Hlavní navigace

Vstup na burzu není na pořadu dne, reaguje Avast na nové spekulace

30. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Enterprise Office Center, nové pražské sídlo Avastu. Autor: Erste Group Immorent
Antivirová společnost Avast by prý na burzu mohla vstoupit příští rok. Firma nicméně odmítá, že by se na to chystala.

V kuloárech se opět začalo debatovat o tom, že se česká antivirová společnost Avast Software reálně chystá na vstup na newyorskou burzu. Úpis akcií by podle těchto spekulací měl proběhnout někdy v příštím roce.

Firma ale aktivity spojené s přípravou IPO odmítá. „Avast se momentálně ještě na burzu nechystá. Momentálně to opravdu není na pořadu dne,“ vzkazují zástupci společnosti. Zmínka o emisi cenných papírů se objevila také na analytickém webu Seeking Alpha. Informace Avast označuje za „neověřené a staré“.

S příspěvkem, že by Avast měl na burzu zamířit, přišel také týdeník Euro. Ten zprávu označuje za vlastní informaci, ovšem spíše to vypadá, že rovněž čerpá z textu Seeking Alpha. I když se o něm nezmiňuje, odkazuje na stejnou kyberbezpečnostní studii a čísla od MarketsandMarkets, která Seeking Alpha zmiňuje.

Hodnota dvě miliardy dolarů

Ředitel Avastu Vincent Steckler v druhé polovině loňského roku o termínu IPO v roce 2017 rovněž mluvil, ovšem v souvislosti s nejbližším možným termínem. Uvedl také, že má společnost hodnotu dvě miliardy dolarů a že nepotřebuje žádné peníze. Avast pravděpodobně nikam nespěchá a může čekat, až budou akciové trhy v nejlepší možné formě.

Tržby a zisk Avastu do roku 2014.
Autor: Avast Software

Tržby a zisk Avastu do roku 2014.

Vydělat na svém podílu v Avastu samozřejmě budou chtít investiční fondy CVC Capital Partners a Summit Partners, které ve firmě drží podíl 47 procent. Jejich investice nicméně nemusí zhodnotit pouze burza, ale také případný prodej jiným investorům.

Summit Partners v roce 2010 za 100 milionů dolarů získal 20procentní podíl, o dva roky později díky opci získal dalších pět. CVC do Avastu vstoupil začátkem roku 2014, výše investice nebyla specifikována. Firma tehdy pouze uvedla, že touto investicí byla ohodnocena na miliardu dolarů. Dalších 43 procent v Avastu mají zakladatelé Eduard Kučera a Pavel Baudiš a zbytek pak zaměstnanci.

Avast v roce 2014 dosáhl na tržby 217 milionů dolarů (rok předtím to bylo 144 milionů) a zisk EBITDA se zvýšil ze 102 na 153 milionů dolarů. Slušný růst by se podle všeho měl udržet a za loňský rok se počítá s tržbami kolem 300 milionů dolarů. Počet zaměstnanců se blíží 650, firma se nedávno přestěhovala do nového sídla, hledá další lidi a i skrze akvizici řeší, jak vydělávat na mobilních strojích.

KL24

Na burze už je od začátku roku 2012 druhý původem český antivirový podnik AVG Technologies. Jeho současná tržní kapitalizace je kolem 950 milionů dolarů. Akcie za poslední rok spadly o více než 30 procent. 

Firma hledá cesty, jak vydělat na předplatném, oznámila odkup vlastních akcií a utlumuje některé aktivity – například v evropských zemích včetně Česka už nedělá propagaci. Tržby za loňský rok každopádně meziročně narostly o 14 procent na 428 milionů dolarů.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).