Hlavní navigace

Výkonný šéf Óčka: Radiokomunikace zneužívají monopol na DVB-T

9. 2. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
9. 2. 2011

Monopol na provozování sítí pro zemskou digitální televizi mají podle výkonného ředitele a zakladatele hudební televize Óčko Hynka Chudárka České Radiokomunikace. Telefónica O2 (provozovatel multiplexu 4, pozn. red.) nestaví a stavět asi nebude a jsme tady svědky monopolu Radiokomunikací. A tudy se vyvíjí cena za šíření a tudy se vyvíjí i krach televizí nebo to, že nemůžou být v pozemních sítích, řekl Chudárek minulý týden v pořadu Média a postmoderní svět na Českém rozhlasu 6.

K TÉMATU: Odchod Óčka z DVB-T přímo ohrožuje existenci multiplexu 3

Myslím si, že pro malé nebo tématické televize momentálně není cesta, aby byly v terestrickém vysílání. My jsme na kabelu, na satelitu, na internetu, což je taky velice veliká síla. A v podstatě satelit v určitém čase nabral obrovský drive a převálcoval terestriku. Přispělo k tomu i to, že na satelit se umístily velké televize, umístilo se tam vysílání v HD a v okamžiku, kdy se postupně začal vypínat analog a na vesnicích vlastně nebylo možné něco chytit, si každý pořídil satelit, míní výkonný šéf Óčka.

ROZHOVOR: Jiří Balvín: Óčko odchází z DVB-T, ale nevylučujeme, že se tam časem vrátí

Satelit skýtá divákům mnohem větší programovou nabídku a to je podle Chudárkem jeden z důvodů, proč jsou dnes obsazeny jen dvě ze čtyř plánovaných celoplošných sítí pro zemskou digitální televizi. Tíhu terestriky jsme pocítili, protože jsme v ní vysílali půl roku a ekonomicky nás to hodilo poměrně dost dolů, okomentoval výkonný šéf Óčka vysílání této televize v multiplexu 3, odkud tato televize v létě 2009 odešla a nyní pozemně vysílá pouze v multiplexu 4 v Praze, Brně a Ostravě, a v regionálních multiplexech na Českobudějovicku a Ostravsku.

ČTĚTE TAKÉ: Óčko se vrací do DVB-T, bude v multiplexu 4

KL22 hlasovani

Vysílání v Českých Budějovicích, které pokrývá nejen Budějovice, ale i velkou část Jihočeského kraje, nás stojí desítky tisíc za měsíc, což je v podstatě směšné vůči tomu, co po nás chtějí Radiokomunikace, konstatoval Chudárek. Cesta pro malé televize by podle něj byla v multiplexu, který by pokryl signálem 70 procent české populace, jak to žádá zákon u celoplošných televizí. Všichni takový multiplex slibovali a nikdo ho neudělal, ale možná by se dalo jít i cestou výběru vysílačů. Že si prostě budu chtít vzít Bukovou horu, Prahu a Ostravu a spočtu si, že to je pro mě ideální varianta, popsal Chudárek.

Jinou možností by podle výkonného ředitele Óčka bylo použití vyloženě regionálních digitálních vysílačů, které by nebyly postaveny jako celostátní síť. Protože nám ty Budějovice a Ostrava fungují perfektně, dodal Chudárek.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.