Hlavní navigace

Vláda odložila schválení státního podniku pro IT sítě na příští týden

Autor: Isifa
David Slížek

Předkládací zpráva zdůvodňující vznik a poslání Národní agentury pro komunikační a informační technologie je ovšem zatím neveřejná.

Doba čtení: 1 minuta

Ministerstvo vnitra dále usiluje o vznik nového státního podniku, který by se staral o sítě veřejných institucí a úřadů. Návrh na založení státního podniku Národní agentura pro komunikační a informační technologie, s. p. (NAKIP), se objevil na programu dnešního zasedání vlády.

Ministři ovšem projednávání bodu dnes přerušili, potvrdil Lupě mluvčí ministerstva vnitra Jiří Korbel. „Tento bod bude projednán na příštím jednání vlády 21.12.,“ dodal.

Předkládací zprávu, která by měla popsat důvody pro založení státního podniku, způsob jeho fungování a financování, ovšem ministerstvo odmítlo Lupě poskytnout. 

„Jde o naprosto standardní postup, kdy se zněním materiálů pochopitelně nejprve chceme seznámit vládní kolegy. Navíc tak materiály zveřejňujeme až ve chvíli, kdy jsou schválené a je jisté, že jde o finální znění,“ tvrdí Korbel s tím, že úřad zprávu zveřejní až poté, co ji vláda projedná.

Snaha o vznik Národní agentury pro komunikační a informační technologie není žádná novinka. Podle původních představ vnitra měl nový státní podnik původně dohlížet na rozdělování evropských dotací na výstavbu sítí nové generace (NGA). Jenže tento plán pohřbil odpor Evropské komise (a protesty profesních organizací v IT).

Ministerstvo vnitra ale vznik NAKIP dále prosazuje. Součástí státního podniku by se měl podle informací Lupy stát i Odštěpný závod ICT služeb České pošty. A nový státní podnik by se měl starat hlavně o neveřejnou, státními institucemi používanou infrastrukturu.

Našli jste v článku chybu?