Hlavní navigace

Vláda chce přispět chudým na internet. Nejdříve za dva roky

1. 7. 2015
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: O2
Ministryně práce a sociálních věcí chce za speciální dávku utratit během následujících pěti let necelou půlmiliardu.

Řádově tisícovky rodin by mohly dosáhnout na zvýhodněný internet. Podle představ vládní ČSSD si sociálně slabší mohou díky přístupnějšímu internetu snadněji najít práci, rozjedou podnikání a dostanou se ke službám. 

„Cílem je, aby lidé ohrožení sociálním vyloučením mohli využít digitální technologie ke zlepšení svého postavení ve společnosti,“ říká Jiří Vaňásek, ředitel ministerského odboru trhu práce v Hospodářských novinách

K internetu se z domova podle ČSÚ připojují necelé tři čtvrtiny rodin. V případě těch nejchudších to ale není ani jedna třetina. Připojení za nižší ceny by operátoři měli začít účtovat od konce roku 2017. Stát jim pak rozdíl oproti běžné sazbě dorovná.

UXD

Resort ministryně Michaely Marksové-Tominové chce ale zajišťovat chudým i počítače za symbolické ceny, případně zcela zdarma. „Zvažovali jsme možnost využít repasovaných počítačů, v tuto chvíli se díváme spíše na další varianty,“ dodává Vaňásek.

Jak přesně bude sleva konstruovaná a kdo na ni bude mít nárok, se zatím řeší na odborech MPSV. Stát už ale telekomunikační služby dotuje dnes. Na dvousetkorunový příspěvek mají nárok zdravotně postižení. Funguje ale jen na hlasové tarify. Využívá ho přibližně padesát tisíc lidí.  

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.