Hlavní navigace

Vydavatelé knih si u německého soudu došlápli na RapidShare

26. 2. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Provozovatelům služby RapidShare, známého a populárního online skladiště dat, opět přidělal německý soud vrásky na čele. Tentokrát se RapidShare dostal do křížku s vydavateli knih, kterým se nelíbí, že přes tuto službu jsou šířeny nelegálně pořízení kopie knih. Konkrétně jde o vydavatelství John Wiley & Sons, McGraw-Hill, Macmillan, Reed Elsevier, Cengage Learning a Pearson. Soud nakázal provozovatelům služby RapidShare stáhnout všechny kopie ze seznamu knih, který mu předložila právě tato…

Provozovatelům služby RapidShare, známého a populárního online skladiště dat, opět přidělal německý soud vrásky na čele. Tentokrát se RapidShare dostal do křížku s vydavateli knih, kterým se nelíbí, že přes tuto službu jsou šířeny nelegálně pořízení kopie knih. Konkrétně jde o vydavatelství John Wiley & Sons, McGraw-Hill, Macmillan, Reed Elsevier, Cengage Learning a Pearson. Soud nakázal provozovatelům služby RapidShare stáhnout všechny kopie ze seznamu knih, který mu předložila právě tato šestice vydavatelství. To je vcelku pochopitelné opatření, nicméně soud také provozovatelům nakázal, že mají aktivně bránit dalšímu nahrávání nelegálních kopií těchto knih. Jinak jim budou ukládány pokuty. Není to poprvé, kdy něco podobného německý soud provozovatelům služby RapidShare nařídil – viz rozsudek z minulého roku.

Automatické filtrování ovšem naráží na technické problémy, kdy jakékoliv prohlížení dat zabalených do šifrovaného archivu chráněného heslem je samozřejmě v takto obrovském měřítku prakticky nemožné. Mluvčí společnosti RapidShare AG upozornil i na poměrně závažné dilema. Taková prevence proti počítačovému pirátství dle vyjádření firmy vede k vážnému narušování soukromí občanů – uživatelů, aniž by byli byť jen podezřelí z trestného činu. Společnost se tedy proti nařízení soudu hodlá bránit. Je prý nutné otevřít diskusi o hledání rovnováhy mezi ochranou soukromí a ochranou autorských práv. Tato diskuse se ovšem netýká jen služby RapidShare – stačí vzpomenout utajovací tanečky kolem dohody ACTA. (LA Times, Inside Higher Ed)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).