Hlavní navigace

Vybírejte z nominovaných v Křišťálové Lupě 2010

20. 9. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Křišťálová Lupa 2010 Autor: 21971
Ode dneška může veřejnost hlasovat v jubilejním pátém ročníku ankety Křišťálová Lupa 2010. O tom, jaké projekty jsou na českém webu nejzajímavější a nejpopulárnější, rozhodnete právě vy!

Křišťálová Lupa, pořádaná serverem o českém internetu Lupa.cz za podpory společnosti Nokia, má za úkol hledat nejoblíbenější projekty českého Internetu. Letos probíhá popáté, tedy i vy máte již popáté možnost vybrat z nominovaných projektů ten nejlepší, nejoblíbenější, nejsympatičtější, zkrátka ten nej. Zároveň máte možnost účastnit se soutěže o zajímavé ceny – pro vítěze je připraven nejnovější telefon od Nokie s označením N8. Dále můžete vyhrát např. i vstup na slavnostní galavečer, který bude moderovat Tomáš Hanák a na němž vystoupí znovuobnovená skupina Vltava. Hlasovat můžete až do 24. října.

Anketa, jako už tradičně, začala nominacemi veřejnosti. Čtenáři měli možnost navrhnout své oblíbené (či neoblíbené v případě Anticeny) projekty do závěrečného hlasování. Letos nám své tipy poslalo téměř 27 000 lidí, kterým v první řadě děkujeme za nominace. Nad nominacemi se sešel minulý týden Expertní panel tvořený zástupci odborných médií, který stejně jako loni nominace posoudil, zda splňují pravidla, zda je nutné je doplnit o divoké karty a nakonec schválil finální podobu nominací.

Expertní panel Křišťálové Lupy 2010

Expertnímu panelu vévodil Ján Simkanič, který dbal na čistý průběh hlasování a chlácholil vášně. Autor foto: Ivana Dvorská

Anketa Křišťálová Lupa by měla odrážet situaci na českém webu. A jelikož se web neustále mění, mění se i samotná anketa – i když změny jsou proti předchozímu ročníku spíše evoluční než revoluční. Většina kategorií zůstala beze změn, takže i letos našly své místo Vyhledávače a databáze, Komunikační služby, můžete vybírat Sociální sítě i Publikační platformy. Kategorie médií byly pro nominační fázi sloučeny do jedné obecné kategorie „Média“, kam jste ale měli možnost nominovat až pět kandidátů. Výsledky nominací v této kategorii pak Expertní panel vzal jako sumu médií a rozdělil podle vnitřní příbuznosti na média všeobecná a média specializovaná.

Křišťálová Lupa letos přinesla i novinky. První novou kategorií v letošním ročníku je Mobilní služba, tedy obsahový projekt či služba podporující přístup z mobilních zařízení. I v této kategorii bylo možné nominovat více kandidátů – v tomto případě až tři. Druhou novinkou je Dobrej nápad, zahrnující netradiční, kreativní, praktické, užitečné, hezké nebo inspirativní řešení – např. konkrétní funkce či vlastnost internetového projektu. Tato kategorie je podobná kategorii Projekt roku, ale u Dobrýho nápadu jde spíš právě o ten „nápad“ než o kompletní fungující projekt.

Tyto kategorie, v nichž o vítězích rozhoduje svým hlasováním veřejnost, tedy vy, doplňují tři „odborné kategorie“ osobnost roku, Projekt roku a Anticena, kde o vítězích rozhodne hlasování odborné poroty, složené z osobností českého internetu.

Úkolem Expertního panelu bylo, stejně jako loni, rozhodnout o projektech nominovaných veřejností, zda splňují kritéria pro zařazení do jednotlivých kategorií, popř. je přesunout do jiných, lépe odpovídajících. Zároveň měli členové Expertního panelu opět možnost v jednotlivých kategorií nominovat weby, služby, osobnosti či události, které jsou podle jejich mínění dostatečně zajímavé či progresivní, ale nejsou zatím natolik populární, aby si jich povšimla hlasující veřejnost. V každé kategorii tak mohli přidat jeden projekt, takříkajíc „na divokou kartu“. Takto přidaný projekt ve finálovém seznamu nijak neodlišujeme, abychom neovlivnili regulérnost hlasování.

