Hlavní navigace

Vojenská policie má pro zásah v ČT soudní příkaz. Nikoli pro ozbrojený

11. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 3. 2011

UVNITŘ STÍŽNOST ČT KE STÁTNÍMU ZASTUPITELSTVÍ Soudním příkazem k prohledání kanceláře redaktora zpravodajství České televize Karla Rožánka disponuje Vojenská policie, jejíž čtyři ozbrojení a zamaskovaní příslušníci dnes krátce po sedmé hodině večer vnikli násilně do budovy zpravodajství ČT. Médiím to sdělil mluvčí Vojenské policie Jan Čermák, který se dostavil přímo na místo zásahu. Stejně se vyjádřila i hlídka Policie České republiky, která postupu ozbrojenců Vojenské policie přihlíží.

K TÉMATU: Ozbrojenci z Vojenské policie vtrhli do zpravodajství ČT, televize protestuje

Podle webu zpravodajského kanálu ČT 24 se v budově zpravodajství ČT pohybuje celkem devět příslušníků Vojenské policie, někteří ani nejsou nijak označeni. Prohledávali kancelář redaktora Rožánka a hodlají pokračovat i v dalších kancelářích zpravodajství ČT. Vojenská policie svým šetřením dospěla k závěru, že důkazy, které se k věci váží, by mohly být v jedné z kanceláří v budově zpravodajství, řekl ČT mluvčí Vojenské policie Jan Čermák. Prohledávání je přítomen generální ředitel ČT Jiří Janeček, šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák a úředně stanovená nezávislá osoba.

DOKUMENT: Stanovisko České televize k postupu Vojenské policie (DOC, 46 kB)

Jiří Janeček na místě novinářům řekl, že zásah vojenských policistů „nemá obdoby“ a ČT se proti němu již písemně ohradila ke státnímu zastupitelství v Praze a ministrovi vnitra Radku Johnovi. Ten postup Vojenské policie veřejně kritizoval a prohlásil, že tento případ je dalším důvodem, proč by měla vzniknout Generální inspekce, která by kontrolovala všechny ozbrojené složky v tuzemsku. Ministr obrany Alexandr Vondra, pod kterého Vojenská policie spadá, agentuře ČTK odpověděl prostřednictvím sms, že policisté jednají na základě soudního příkazu.

ICTZ23

Na Kavčí hory se dostavil také poslanec a bývalý ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák, který potvrdil, že Vojenská policie má pro zásah oprávnění, kritizoval však jeho formu. Když si jdu pro papír, nepotřebuju devět samopalů. Ale to je věc formy, za to zodpovídá pan ministr Vondra, jeho policie, řekl Jandák. Vojenská policie v budově zpravodajství ČT hledá svodku z roku 2007, na jejímž základě musel odejít tehdejší šéf Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka.

Podle Vojenské policie jde o utajovaný dokument, ale ČT tvrdí, že už byl před časem odtajněn. Redaktor Rožánek jej navíc podle vlastních slov již před časem vyhodil, protože po natočení reportáže jej už nepotřeboval.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.