. Vzpomeňme svého času mediálně velmi oblíbené testy ACID 2 a ACID 3 nebo různé benchmarky měřící výkon prohlížeče, zejména pak enginu pro zpracování kódu v jazyce JavaScript. Nestojí a nepadá na nich svět, ale občas stojí za zmínku, byť je obvykle nutné brát je s rezervou. Nyní se objevit test podpory HTML 5 v jednotlivých prohlížečích

Možná trochu překvapivě jej se ziskem 382 bodů vyhrál Maxthon 3.3. Připomeňme si, že jde o někdejší nadstavbu pro Internet Explorer, která je ovšem od třetí generace plnohodnotným prohlížečem využívající upravené jádro WebKit. Matadoři webových prohlížečů se museli spokojit až s dalšími místy v pořadí.

Stříbrnou medaili přebírá Google Chrome 17 se ziskem 374 bodů a bronz bere Mozilla Firefox 11 za 335 získaných bodů. Bramborová medaile zbyla na prohlížeč Opera 11.60 s 329 body. Do první pětky se ještě vešlo Safari 5.1 s 301 body. S obrovským odstupem následuje a žebříček uzavírá Internet Explorer 9, který získal pouze 141 bodů.

Zajímavé je též srovnání rozpracovaných verzí jednotlivých prohlížečů. Tedy srovnání je poněkud neférové, protože se porovnávají verze prohlížečů v různé fázi vývoje. Zajímavý je přesto fakt, že Internet Explorer 10 skončil až na čtvrtém – posledním místě se ziskem 314 bodů.

To je vcelku pikantní, pokud si vezmeme skutečnost, jak moc Microsoft mluví o HTML 5 a dokonce v jeho jméně z prohlížeče v prostředí Metro vyhání Flash a další podobné technologie potřebující samostatný plug-in. Nebylo by tedy snad příliš troufalé nebo naivní očekávat, že Internet Explorer 10 bude konkurenci v podpoře HTML 5 válcovat.

Za pozornost stojí také to, jak si v podpoře HTML 5 vedou prohlížeče mimo PC. Tabletům vévodí Opera Mobile 12 dělící se o první místo s prohlížečem z druhé generace systému tabletu BlackBerry PlayBook. Třetí je Firefox pro Android. Následuje mobilní Safari a nativní prohlížeč systému Android. Za ním najdeme nativní prohlížeč z WebOS třetí generace a také prohlížeč Silk z tabletu Kindle Fire od Amazonu.

Prohlížečům pro chytré mobilní telefony vládne, pokud jde o podporu HTML 5, stejně jako u tabletů Opera Mobile 12. Následuje mobilní Firefox. První trojku uzavírá mobilní Safari. Za ním se umístil nativní prohlížeč systému MeeGo s notoricky známým pohnutým osudem. V první pětce je pak ještě nativní prohlížeč komunikátorů BlackBerry se sedmou generací systému od RIM.

Druhou pětku mezi prohlížeči pro mobilní telefony otevírá nativní prohlížeč systému Android 4 následovaný vestavěným prohlížečem platforem Bada 2 a Symbian Belle (Nokia Belle), Devátá příčka patří prohlížeči z prakticky mrtvého systému WebOS 2.2. Desítku uzavírá nativní prohlížeč systému Android 2.3. Na poslední příčku žebříčku se pak ještě zavěsil mobilní Internet Explorer 9 ze systému Windows Phone 7.5.

Prohlížečům Microsoftu se v testu tedy vůbec nevedlo, vždy skončily poslední. Propadla jak jeho nynější chlouba, tedy Internet Explorer 9, tak chystaný Internet Explorer 10 pro prý revoluční Windows 8. Nedařilo se ani jejich mobilnímu bratříčkovi s zatím nepříliš úspěšného systému Windows Phone, který ještě zřejmě Microsoftu a Nokii udělá nějaké ty vrásky na čele.

Pokud se podíváme na okrajové platformy, tak prohlížečům na televizní obrazovce vévodí ten z Google TV následovaný prohlížečem z televizorů značky Hitachi. Smart TV značky Samsung jsou se svým browserem až třetí. Do první pětky se ještě se svými prohlížeči vešly chytré televize Sony a Sharp. Herním konzolím vévodí Nintendo Wii používající technologii Opery. Následuje PlayStation 3 od Sony. Třetí z next-gen konzolí, tedy Xbox 360, vlastní prohlížeč nemá.

