Hlavní navigace

Vrchnímu řediteli ČT Františku Lambertovi hrozí odvolání

8. 2. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
8. 2. 2007

Česká televize zřejmě přijde o vrchního ředitele Františka Lamberta. Rada ČT totiž otevřela otázku jeho působení v komunistických Lidových milicích, které je v příkrém rozporu s požadavkem negativního lustračního osvědčení pro členy nejužšího vedení ČT. Lambertovo členství v milicích projednávala rada na svém středečním zasedání. Vrchní ředitel ČT je na dotaz radních potvrdil.

Generální ředitel ČT Jiří Janeček dnes v tiskovém prohlášení slíbil, že se bude Lambertovou minulostí zabývat: Jsem si vědom, jaké právní důsledky z toho pro ČT vyplývají. Návrh řešení vzniklé situace vyžaduje předchozí projednání Radou ČT, proto jej předložím na jejím nejbližším zasedání. Jakékoli další komentáře odmítl s tím, že nechce šířit interní informace o zaměstnanci ČT. Současně považuji za správné vyzvat sdělovací prostředky i veřejnost, aby vzhledem k nelehkému životnímu příběhu Františka Lamberta a prospěšné práci, kterou pro ČT odvedl, nesoudily podle principu kolektivní viny, dodal Janeček.

Do Lidových milicí nastoupil Lambert v době, kdy pracoval v podniku Kovosvit Sezimovo Ústí. Deník Právo uvedl, že vrchní ředitel ČT předal členům televizní rady prohlášení, v němž vysvětluje tehdejší okolnosti. Uvádí v něm mj., že vstoupil v roce 1988 do KSČ, protože mu bylo řečeno, že jinak bude vyloučen jeho další služební postup a členství v LM bylo v té době v jeho podniku pro vedoucí technickohospo­dářské členy KSČ automatické a nedalo se mu vyhnout, napsalo Právo.

Lambert podle svých slov o těchto skutečnostech opakovaně informoval generálního ředitele ČT Janečka, vedení televizních odborů a některé členy Rady ČT. Měl by požádat soud, aby se vyslovil, zda jeho zařazení do LM bylo oprávněné, cituje Právo nejmenovaného člena televizní rady. Rada ČT by měla také posoudit, do jaké míry porušil ředitel Janeček zákon, když Lamberta přes tři roky ponechával ve funkci, přestože o jeho někdejším členství v LM věděl, dodal radní.

Janeček v dnešním prohlášení ujistil, že se snaží vytvořit „určitý lidsky přijatelný prostor pro takové vyřešení vzniklé situace, které neuvrhne ČT čtyři roky zpět“: Zároveň však odmítám pokusy převádět ryze osobní personální problém, který musí být vyřešen podle zákona, do roviny opětovného rozpoutávání „boje pro, či proti ČT“. Vedu kvalitní tým odborníků, kteří nedopustí zpochybňování televize veřejné služby, ať již jde například o aktuální hrozbu omezení dostupnosti vysílání programů ČT 1 a ČT 2, anebo o jiné důležité otázky.

ICTZ23

František Lambert nastoupil do ČT v roce 2003 krátce poté, co rada zvolila Jiřího Janečka generálním ředitelem. Na Kavčí hory si ho přivedl právě Janeček, s nímž se Lambert znal z předchozího působení v Táboře. Lambert nejprve zastával funkci finančního ředitele ČT, později jej Janeček jmenoval do nové funkce vrchního ředitele. Loni si k tomu Lambert přibral i vedení programu ČT.

Prohlášení generálního ředitele ČT

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.