Hlavní navigace

Víme kdo je Kačer, tentokrát vám to už vážně povíme. Díl II.

5. 10. 1998
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

V pátek jsem vám slíbil prozradit, kdo se skrýva za Kačerem. Článek byl však hrozitánsky dloooouhý a tak nezbylo nic jiného, než z něj udělat dva. Odpověď na základní otázku, kdo je Kačer, tak nedal, a nechal vás ještě pár dní v nevědomosti. Nyní je však je ale čas pro dokončení.

Konečně tedy přijde prostor pro můj názor. Kdo je Kačer, zní otázka? Má odpověď, které přikládám opatrnicky pravděpodobnost 95 % zní: Je-li to jedna osoba, potom Pavel Řihák. Kromě toho, že se jako červená nit vine vším, co s Kachnou souvisí a kromě toho, že je admin-c dotyčné domény, mne přesvědčily ještě další dvě věci. Především je to jeho vystoupení na poslední tiskové konferenci M.I.A., která se konala tuto středu. Druhý důvod uvedu ještě dále a je pravděpodobně nejhmatatelnějším důkazem , který mám leč nepředbíhejme, jak se praví v laciných detektivkách. Na zmíněné tiskovce byl pan Řihák hostem M.I.A. (k té měla Kachna od počátku blízko, což se projevilo poznámkou o tom, že budoucí reklamní prostor bude spravovat právě tato společnost) a hovořil o Kachně. Jak prohlásil, stal se jejím statutárním zástupcem , svěřuje ji inzertní péči M.I.A. a bude ji také i v budoucnu zastupovat. Daniel Dočekal, nyní technický ředitel M.I.A. k tomu podotkl, že Řihák odmítá Kačera prozradit ještě nejméně pět let, přestože ho podrobil soustředěnému psychickému nátlaku a jedním dechem dodal, že Kačer v danou chvíli sedí s námi v sále. Na straně publika v tu chvíli mohlo být takových dvacet pět více či méně prominentních novinářů včetně pana Peterky či Straky, byl tam i pan Čížek. Na druhé straně barikády pak byli v tomto kontextu zajímaví právě zmiňovaní dva pánové. Nelze ovšem vyloučit, že i poznámka Dana Dočekala byla rafinovanou kachnou nejsem si ostatně doteď jist, zda jí nebyla celá ta tisková konference, ale to už je jiná historka.

Prima, takže Kačer je někde mezi nám, připomíná to trošku hru Mafie, pokud jste měli někdy možnost ji hrát, jistě mi dáte za pravdu. Proč by se však stával statutárním zástupcem Kachny, prezentoval ji na veřejnosti a vyjednával třeba takové věci, jako je zařazení do auditu někdo, kdo by nebyl jejím tvůrcem. Těžko říci. Ostatně nejsem psycholog, ba ani psycholog amatér, jak je dnes populární, ale přesto jsem měl z celého chování pana Řiháka jasný pocit, že je to právě on. A proč by nakonec být nemohl.

Pokud jde o obsah článků, které jsou podepsány Kačerem pozor, většina příspěvků na Kachně dnes pochází od úplně jiných autorů zkusil jsem se podívat, zda se dá někde najít něco, co by kačer Řihák nemohl vědět. Zaměřil jsem se přirozeně na počítačové kachny, v ostatních oblastech to není tak významné. Našel jsem čtyři kačeří články PVT kupuje CESNET, Peterka se Smejkalem posílají o svém erotickém serverů nejhrubšího zrna, Všichni lidé směřují do M.I.A. (Neff i se psem na pozici nočního hlídače) a konečně Compaq obnovuje účast na Invexu. Upřímně řečeno jsem nikde nenašel nic, co by pan Řihák nemohl vědět o nic hůře než kdokoliv jiný, kdo sleduje cvrkot v počítačové branži. Ostatně i článek o CESNETu sedí přímo mimořádně Modré stránky, nemýlím-li se příliš, před časem od CESNETu přesunuly svůj server k LUKO Czech-Netu. O důvod víc napsat podobně laděný článek.

To jsou však jen důvody, které vyvracejí, že by pan Řihák Kačerem být nemohl nic to však ještě neříká o tom, že by jím být měl. Slíbil jsem důkaz, tedy vzhůru k němu. Upřímně řečeno to tak docela důkaz není, je to jen několik indicií, které pozoruhodným způsobem zapadají do sebe ostatně co bychom mohli označit v oblasti Internetu s klidným svědomím za důkaz? Snad jedině živého pana Řiháka, kterak má obě ruce připoutané k topení a nad ním na monitoru poblikává rozepsaný článek do Kachny poté, co do jeho bytu vniklo ozbrojené komando Jednotek rychlého nasazení MV ČR. Určitou možnost, jak spáchatele Kachny vypátrat je však e-mail.

