Hlavní navigace

Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou si rovnější

19. 4. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jak se zdá, toto překrásné Orwellovo heslo, které takřka vstoupilo do lidové slovesnosti, platí v současné době i v oblasti domén a jejich přeregistrací. Nedávno se totiž ukázalo, že EUnet jako dosavadní (a zřejmě i budoucí) správce domény při změnách neměří všem stejně.

Nejčastějším případem přeregistrací domén – spekulace a následné prodeje u nás naštěstí zatím příliš nefungují – je patrně přechod od jednoho poskytovatele připojení k druhému. V takové situaci zůstávají všechny údaje o doméně stejné, mění se pouze údaje o nameserverech, na kterých bude doména od dané chvíle vedena. Všechny ostatní údaje, např. MX záznam, tedy kam má chodit pošta, či IP adresa WWW serveru, si už mění zákazník (resp. jeho poskytovatel) sám na svých nameserverech.

V podobné situaci se před časem ocitly domény pcnet.cz, icq.cz a sporty.cz, v Internetu dosti populární, jejichž provozovatel přecházel od EUnetu k jinému poskytovateli. Po delších peripetiích administrativního rázu (registrace bill-c atd.) se konečně zdálo, že je vše v pořádku. Zdálo, ale nebylo. EUnet, resp. jeho pracovníci, pověření správou domény .cz, totiž odmítli změnu registrace provést dříve, než vyprší smlouva o připojení s EUnetem. Ta už v té době sice byla vypovězena, ale dosud běžela dvouměsíční výpovědní lhůta.

Zeptal jsem na tento problém paní Marty Kondrhelové, které v EUnetu přeregistrace provádí, a velmi promptně jsem dostal následující odpověď.

Je to tak, jak píšete, není problém doménu přesměrovat na jiné nameservery, ale ne každému zákazníkovi je jasné, že mu v tu chvíli přestane chodit připojení na Internet, s čímž nepočítal. {poté volá a žádá o vrácení věcí do původního stavu, nebo pozdržení atd.} Proto jsme určili postup, který funguje cca jeden rok a s nespokojeností jsem se dosud nesetkala. A v neposlední řadě mi celý tento postup přijde solidní vůči zákazníkovi, za kterého jedná nový provider, a také nemůže dojít k tomu, že mu za již nefungující připojení budou chodit faktury.

Abych se přiznal, shledávám toto vysvětlení dosti logickým a dokážu si představit, že jiný přístup mohl dříve EUnetu přinášet problémy – co si budeme povídat, řada zákazníků nemá příliš jasno v tom, co ten či onen jejich požadavek způsobí. Proti této zavedené praxi však současně hovoří dva silné argumenty.

Prvním z nich jsou pravidla registrací domén, které i u nás vycházejí z obecně uznávané praxe RIPE. Oprávněná osoba, tedy osoba uvedená jako admin-c domény (a v případě nameserverů částečně i tech-c), má právo provádět s doménou jakékoliv operace a NIC je provede. V případě změny nameserverů je jedinou podmínkou, aby dotyčné servery v okamžiku změny skutečně fungovaly, byly přístupné a byla na nich příslušná doména vedena. Obě tyto podmínky byly v popisovaném případě splněny, ale domény převedeny nebyly.

Druhý argument je důraznější – EUnet se tímto způsobem chrání před tím, aby jeho zákazníci nepodléhali vrtkavosti mysli a dobře si promysleli, co vlastně chtějí dělat. To nelze označit samo o sobě za nelegitmní, protože pracovníci EUnetu mají jistě zkušenosti s tím, jak to dopadá v opačném případě. Pes je zakopán jinde: podobnou ochranu nenabízí ostatním poskytovatelům. Když se kupříkladu zákazník PVT rozhodne změnit svoji doménu, aniž by si to dobře rozmyslel, EUnet to bez dalších komplikací provede a když potom dotyčnému třeba přestane chodit pošta, nepochybně zvedne telefon a bude hartusit na help-line PVT, že to nefunguje. EUnet sám proto tímto postupem získává oproti ostatním poskytovatelům podstatnou výhodu.

Náš příběh končí happy-endem jak z amerického filmu: domény nakonec přeregistrovány byly, což si můžete v DNS ověřit sami (ale pozor, nehledejte to v RIPE, tam jsou u těchto domén stále staré, už neplatné údaje – podobných inkonzistencí je ostatně podstatně víc). Jak to však bude v obdobných případech v budoucnosti?

cif-tip-téma-foto

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

* Placení domén se blíží, spekulanti žádají o zrušení
* Kdo ty domény zaplatí?
* Domény: Každý ví, časy se mění
* Kdo bude novým správcem domény .cz?
* Doména .cz včera, dnes a zítra (podruhé)
* Doména .cz včera, dnes a zítra
* Komu patří domény v .cz?
* CZ-NIC hledá provozovatele domény .cz. Zn: Jistý příjem zajištěn.
* Kolik na světě domén…
* Proč je kupčení s doménami nemravné
* Kdo co fakturuje za domény
* Co si myslí správci domény o zasedání představenstva CZ-NICu
* Bude CZ-NIC obracet peníze vidlemi?
* Dokument – kompletní stanovy CZ.NICu
* Správa domény .cz je stále ožehavé téma
* Domény se stávají doménou největších!?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.