Expertní panel hlasuje

Expertní panel rozhodoval o tom, zda projekt splňuje kritéria nominace – a tak došlo i na hlasování…

Nyní si už pojďme představit kandidáty v jednotlivých kategoriích. Uvedeme je vždy v abecedním pořadí.

V kategorii Vyhledávače a databáze (nástroje a služby pro získání informací – např. obecné a specializované vyhledávače, mapy, znalostní a firemní databáze, jízdní řády, informace o počasí) postoupily do hlasování veřejnosti tyto projekty:

V kategorii Komunikační služby (nástroje a služby umožňující přímou výměnu informací mezi uživateli – např. e-mailové služby, instant messaging, IP telefonie) jsou nominovány tyto weby:

Mezi Sociálními sítěmi (nástroje a služby primárně orientované na pravidelné sdružování lidí prostřednictvím Internetu – např. diskusní servery, seznamky a další komunitní projekty) dostaly nejvíc hlasů tyto servery:

Nástroje a služby primárně zaměřené na uživatelské publikování obsahu – např. blogovací systémy, fotogalerie, videoportály apod., tedy souhrnně Publikační platformy, ze kterých můžete vybírat, jsou tyto:

V oblasti Internetového obchodování (projekty, které jsou založeny na zprostředkování transakčních operací – e-shopy, cenové srovnávače, katalogy zboží, transakční weby, platební nástroje) postoupily do finále následující projekty:

Nominované v kategorii Média, zahrnující mediální projekty libovolného typu (všeobecné a specializované zpravodajství, tvořené profesionální redakcí, i uživatelské projekty, vznikající aktivitou uživatelů bez záštity vydavatelských domů) rozdělil Expertní panel na dvě podkategorie. První z nich dostala název Média všeobecná, a můžete hlasovat pro tyto weby:

Druhá mediální kategorie pokrývá Média specializovaná. Do finále se probojovaly tyto weby:

Kategorie Mobilní služba (obsahový projekt či služba podporující přístup z mobilních zařízení) přinesla následující nominace:

A poslední kategorie, v níž můžete hlasovat pro svého oblíbence, je Dobrej nápad (netradiční, kreativní, praktické, užitečné, hezké nebo inspirativní řešení – např. konkrétní funkce či vlastnost internetového projektu). V této kategorii byly nominovány weby:

O vítězi v posledních třech kategoriích rozhoduje, stejně jako v předchozích ročnících, hlasování odborné poroty. Ta bude letos vybírat z následujících nominací:

V kategorii Osobnost roku (osobnost, která dokázala svým působením přitáhnout největší pozitivní pozornost k českému Internetu) jsou nominováni:

Anticena (projekt, osobnost či událost s nejhorším dopadem na kvalitu a pověst prostředí Internetu) nabízí odborné porotě tyto kandidáty:

MMF24

Konečně v poslední kategorii Projekt roku (inovativní, originální, odvážný či jinak výjimečný projekt) jsou nominovány tyto projekty:

Kandidáty jsme si představili, můžete začít hlasovat pro své oblíbence či pro projekty, které jsou vám sympatické. Hlasování se uzavře 24. října 2010 a slavnostní vyhlášení výsledků ankety Křišťálová Lupa 2010 se uskuteční večer 25. listopadu 2010. Výsledky samozřejmě budou po tomto datu k dispozici také na stránkách ankety.

Křišťálová Lupa 2010 - loga partnerů 2

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Sleduje, popularizuje a učí moderní webové technologie (HTML5 a podobné). Popularizuje nové nástroje a elektroniku, provozuje weby, sleduje dění na internetu, píše o něm a komentuje ho.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).