Hlavní navigace

Vláda schválila novelu zákona, která zruší autorské poplatky za STA

3. 11. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
3. 11. 2008

Novelu zákona o elektronických komunikacích, která mj. ruší placení poplatků ochranným svazům autorským za provoz společných televizních antén (STA) s příjmem zemské digitální televize, na svém dnešním zasedání schválila vláda. Stejná novela také ruší zákaz křížení vlastnictví mezi provozovateli sítí elektronických komunikací a provozovateli rozhlasového a televizního vysílání, a to i převzatého.

Zákon doposud brání podnikatelům v elektronických komunikacích získat licenci pro provozování rozhlasového a televizního vysílání šířeného digitálně, a omezuje tak hospodářskou soutěž na mediálním trhu, řekl agentuře ČTK mluvčí Tomáš Bartovský, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, které bylo společně s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) a ministerstvem kultury předkladatelem návrhu.

Novela také ruší omezení, že jeden provozovatel může vlastnit nebo provozovat maximálně dvě sítě elektronických komunikací, např. multiplexů pro zemské digitální televizní vysílání. Dosavadní zákaz vlastnit nebo provozovat více než dvě sítě omezuje volnou hospodářskou soutěž na trhu elektronických komunikací, míní Bartovský. U autorských poplatků za příjem televize přes STA zase současný autorský zákon nežádá poplatky za příjem analogové televize, ale u digitální ano. Novela tento nepoměr ruší.

Za příjem analogového televizního vysílání prostřednictvím STA se autorské poplatky neplatí. Není proto důvod, aby občané platili poplatky za společný příjem digitálního vysílání, jak to po nich chce platný autorský zákon, prohlásil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Novela zákona o elektronických komunikacích také otevře cestu k možnému odebírání kmitočtů provozovatelům, kteří je nevyužívají a blokují tak jejich další používání. Podle současného zákona na ně stát nijak nedosáhne.

ICTZ23

V současnosti totiž není možné tyto příděly měnit či odnímat, a v případě jejich nevyužívání je blokována část rádiového spektra, řekl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu. Vládní novelu nyní čeká projednávání v Poslanecké sněmovně a Senátu.

Problematice odebírání nevyužívaných kmitočtů se bude věnovat i zítřejší rozhovor DigiZone.cz s předsedou Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavlem Dvořákem

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.