Hlavní navigace

Voyo.cz: přešlapování nebo krok kupředu?

17. 1. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Televize Nova spustila nový projekt Voyo.cz, kam přestěhovala bezplatný archiv svých pořadů a přidala živé vysílání původní tvorby i vybraných sportovních přenosů, které mají také svůj archiv. Zároveň znovu Nova zkouší štěstí s online půjčováním filmů.

Televize Nova se pokouší zachytit v prostředí poskytovatelů internetového multimediálního obsahu novým projektem Voyo.cz. Na první pohled může vypadat jen jako nový kabátek pro obsah přestěhovaný z Nova.cz, kde česká televizní jednička měla archiv svých pořadů a doprovodná videa k nim. Pravdou je, že archiv pořadů je jedním z pilířů nabídky Voyo.cz, ale nezůstává jenom u něj.

Voyo.cz nabízí komplexnější paletu videa než donedávna Nova.cz. Největší inovací je živé online vysílání televize Nova, respektive hlavně jejích původních pořadů. Nova dosud na rozdíl třeba od České televize živě své pořady na Internetu nevysílala. Výjimkou posledních týdnů byla jen zpravodajská relace Televizní noviny. Teď Nova vysílá velkou část své původní tvorby, které právě běží v televizi.

K původní tvorbě se přidávají i sportovní zápasy, které už dříve Nova nabízela v rámci svého zpravodajského serveru Tn.cz. K vidění jsou třeba přímé přenosy utkání zároveň běžících na placeném kanálu Nova Sport, ale listovat lze i v archivu zápasů podzimní části fotbalové Ligy mistrů. Ty Nova nabízela na Internetu v přímém přenosu již dříve. Ve sportovním archivu jsou pak k vidění i různé sportovní magazíny.

Jak již bylo zmíněno, na Voyo.cz se ze stránek Nova.cz přestěhoval kompletní archiv původních pořadů české komerční jedničky, který je nadále dostupný bezplatně. Například ke kompletním epizodám seriálů televize Nova se lze nadále proklikat přes abecední seznam pořadů nebo přes kalendář, v němž se ke každému dni váže část archivu. Vedle celých epizod jsou k dispozici i bonusová videa ze zákulisí a různé ukázky z klíčových scén.

Kromě vlastní tvorby by Nova ráda nabízela na Internetu ke shlédnutí i další seriálové hity. Na podzim se jí už podařilo domluvit například na internetových reprízách seriálu Mentalista. Hovořilo se i o seriálech Dr. House nebo Battlestar Galactica, ale momentálně zůstává jen u německé kriminálky Kobra 11. K dispozici však není kompletní archiv všech epizod jako u původních seriálů Novy, ale uživatelé si mohou přehrát vždy jen několik posledních odvysílaných dílů.

Pro přehrávání videí z archivu je potřeba Flash Player. Každé video je k dispozici ve dvojí kvalitě: vyšší pro rychlejší přípojky a v nižší pro pomalejší přípojky. Na začátku videa se zobrazuje reklama a reklamou jsou i přerušovány pořady podobně jako je tomu v televizi. Zatím je reklamní čas věnován jen vlastním projektům a počinům Novy.

Pay-per-view přichází

Kromě zdarma dostupných videí chce Nova na Voyo.cz i vydělávat cestou pay-per-view. Jedním z taháků mají být předpremiéry kompletních epizod původních seriálů, která si za poplatek budou moci uživatelé přehrát výrazně dříve, než se objeví v televizním vysílání. Podobný koncept zkoušela už Česká televize v rámci své internetové videopůjčovny, ale tu pak kompletně zrušila pro malý zájem diváků – uživatelů.

Navzdory mnoha neúspěchům v této oblasti na českém Internetu se Nova také pouští do internetového půjčování filmů a to v rámci služby Voyo+. Nova měla svou internetovou videopůjčovnu již dříve. Stejně jako další subjekty na českém Internetu ji postavila na již neexistující platformě Kinománia, ale později byla zrušena a Nova se soustředila jen na vlastní zdarma dostupné pořady.

Teď Nova štěstí s půjčováním filmů za poplatek zkouší znovu. Ani tentokrát však svým uživatelům neservíruje nejčerstvější hity hollywoodské produkce, takže v tomto ohledu kamenným videopůjčovnám nebo alternativním internetovým zdrojům opět nemůže konkurovat. Až na pár výjimek jsou k dispozici spíše starší filmy.

Na rozdíl od platformy Kinománia nenabízí Voyo+ filmy ke stažení na pevný disk, odkud je pak lze bezproblémově přehrávat. Uživatelé si film mohou, resp. musí shlédnout přes Silverlight (kvůli zajištění ochrany) přímo ve svém prohlížeči, a to za poplatek 50 Kč nebo 80 Kč, který uhradí formou Premium SMS. Následně dorazí zpět na mobilní telefon SMS s kontrolním kódem pro přehrání filmu.

Jak však dokládají mnohé stížnosti v diskusi k jednotlivým titulům, uživatelé narážejí na problémy s plynulostí streamovaného videa, což je samozřejmě při sledování filmu krajně nepříjemné. Zaznívá i kritika na kvalitu obrazu, která podle některých diskutujících neodpovídá ceně, kterou si za shlédnutí filmu zaplatili.

Voyo+ rozhodně není tou službou, po které volají zastánci digitální online distribuce filmovým titulů ke koncovým divákům. Nabídka je dosti úzká, chybí žhavé novinky a kvalita přehrávání není vždy optimální. Koncové ceny jsou navíc relativně vysoké ve srovnání třeba i s cenovou nabídkou videopůjčoven za horké novinky ve vysokém rozlišení.

Cloud 22 temata

Bude z Voyo.cz a Voyo+ hit?

Voyo.cz nelze chápat jako něco úplně nového. Nova se vydala vcelku rozumnou cestou centralizace svého internetového videa z Nova.cz a Tn.cz pod jednu střechu. Archiv původních pořadů si jistě své diváky bude dále nacházet, jako si je nacházel doposud. Sportovní přenosy jsou rovněž zajímavý artikl, protože si je uživatelé mohou přehrávat, aniž by si platili za kanál Nova Sport. Plusem pak bezesporu je, že konečně Nova spustila alespoň částečné živé online vysílání. To vše jsou po obsahové stránce pro Voyo.cz plusové body.

Větší skepsi vzbuzuje placená část Voyo+, která na český Internet nepřináší nic nového nebo originálního a těžko si představit, že by za dané konstelace mohla udělat nějaký výraznější úspěch. Otázkou je, jak prorazí placené předpremiéry původních seriálů. Seriálové hity Novy mají dostatečně silné publikum, aby projekt nebyl předem odsouzen k záhubě. Otázka spíše zní, jestli budou diváci dějem dostatečně napnutí, aby byli ochotni si za exkluzivní předpremiéru zaplatit. To ukáže čas.

Anketa

Co vás z nabídky Voyo.cz zaujalo nejvíce?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.