Nový Flash Player 11.2 slibuje větší bezpečnost

Adobe slibuje, že opět o něco vylepší často kritizovanou bezpečnost plug-inu Flash Player, za který kritiku sklízí celá technologie Flash. Problém je pořád v tom, že i přes opakované zjednodušení aktualizačního procesu uživatelé neinstalují nejnovější verze s potřebnými bezpečnostními záplatami a jejich systémy tak jsou při surfování po webu zranitelné.

Mozilla na to upozorňuje v informační kampani a uživatelům mainstreamových prohlížečů nabízí službu Plugin Check pro kontrolu aktuálnosti nainstalovaných plug-inů. Google šel ještě dál a Flash Player přímo integroval do svého prohlížeče, aby na něj mohl aplikovat bezpečnostní technologie browseru a zodpovědnost za aktualizaci svěřil spolehlivé samočinné utilitě Google Update.

Adobe se nechalo inspirovat a aktuální Flash Player 11.2 je poslední verzí pro MS Windows a Mac OS X, kterou si uživatelé budou muset instalovat ručně. Flash Player totiž přechází na systém tichých aktualizací a nyní tedy pro instalaci nejnovější bezpečnostní aktualizace vůbec nebude potřebovat součinnost s uživatelem. Postačí připojení k Internetu.

Za hranice Firefoxu 12: co kutí Mozilla?

Nedávno jsme si představili skromné novinky, které přináší Firefox 12 Beta. Díky zrychlenému vývojovému cyklu a kanálu Aurora se však již můžeme podívat pod pokličku Firefoxu 13, který přijde za pár měsíců. Jednou z novinek bude ochrana nastavení vyhledávače v prohlížeči před nežádoucí změnou. Bez souhlasu uživatele nepůjde vyměnit prioritní vyhledávací modul ani preferovaný vyhledávač napojený na adresní řádek.

Další novinkou je jakési obnovení do továrního nastavení. Firefox 13 bude schopen se poprat s poškozením profilu uživatele, který staví prohlížeč mimo provoz. Firefox 13 jednoduše vytvoří profil nový, do kterého přenese záložky, historie i hesla. Přenesena budou i rozšíření, ovšem ta budou deaktivována. Uživatel si je pak může postupně aktivovat a třeba dohledat to problémové, které mu způsobilo obtíže.

Počítá se také s ochranou proti zacyklení prohlížeče v restartování. Za to nejčastěji může vadné rozšíření, které prohlížeč shodí ihned po startu. Firefox 13 v takových případech automaticky uživateli nabídne nouzový režim, kde si uživatel bude moci problém vyřešit. V něm sice šlo prohlížeč při výskytu problémů spustit i doposud, ale nyní to bude automatická záležitost.

Špatnou zprávu máme pro uživatele Windows 2000. Firefox 13 již nebude tento zastaralý systém podporovat. Mozilla tvrdí, problém se týká jen malé části uživatelů, protože moc se jich prý z řad uživatelů Windows 2000 už nerekrutuje. Ostatně i tržní podíl systému je malý. Několik následujících měsíců bude možné využívat Firefox 10 s prodlouženou podporou.

Z konkurenčních prohlížečů se nabízí již jen Opera. Ostatní mainstreamové prohlížeče se oficiálně k podpoře Windows 2000 již nehlásí. I Opera uvádí podporu Windows 2000 jako součást minimální konfigurace. Uživatelům ale doporučuje Windows XP nebo novější. Je tedy nejvyšší čas zvážit upgrade systému, ovšem ten bude velmi pravděpodobně spojen i s investicí do výkonnějšího hardwaru.

BRAND

Vyšla ostrá verze Google Chrome 18

Těch pár týdnů uteklo jako voda a opět je tu nová ostrá verze Google Chrome. Tentokrát jde již o osmnáctou generaci. Novinky ale tentokrát nejsou pro běžného uživatele až tak zajímavé. Nová verze slibuje rychlejší a pružnější Canvas 2D a WebGL. Zlepšení by měli poznat i uživatelé se staršími grafickými kartami.

Dále vývojáři opravili řadu bezpečnostních chyb. Za ty objevené nezávislými experty tentokrát Google vyplatí odměny ve výši 4000 dolarů. Celkem je do nové verze zahrnuto devět záplat, třetina z nich je hodnocena jako za vysoce důležité. Aktualizována také byla verze integrovaného plug-inu Flash Player. To je k novinkám tentokrát vše.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).