Hlavní navigace

Voyo.cz přechází na systém předplatného

29. 12. 2011
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

Televize Nova omezila přístup do online archivu svých pořadů. Předplatitelům však nové Voyo.cz nabízí klidné sledování bez reklam a jako bonus i tři stovky filmů nebo přenosy z NHL.

Začátkem letošního roku televize Nova představila Voyo.cz, vlastní server s videem, kterému dominuje archiv původních pořadů včetně oblíbených seriálů. Nyní na konci roku přichází s jeho novou verzí a novým obchodním modelem. Nova omezuje přístup do archivu a namísto jednotlivých poplatků zavádí generální předplatné s několika výhodami a výsadami.

Předplatné Voyo.cz lze týden ochutnávat zdarma.

Nova omezila přístup do archivu pořadů. Neregistrovaný uživatel si může přehrát původní seriály a pořady odvysílané za posledních čtrnáct dnů. Do hlubin archivu pro starší epizody nebo již nevysílané pořady se lze ponořit jedině po registraci. Ovšem ani s registrací se uživatel nedostane k některým službám, které dříve byly zdarma. A tak přichází ke slovu předplatné.

Živé vysílání nyní jedině s předplatným

Předplatné nahrazuje jednotlivé poplatky, které dosud Nova vybírala třeba za přehrání celovečerního filmu nebo zhlédnutí epizody seriálů ještě před televizní premiérou. Místo těchto play-per-view poplatků je nyní k dispozici předplatné, které měsíčně vyjde na 189 korun. Platit jej lze přes mobilní telefon. Rychle a jednoduše (pomineme-li porodní problémy).

Není tedy nutná platební karta s povolenými platbami na Internetu nebo účet u některého z platebních systémů. Uživatelé si mohou vyzkoušet komfort platícího zákazníka na týden zdarma. I když s předplatným jsou nově zpoplatněny i služby, které dříve byly zdarma, pravidelný divák spíše ušetří. Třeba přístup k předpremiérám epizod původních seriálů je díky předplatnému výrazně výhodnější.

Všechna videa, která jsou starší než 14 dnů, jsou dostupná jen registrovaným uživatelům. Předplatitelé je mají bez reklam.

Co tedy předplatitel za své peníze dostane? V první řadě se zbaví reklamy. Videa tak může sledovat nerušeně. Vybraná videa včetně epizod původních seriálů jsou navíc pro uživatele s předplatným k dispozici v HD rozlišení (720p), takže pokud disponují dostatečně rychlým připojením, dostanou větší obrazovou kvalitu než standardně nabízí televizní vysílání. 

Předplatné je nyní nutné také pro přístup k živému vysílání přes Internet. Nova kromě svých zpravodajských relací nabízí i přenosy z placeného kanálu Nova Sport, zejména hokejová a fotbalová klání. Přenosy zápasů NHL lze jistě označit za špičkový obsah, kde by se divák mohl smířit s nějakým menším poplatkem. 

Předplatitelé mohou na Voyo.cz sledovat přenosy z NHL nabízené placeným kanálem Nova Sport.

K áčkovým filmům se nedostanou ani předplatitelé

Předplatitelé mají kromě kompletního archivu pořadů bez reklamy, živého vysílání a předpremiér seriálů přístup také k řadě celovečerních filmům. Kromě české klasiky jsou k dispozici zahraniční filmy, ale řekněme, že spíše ty druhého sledu (čest výjimkám). Nové české filmy nebo zahraniční kasovní trháky se ovšem nacházejí spíše v sekci s extra tituly.

Předplatitelé mají přístup jen k vybraným filmům, áčková produkce je zvlášť za extra poplatky.

Do sekce s extra tituly nemají volný přístup ani předplatitelé. Zde Nova vybírá poplatky za dočasné zpřístupnění filmu k přehrání v okně webového prohlížeče. Ceny se pohybují řádově v desítkách korun a platil lze opět prostřednictvím SMS z mobilního telefonu. Zdarma si lze v této části Voyo.cz přehrát pouze upoutávky.

Nový design, nejasná navigace a nefunkční vyhledávání

Změny postihly i uživatelské rozhraní. Vzhled nechť si každý ohodnotí dle svého vkusu. Za sebe mohu říci, že by kombinace méně barev neškodila, ale to je čistě subjektivní záležitost. Navigace byla zjednodušena. Nyní je obsah roztříděn do těchto skupin: filmy, seriály, pořady, zprávy a živé vysílání. Z horního menu se lze vcelku jednoduše proklikat ke kýženému obsahu.

Poněkud matoucí může být, že se i neplatící uživatelé pohybují v sekci pod hlavičkou předplatného. Není tak vždy na první pohled zcela jasné, co si lze přehrát zdarma. K zmatku přispívá i skutečnost, že ze sekce s extra (zpoplatněnými) tituly je odkazováno zpět do sekce, kde stačí předplatné. Větší separace obsahu dle dostupnosti by nebyla určitě na škodu.

Nejnovější pořady si může přehrávat kdokoliv, přestože jsou nabízeny pod hlavičkou sekce pro předplatitele.

Filmy je možné třídit podle žánru, staří nebo abecedně dle názvu. Bohužel popis jejich obsahu se čte poněkud obtížně (bílé písmo na šedém pozadí není příliš šťastné). U seriálů se nejdříve nabídnou nejnovější dostupné epizody, z jejichž přehledu lze snadno přejít do archivu, který je opět možné třídit dle názvu, žánru nebo stáří.

