Hlavní navigace

Výkonný šéf PPF: Nově se letos nedaří, klíčový pro ni bude příští rok

26. 10. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

26. 10. 2010

Hospodářské výsledky majitele televize Nova, mediální skupiny CME, jsou v letošním roce špatné a především na Slovensku ztrácí pozici neotřesitelného lídra televizního trhu. Podobné problémy může mít CME i v České republice, varuje v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny Jiří Šmejc, výkonný ředitel investiční skupiny PPF, která dříve ovládala Novu a nyní vlastní menšinový podíl ve společnosti CME.

K TÉMATU: Komu teď vlastně patří televize Nova?

V letošním roce se jim nějak super nedaří, což na druhou stranu není překvapivé, protože bylo jasné, že to reklamní médium musí nutně zažít zásah krize poměrně razantně, prohlásil Šmejc, který nejprve pomáhal Vladimíru Železnému financovat nový rozjezd Novy bez americké společnosti CME, aby ji pak prostřednictvím skupiny PFF této skupině prodal za 10 miliard korun a akcie CME. Nyní v CME držíme 3,5 milionu akcií, což je asi sedm procent, upřesnil Šmejc pro HN.

ČTĚTE TAKÉ: Nova zůstává „zlatým vejcem“ CME, i když loni vydělala méně

Výkonný ředitel PPF míní, že CME učinila správný krok, když se letos zbavila svých aktivit na Ukrajině, kde vedla spory o vlastnické podíly v tamní komerční televizi Studio 1+1 a několika tematických kanálech. To byl opravdu hlavobol s místními oligarchy, komentoval Šmejc dlouhotrvající spory s ukrajinským podnikatelem Igorem Kolomojským. Příští rok v podstatě ukáže, jak jsou schopni ty byznysy vést a konsolidovat, míní muž číslo dvě v PPF po miliardáři Petru Kellnerovi.

cif-tip-téma-foto

NAPSALI JSME: Ředitel Novy: neúměrné zlevňování reklamy je cesta do pekel

Vidíme třeba, že relativně ztrácejí pozici na Slovensku proti Jojce. A teď se uvidí, jak si poradí v České republice, což je pro ně klíčový trh z hlediska tvorby EBITDA. Příští rok bude rozhodující, prognózuje Šmejc. Nova letos na podzim meziročně ztrácí největší část podílu na divácích ze všech českých televizí. Naopak konkurenční Prima posiluje, dosahuje nejlepších výsledků sledovanosti za poslední dva roky.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.