Hlavní navigace

VV chtějí zakázat reklamu okolo dětských pořadů. Barrandov protestuje

25. 1. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
25. 1. 2012

Přerušování dětských pořadů reklamou, nebo dokonce i reklamní bloky před a po odvysílání těchto pořadů, chtějí zakázat koaliční Věci veřejné. Vycházejí přitom ze svého podzimního referenda, v němž se přes 80 procent „Véčkařů“ vyslovilo pro takový zákaz. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová (VV) proto připravila návrh novely zákona, který reklamu a teleshopping v dětských pořadech zakázal.

K TÉMATU: Dočkáme se konce hlasité reklamy? Poslanec Mencl má návrh novely zákona

Reklama ani teleshopping by nesměly být v dětských pořadech. Jednou z variant je také to, že by nesměly být před a po dětských pořadech, řekla Klasnová v úterý zpravodajskému serveru iDnes.cz. Kdyby změna zákona prošla, zákaz by se podle předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Kateřiny Kalistové vztahoval jen na televizní stanice, které získaly vysílací licenci v České republice. Nikoli tedy na lokalizované verze dětských kanálů, které v tuzemsku vysílají na základě registrace pro převzaté vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: Na RRTV se valí stížnosti na hlasitou reklamu. O pomoc žádá poslance

ICTZ23

Zákaz reklamy a teleshoppingu v dětských pořadech a okolo nich se zásadně nelíbí televizi Barrandov, jejíž podvečerní dětské pásmo Animáček je mimořádně úspěšné a stanice je díky němu u diváků od čtyř do devíti let nejsledovanější televizí v zemi. Obchodní ředitel Barrandova Marek Klain serveru iDnes.cz řekl, že takový zákaz by byl přísnější než regulační opatření Evropské unie, která reklamu v dětských pořadech nezakazuje.

Televize licencované v České republice by navíc byly podle Klaina takovou legislativní úpravou diskriminovány. Nepochybně by to poškodilo nejen TV Barrandov, ale i další subjekty, míní. Klasnová chce ve svém návrhu novely zákona také regulovat hlasitost televizní reklamy. Podobný návrh připravil i poslanec za ODS Václav Mencl. Oba zákonodárci se chtějí sejít a návrhy spojit do jednoho.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.