Hlavní navigace

Vláda schválila Strategii správy spektra, klíčový dokument pro budoucnost televize

3. 6. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

ČTÚ ve Strategii původně předvídal, že druhá digitální dividenda, tedy opuštění pásma 700 MHz, je hotová věc, ke které se Česká republika bezpodmínečně přidá.

Vláda na svém dnešním zasedání schválila klíčový dokument, který rozhodne o budoucnosti digitálního pozemního vysílání v České republice, takzvanou Strategii správy spektra. Tento dokument nastíní pozici České republiky před podzimní mezinárodní radiokomunikační konferencí WRC 2015 v Ženevě. Na ní by se mělo rozhodnout o tzv. druhé digitální dividendě, tedy vyčlenění pásma 700 MHz, které je nyní využíváno pro terestrické digitální televizní vysílání, pro mobilní broadbandové služby. Stát se zatím oficiálnímu vyjádření k tomu, zda podporuje urychlené vyčlenění pásma 700 MHz pro potřeby mobilního broadbandu, vyhýbal.

ANALÝZA: Klíčový dokument, který rozhodne o budoucnosti terestrické televize v Česku, konečně na vládě

Strategie počítá s opatřeními k podpoře a rozvoji vysokorychlostního přístupu k internetu, včetně dalších aplikací poskytovaných vysokorychlostními sítěmi mobilní i pevné povahy. Navržené kroky povedou především k rozšíření dostupnosti dalších částí rádiového spektra pro tyto služby, a to jak pro jeho licencované, tak i bezlicenční využití širokopásmovými přístupovými sítěmi, informoval tiskový mluvčí telekomunikačního úřadu Martin Drtina. ČTÚ při zpracování této strategie, která je první v historii úřadu, nastínil střednědobý výhled, kam má nakládání s rádiovým spektrem směřovat, řekl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák a dodal: Jsme rádi, že vláda tuto vizi úřadu sdílí.

ebf - tip do článku - debata

K TÉMATU: Vysílací unie EBU apeluje na zachování dominantního postavení pozemní televize

ČTÚ ve Strategii původně předvídal, že druhá digitální dividenda, tedy opuštění pásma 700 MHz, je hotová věc, ke které se Česká republika bezpodmínečně přidá. Takový postoj se ale vysílatelům nelíbil už z toho důvodu, že Evropská komise ve svých strategických dokumentech navrhuje vyčlenit pásmo 700 MHz mobilním službám již v letech 2020 až 2022. Kmitočty v tomto pásmu přitom využívají celoplošné televizní multiplexy v Česku, které mají frekvenční příděly garantované až do roku 2024. Kvůli druhé digitální dividendě ČTÚ v minulosti vydával časově omezené kmitočty pro regionální multiplexy DVB-T, mimo jiné pro Regionální síť 7 Radima Pařízka.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).