Hlavní navigace

Výběrové řízení na sítě 4G vypíše ČTÚ k 22. červnu, vydraží je na podzim

19. 3. 2012
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
19. 3. 2012

Veřejnou aukci kmitočtů uvolněných po vypnutí analogového televizního vysílání pro tzv. sítě 4G (mobilní broadband) vypíše Český telekomunikační úřad (ČTÚ) letos v červnu, přičemž rozhodnutí očekává ve čtvrtém čtvrtletí. Na tiskové konferenci v Praze to dnes oznámil předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Nabízíme kmitočty ve třech pásmech. Pro pásmo 800 MHz jde o 60 MHz, pro pásmo 1 800 MHz o 49,6 MHz a pro pásmo 2 600 MHz pak 190 MHz. Celkem jde o šest bloků, vyvolávací cena pro každý z nich je 1,1 miliardy korun upřesnil Dvořák.

V pásmu 1 800 MHz je vyčleněno dvakrát 15 MHz pro případného nového mobilního operátora, který by měl konkurovat Telefónice, T-Mobilu a Vodafonu. O tuto část pásma se nebudou moci ucházet stávající mobilní operátoři. Noví držitelé kmitočtů budou mít za povinnost předložit i velkoobchodní nabídky služeb. Zájemci musí předložit časový harmonogram rozvoje sítě, který pro ně bude závazný. Pokud půjde vše dobře a vypořádáme případné připomínky, aukci vyhlásíme 22. června a rozhodovat budeme v listopadu, dodal Dvořák.

CIF23

Aukce proběhne v šesti kategoriích, platnost přídělu kmitočtů je omezena na 15 let. V pásmu 1 800 MHz musí případný nový mobilní operátor do šesti let pokrýt signálem 50 procent populace. Stávající operátoři by to museli zvládnout do pěti let. ČTÚ výslovně uvádí, že operátoři musí signálem pokrýt hlavní silniční i železniční tahy (u železnice čtyři hlavní koridory).

Dnešním dnem ČTÚ zahajuje veřejnou konzultaci soutěže a teprve po ní vyhlásí samotnou aukci. Veřejná konzultace je plánovaná na 30 dní, vychází to ze zákona o elektronických komunikacích, dodal předseda Rady ČTÚ. Už dříve Dvořák uvedl, že úřad očekává z těchto aukcí výnos okolo 10 miliard korun. Nové sítě 4G umožní sledovat na mobilních zařízeních i televizní vysílání přes internet. Část výnosů z aukcí kmitočtů by měla podle Dvořáka směřovat do rozvoje optických sítí v České republice.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).