Hlavní navigace

Volající na věštecké a soutěžní linky budou vědět, kolik provolají. Ale pouze na Slovensku

29. 8. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Důrazné varování před ezoterickými pořady a linkami tohoto typu nedávno vydala i česká vysílací rada. V tiskové zprávě zároveň de facto uvedla, že podcenila jejich vliv na místní diváky.

Slovenská vláda chce vyjít vstříc stížnostem, které podobně jako v České republice směřují na věštecké a soutěžní linky, jež jsou zpoplatněny zvýšenou sazbou. U nás je to sedmdesát, respektive devadesát korun za minutu. Poslanci za stranu Smer-SD Anton MartvoňOtto Brixi podle serveru Mediálne.sk navrhli, aby vládou prošla novela zákona, která nařídí provozovatelům těchto služeb informovat volající, že se jedná právě o linky, jež nejsou zpoplatněna jako klasická místní, případně mimoměstská volání. Audiotextové služby jsou na Slovensku stejně jako v Česku velice rozšířené, volající si ale většinou neuvědomuje, kolik po jejich vytočení skutečně platí.

ICTZ23

K TÉMATU: Rada pro vysílání varuje před ezoterickými pořady. Zneužívají důvěřivosti diváků

Současné znění zákona audiotextové služby nezná, a proto považujeme za nutné ve prospěch koncových uživatelů zahrnout mezi současně služby i tzv. služby audiotextové, jelikož se jedná o služby se zvýšenou tarifikací za minutu hovoru oproti běžnému hovoru, a tedy i o takové skutečnosti by měli být uživatelé korektně předem informováni, cituje předkladatele server Mediálne.sk. S linkami tohoto typu bojuje například i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Nedávno při této příležitosti dokonce vydala tiskovou zprávu, kde ale zároveň přiznala, že z legislativního pohledu je na linky tohoto typu krátká. Téměř ve stejnou dobu pak paradoxně musela udělit satelitní licenci provozovateli Active TV.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.