Hlavní navigace

Volající na věštecké a soutěžní linky budou vědět, kolik provolají. Ale pouze na Slovensku

Lukáš Polák

Důrazné varování před ezoterickými pořady a linkami tohoto typu nedávno vydala i česká vysílací rada. V tiskové zprávě zároveň de facto uvedla, že podcenila jejich vliv na místní diváky.

Doba čtení: 1 minuta

Slovenská vláda chce vyjít vstříc stížnostem, které podobně jako v České republice směřují na věštecké a soutěžní linky, jež jsou zpoplatněny zvýšenou sazbou. U nás je to sedmdesát, respektive devadesát korun za minutu. Poslanci za stranu Smer-SD Anton MartvoňOtto Brixi podle serveru Mediálne.sk navrhli, aby vládou prošla novela zákona, která nařídí provozovatelům těchto služeb informovat volající, že se jedná právě o linky, jež nejsou zpoplatněna jako klasická místní, případně mimoměstská volání. Audiotextové služby jsou na Slovensku stejně jako v Česku velice rozšířené, volající si ale většinou neuvědomuje, kolik po jejich vytočení skutečně platí.

K TÉMATU: Rada pro vysílání varuje před ezoterickými pořady. Zneužívají důvěřivosti diváků

Současné znění zákona audiotextové služby nezná, a proto považujeme za nutné ve prospěch koncových uživatelů zahrnout mezi současně služby i tzv. služby audiotextové, jelikož se jedná o služby se zvýšenou tarifikací za minutu hovoru oproti běžnému hovoru, a tedy i o takové skutečnosti by měli být uživatelé korektně předem informováni, cituje předkladatele server Mediálne.sk. S linkami tohoto typu bojuje například i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Nedávno při této příležitosti dokonce vydala tiskovou zprávu, kde ale zároveň přiznala, že z legislativního pohledu je na linky tohoto typu krátká. Téměř ve stejnou dobu pak paradoxně musela udělit satelitní licenci provozovateli Active TV.

Našli jste v článku chybu?