Už kdysi dávno jsem vyzkoušel obvyklé triky a zkoušel na serveru CZI, který obsluhuje Kačerovu poštu, jestli nebude trochu sdílný a nepoví mi to sladké tajemství, kdo se za onou adresou skrývá. Objevil jsem tak, že adresy jako kachna@kachna.cz a kacer@kachna.cz, které na Kachně vypadají, jako by směřovaly do dvou různých mailboxů, ve skutečností míří jen k jedněm rukám. Špatně lépe je říci k jedněm křídlům, protože jak server vytrvale tvrdí, za vším je Kachna. Moc jsem se toho tedy nedozvěděl. O něco zajímavější však byly hlavičky mailů, které jsem od Kačera dostal. Mimo jiné se v nich objevuje následující informace:

Received: from master.czi.cz ([194.108.106.65])
  by drson.lupa.cz (8.9.1/8.8.5) with ESMTP id SAA05596
  for <marek@antos.cz>; Fri, 14 Aug 1998 18:56:07 +0200
Received: from pavel ([1xx.1xx.1xx.1xx]) by master.czi.cz
     (Netscape Mail Server v1.1) with SMTP id AAD94
     for <marek@antos.cz>; Fri, 14 Aug 1998 18:47:56 +0200

Obdobně vypadají i novější maily, které jsem získal od lidí, kteří si s Kačerem nepsali tak dávno jako já. Co je na tom tak zajímavého. Především dvě věci. Kačer se evidentně připojuje k Internetu po komutované lince, ona adresa obsahující řadu xx patří jednomu portu jednoho přístupového serveru jednoho poskytovatele. Jen na okraj ta dvojitá x jsou moje práce, aby nebylo na první pohled jasné, o kterého poskytovatele jde) Tou druhou zajímavou věcí je fakt, že jeho počítač se jmenuje pavel. Dost možná jde tedy o počítač v nějaké vnitřní síti a proč by třeba takový Jan Tleskač dával svému počítači jméno Pavel? To tedy opravdu nevím Kačerem tedy nejspíš nebude Jan Tleskač, ale nějaký Pavel. Ostatně ještě jedna perlička na okraj Kačer i pan Řihák má sklon psát v mailu internet s malým i . Ostatně já pořád říkám, že tenhle Internet je s velkým tady pak vidíte ty konce.

/Počítače Pavel v hlavičkách jsem si všiml už docela dávno, hned jak jsem se okamžitě po doručení toho e-mailu vrhl zkoumat jeho hlavičky. Ostatně nebyl jsem nepochybně sám, kdo na tuhle věc přišel. Mám tu ale ještě jedno potvrzení. Podařilo se mi totiž zjistit, kdo byl v době, která odpovídá podle hlaviček odeslání zmíněných dopisů (na serveru master.czi.cz mají, nebo aspoň měli, posunutý čas to, přiznám se, pátrání nejprve trochu zkomplikovalo), připojen na daném portu daného přístupového serveru daného poskytovatele připojení. Byl to někdo, kdo byl přihlášen pod uživatelským jménem, které náleží společnosti Modré stránky, s.r.o.

Ani tohle ještě nic neříká s jistotou, stále je tu třeba možnost, že pan Řihák toto konto tajemnému Kačerovi v pozadí půjčil, aby se mohl k Internetu připojovat. Kačer však nepochybně není Internetový analfabet, to je jedna z mála věcí, které o něm víme s jistotou. Proto se dá předpokládat, že v přístupu k Internetu není odkázán na konto Modrých stránek. Zároveň ovšem víme, že Kačer vždy mailuje tímto způsobem.

Podle mého je jasné, kdo jím je. Slezte z toho lustru, Donalde, vidím vás.

Kdo se tedy skrývá za Kačerem je pro mne osobně vyřešená hádanka, byla-li to vůbec kdy hádanka kdybychom nehledali záhady, mohli jsme to vědět dávno. Tak trochu to dává za pravdu Janu Stoklasovi z CHIPu, který nic zlého netuše před časem zvolil podobně přímočarý postup, přestože došel především k firmě CZI jako takové a dočkal se od nás taktního vysvětlení, že tak jednoduché to není.

Každopádně si autoři Kachny zaslouží velkou pochvalu za vynikající nápad, který měli, když asistovali u porodu Kachny (pravda, z vejce to není tak docela porod, ale nešť). Doufám, že přinese Internetovému národu ještě hodně srandy a podaří se jí zároveň udržet kvalita; zvláště v poslední době by myslím neškodilo odvážněji filtrovat některé příspěvky externích dopisovatelů. Nikdo ale nemůže Kačerovi v jeho původních článcích upřít nesporné nadání a věeobecný rozhled nejen v počítačové branži – v tomto ohledu se před ním skláním.

A pozor nemůže být celý tenhle obrčlánek taky kachna? Přemýšlejte o tom a raději nikdy ničemu nevěřte.

Marek Antoš


Starší, související články:

MM socky3

* Víme kdo je Kačer. A my vám to povíme.

* Převážně nevážně o Kachně
* Zpráva z kachní farmy: PVT kupuje CESNET!
* Pořádně hacknutý sajt potřetí, aneb kdo dělá Kachnu (Novinky.cz)
* Pořádně hacknutý sajt – podruhé (Novinky.cz)

* Kachna sama ve své opeřenosti

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.