Hlavní navigace

Vlastník Novy zvýšil podíl v ukrajinské televizi Studio 1+1 na 90 procent

2. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
2. 7. 2008

Bermudská společnost CME, které v České republice patří mj. televize Nova, Galaxie sport a Nova Cinema, zvýšil svůj podíl v ukrajinské komerční televizi Studio 1+1 z původních šedesáti na devadesát procent. Informuje o tom server ekonomického týdeníku Euro s tím, že zbylý desetiprocentní podíl v televizi bude předmětem nákupní a prodejní aukce.

K TÉMATU: Do firmy, která vlastní Novu, vstoupil ukrajinský magnát Kolomojskyj

Zprávu považujeme za neutrální, jelikož se jedná o formální dokončení transakce, která byla oznámena v únoru letošního roku a byla tak trhu známa. S ohledem na novou vlastnickou strukturu ukrajinská rada pro televizní vysílání zároveň obnovila vysílací licenci Studia 1+1, což vnímáme pozitivně, komentoval transakci pro Euro analytik Atlantiku FT Patrick Vyroubal.

CME měla za třicetiprocentní podíl ve Studiu 1+1 zaplatit 219,6 milionu dolarů (podle aktuálního kurzu asi 3,3 miliardy korun). Většinu této částky, 140 milionů dolarů (2,1 miliardy Kč), získá ukrajinský magnát Igor Kolomojskyj, s nímž CME původně zápasila o vliv na Studio 1+1. Loni v srpnu se ale obě strany dohodly na kompromisu a Kolomojskyj získal od CME tříprocentní podíl ve Studiu 1+1 za 110 milionů dolarů. Pokud tedy nyní ten samý podíl CME prodává, vydělal na něm za necelý rok 30 milionů dolarů (453 milionů korun).

KOMENTÁŘ: Železný přes kopírák

KL22 hlasovani

Koupě minoritního podílu na Ukrajině představuje dlouhodobou snahu CME vykupovat minoritní podíly ve svých dceřiných společnostech, což je prioritou před novými akvizicemi, které ale také připadají v úvahu. Ukrajina by se v budoucnu měla stát nejdůležitějším trhem pro CME, jelikož představuje polovinu populace v rámci šesti zemí, ve kterých společnost působí, odhaduje na webu Eura finanční analytik Vyroubal.

Studio 1+1 patří mezi nejsledovanější komerční televize na Ukrajině. CME by zde ráda rozšířila svoje aktivity a stala se jedničkou na televizním trhu. Přechod na digitální vysílání zde firma plánuje v roce 2015. Kromě Kolomojského vykoupila CME menšinové podíly ve Studiu 1+1 také od manažerů Borise Fuchsmana a Alexandra Rodnyaského. Těm ale zaplatila mnohem méně: 79,6 milionu dolarů (1,2 miliardy korun).

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.