Hlavní navigace

Vláda ve středu projedná a popřípadě schválí podporu rychlému internetu

Marek Janouš

Ve středu 20. 3. přijde na pořad schůze vlády schválení koncepce Digitálního Česka, která by měla přinést do roku 2020 alespoň 30 megabitů všem a 100 megabitů polovině obyvatel.

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Připomínkové řízení ke koncepci Digitální Česko 2.0 skončilo a výsledný materiál předloží Ministerstvo průmyslu a obchodu k projednání a schválení na schůzi vlády konané ve středu 20. 3. (jako bod 12, čj. 251/13).

Cíle koncepce shrnuje dnes na vládním webu vydaná aktuální zprávička „Vláda podpoří rychlý internet“. Východisko záměru — proč do toho vláda vstupuje — vystihuje článek především tímto odstavcem: „Vysokorychlostní přístup k internetu je součástí základní infrastruktury, stejně jako dálnice, železniční koridory nebo energetická rozvodná síť. Bez ní není možná efektivní realizace podnikatelských záměrů. Kvalitní a rychlé připojení k internetu je také podmínkou pro vstup zahraničních investorů do České republiky.

Také se tam píše, že „cenově dostupné a zároveň dostatečně rychlé připojení k internetu je podle názoru vlády pro většinu obyvatel České republiky základním prostředkem pro získávání informací, audiovizuálního obsahu nebo nástrojem k učení a komunikaci. Přispívá rovněž k rozvoji elektronizace veřejných služeb nebo k naplnění vize digitálního občanství.“

Podle předkládané koncepce, která je ve výsledné podobě před schválením prozatím neveřejná, se má do roku 2020 dosáhnout toho, aby všichni obyvatelé měli přístup k internetovému připojení alespoň 30 Mbit/s, a polovina obyvatelstva dokonce 100 Mbit/s. Internet by měl být dostupný pro všechny bez rozdílu bydliště, společenského postavení nebo zdravotního stavu.

tip obecný root

Nedávno se nazdálo, že na to půjdou peníze z aukce kmitočtů pro 4G, jenže tu ČTÚ mezitím zrušil.

Podle koncepce by vláda dále měla podporovat digitální gramotnost, také přístup k informacím veřejného sektoru; měla by k internetu zaručovat svobodný přístup; podporovat služby audiovizuální; usilovat o rovnováhu mezi svobodou podnikání a šířením informací a ochranou osobních údajů, a usilovat o kybernetickou bezpečnost. Přednost by přitom měla dostávat řešení založená na samoregulaci zúčastněnými.

Původní návrh koncepce Digitální Česko z roku 2011 je v novém materiálu doplněn o 17 nových opatření „prorůstového a investičního charakteru“. Jejich konečnou podobu se dozvíme, jestliže vláda dokument ve středu schválí.