Hlavní navigace

Vláda chce umožnit operátorům, aby provozovali více než dva multiplexy

19. 8. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

19. 8. 2009

Libovolné množství sítí pro zemskou digitální televizi by mohl napříště provozovat jeden operátor, například České Radiokomunikace. Podle dnešních Lidových novin to navrhuje úřednická vláda premiéra Jana Fischera, která schválila změnu vysílacího zákona, jež zavádí v České republice evropskou směrnici o audiovizuálních službách.

Podle současného zákona může jeden operátor provozovat nanejvýš dvě sítě elektronických komunikací. Dominantní operátor v oblasti šíření zemského televizního signálu, společnost České Radiokomunikace, sice fakticky provozuje sítě tři, na vlastní jméno ale pouhý jediný televizní multiplex – digitální síť 2. Pro další dva multiplexy, sítě 1 a 3, zajišťuje hlavní vysílače.

K TÉMATU: Radiokomunikace chtějí provozovat více než dva multiplexy, včetně veřejnoprávního

Právě České Radiokomunikace přitom dlouhodobě žádají, aby omezení ze zákona zmizelo, protože by chtěly provozovat další sítě pro mobilní televizi nebo digitální rozhlas. Když uvážíme, že cílem je získat víc diváků, přivést víc programů a víc hráčů na trh, zmíněné opatření může brzdit trh a snížit konkurenceschop­nost, citují LN z vlastního, dva roky starého rozhovoru s generální ředitelkou společnosti Jane Hannah.

ČTĚTE TAKÉ: Kamil Levinský: ČRa by klidně převzaly multiplex 4, pokud by byl zájem

Pokud změna zákona, navrhovaná vládou, projde, bude to paradoxně znamenat ještě větší monopolizaci trhu v oblasti provozování sítí pro zemskou digitální televizi. Už nyní jsou všechny tři velké multiplexy tak či onak zajišťovány s pomocí Českých Radiokomunikací, čtvrtá síť Telefóniky O2 fakticky nefunguje (pouze se v ní testuje a nerozšiřuje vysílání do dalších lokalit).

Právě monopolizaci trhu na provoz digitálních vysílačů nedávno kritizovalo vedení hudební televize Óčko, které se rozhodlo kvůli vysokým cenám za šíření signálu v DVB-T opustit zemské digitální vysílání a zůstat pouze na kabelu a satelitu. Czech Digital Group (CDG, provozovatel multiplexu 3, v němž Óčko vysílalo do konce letošního července, pozn. red.) se dohodlo s Radiokomunikacemi na využívání jejich vysílačů, k nim si připočítalo nějakou svoji marži a výsledek nám předložilo jako nový návrh. Měli jsme na vybranou, jestli to vezmeme, nebo ne, vysvětlil v rozhovoru pro DigiZone.cz generální ředitel Óčka Jiří Balvín.

ROZHOVOR: Jiří Balvín: Óčko odchází z DVB-T, ale nevylučujeme, že se tam časem vrátí

Lupa tip MF temata2

Všechny rozhodující vysílače v České republice vlastní České Radiokomunikace a bez spolupráce s nimi se takzvaně nikdo ani nehne, dodal Balvín pro LN. Navíc i Technický plán přechodu (TPP), vládní harmonogram české digitalizace, je u prvních tří multiplexů psaný na vysílače Českých Radiokomunikací, i když sama firma měla jistý pouze jeden multiplex. Provozovatelé ostatních dvou sítí se pak musely s Radiokomunikacemi domluvit na spolupráci.

Ocitáme se tak v monopolním prostředí, kde si nemůžeme vybrat šiřitele našeho pozemního signálu, stěžuje si Hynek Chudárek, výkonný ředitel Óčka.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.