Stejné je to i s ostatními pořady. Opět se nejdříve nabídnout ty nejnovější díly, z jejichž přehledu se lze snadno a rychle proklikat do archivu k starším dílům nebo již nevysílaným pořadům. Stejné je to i se zpravodajskými relacemi. Někomu by mohla chybět možnost dohledat konkrétní pořad podle data odvysílání v televizi.

Jednotlivá videa lze sice řadit chronologicky podle data a času přidání, ovšem to není dostačující. Nelze totiž jednoduše skočit zpět na konkrétní den a přehrát si tehdy vysílané pořady. Informace o datu vysílání chybí i v detailu jednotlivých videí. To orientaci v archivu dosti znesnadňuje.

Vyhledávání nefunguje. Někdy nenajde ani největší novácké seriálové hity jako je Ordinace v růžové zahradě 2.

Větším nedostatkem je ovšem prohledávání databáze videí, které během testování vykazovalo značné rezervy. Nezvládá dobře ani základní disciplíny jako třeba najít na webu epizody seriálu podle jeho názvu. Výsledky vyhledávání jsou zmatečné, řazení podle relevance není použitelné. Míchají se různá bonusová videa s celými epizodami, takže v tomto ohledu Voyo.cz servíruje těžko poživatelný guláš. 

Flash a Silverlight, žádné HTML 5

Veškerá nabízená videa je nutné zhlédnout v okně webového prohlížeče. Ani u filmů není možné stažení na pevný disk a až následné přehrávání. Diváci jsou tak plně závislí na možnostech svého připojení a aktuálním zatížení služby. To je však trend, kterým kráčí všechny video-on-demand služby.

Pravda je, že během mého několikadenního testování bylo přehrávání naprosto plynulé i v nejvyšší dostupné obrazové kvalitě. Za několik hodin během sledování filmů nebo přímého přenosu jsem zaznamenal zakoktání, která bych spočítal na prstech jedné ruky. Nicméně podle ohlasů v sociálních sítích jsou i uživatelé s diametrálně odlišnou zkušeností.

Některé pořady jsou k dispozici v HD kvalitě

Pro přehrávání videa jsou využity klasické technologie Flash a Silverlight. Žádné HTML 5 nečekejte. Ostatně při podpoře různých kodeků v různých prohlížečích se stále Flash a Siverlight jeví jako jistější volba. Navíc je zřejmě nutné využít protipirátské funkce, které tyto technologie nabízejí.

Samotný přehrávač je elegantně jednoduchý. Samozřejmostí je přehrávání v režimu přes celou obrazovku. K dispozici jsou vždy alespoň dvě různé kvality videa pro pomalejší a rychlejší přípojky. Předplatitelé pak mají u některých videí přístup i k HD kvalitě. Videa v 720p ale není zase tolik, jak by se v dnešní době slušelo.

Fajnšmekry zřejmě zamrzí, že zahraniční filmy a seriály nejsou k dispozici v původním znění, nabízena je pouze dabovaná verze. Zejména u zvlášť zpoplatněných extra titulů je to poněkud iritující. Divák platí cenu srovnatelnou s výpůjčkou filmu na fyzickém nosiči, ale dostane nižší komfort. Ale pokud s dabingem nemáte problém, tak poslední odstavec klidně ignorujte.

Nové Voyo.cz je další krůček vpřed

Shrňme si předchozí odstavce. Nové Voyo.cz nepřináší nic, co by vysazovalo čelist z pantu. Nicméně pro diváky televize Nova je archiv pořadů zajímavý a díky předplatnému si pořady mohou přehrávat bez reklamy. Pravidelné sledování epizod populárních seriálů v předstihu oproti televizi je s předplatným cenově dostupnější. Neškodilo by více zahraničních seriálových hitů, na jejichž obstarávání prý Nova průběžně pracuje.

Nova by ráda z Voyo.cz udělala více než jen archiv svých pořadů. Sportovní fanoušky mohou zaujmout přenosy, které jsou předplatitelům k dispozici. Troufám si tvrdit, že NHL je jedním z největších trumfů celého tohoto videoserveru. Škoda, že přenosy nejsou k dispozici ve větší obrazové kvalitě.

ICTZ23

Nabídka filmů se obtížně komentuje. Pokud budeme srovnávat pouze s oficiálními zdroji, tak se řadí k tomu nejlepšímu, co je momentálně českým internetovým uživatelům k dispozici. Je to samozřejmě dáno i tím, že konkurence není v tomto směru příliš ostrá (pokud vynecháme Topfun), takže jednooký je mezi slepými králem.

Na DVD a Ulož.to je nový Barbar Conan už měsíc, novácké Voyo.cz ho nabídne s více než měsíčním zpožděním.

S šedými zdroji zábavy typu Ulož.to ale ani nové Voyo.cz nemůže měřit síly. Šedé zdroje poskytují nejnovější hity ve špičkové kvalitě za marginální poplatky. Nabídku filmů na Voyo.cz lze chápat jako bonus k předplatnému, které očišťuje videa od reklam. Nicméně filmového fanouška stojícího o nejnovější hity ve špičkové kvalitě nebo v původním znění Voyo.cz neuspokojí.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.