Hlavní navigace

Vylepšete si zvuk vašeho televizoru

15. 8. 2014
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Changhong
Televize jsou nevyzpytatelné! Tedy alespoň zvukově. Koupíte drahý přístroj a myslíte si, kdo ví jak nebude „zvučit“ a ono nic. Koupíte levný a…

Jak říkám, koupíte drahý televizor třeba za čtyřicet nebo dokonce za padesát tisíc a zvuk bude hluše plechový a výkon zesilovače pomalu nula nula nic. Koupíte televizor za „patnáct“ a zvuk je u něj pomalu jak z partesu. Tedy alespoň v rámci televizní branže. Televizory jsou co do zvukové kvality opravdu nevyzpytatelné a platí to o všech jejich značkách, třídách i cenových relacích už hezkých pár let. A pokud si řekneme, že většinou platí, že s dražším televizorem kupujete vyšší obrazovou kvalitu spolu s lepší elektronikou, resp. převodem z nižších rozlišení, zvukově se trend vysledovat nedá. Kupříkladu Panasonic TX-55AS800 za 49 990 Kč má zesilovač o výkonu pouhých 2× 4 W plus 10wattový subwoofer. Naproti tomu Panasonic TX-42AS650E za méně než polovinu už nabízí 2× 10 W a třeba Gogen TVL 42248 Web za 10 990 Kč nabízí solidních 2× 8 wattů.

Výjimky se ovšem najdou. Mezi absolutní špičku současnosti patří po zvukové stránce Samsung UE65F9000ST (163 cm, 149 990 Kč) se zesilovačem o celkovém výkonu 70 W, který je rozložen do 2×15 W v reproduktorech a 2× 15 W v subwooferech.

Mimochodem v poslední době jsem zaregistroval dva televizory vybavené dokonce externím subwooferem! Tedy abych byl přesný, s možností připojit ho. Jde o Philips 65PUS9809 a Sony Bravia KD-65S9000B. Je to rozhodně chvályhodné! Chvályhodnější než úzké, pomalu pár milimetrů hluboké placky, které pořádně neozvučíte, ani kdybyste se vsadili.

Trend externích subwooferů, nebo rovnou řekněme externích zvukových systémů (pokud se tedy trendem ukáže), vnáší do usedlé televizní branže nového ducha. Po letech honby za co nejlepším obrazem byl v drtivé většině případů zvuk opomíjen a je dobře, že se na něj znovu začalo myslet.

Chápu, že se mnohým příčí zapínat dalším, klidně i třetím ovladačem třeba domácí kino a chtějí mít jednoduše všechno v jednom! Vám, pokud jste takoví, je třeba říci: jde to, vyzkoušeli jsme to a i když to není stoprocentní, v drtivé většině si vystačíte s jedním ovladačem od televizoru.

Špičková zvuková lišta Panasonic SC-HTB880 pracuje v systému 5.1 a při předvádění byly zadní kanály opravdu slyšet i když pochopitelně záleží na zdroji. V každém případě používá kvalitní reproduktory i převodníky a nechybí ani podpora HD zvuku a videosignálu ve 4K, který lišta jednoduše propustí na televizor.
Autor: Panasonic

Špičková zvuková lišta Panasonic SC-HTB880 pracuje v systému 5.1 a při předvádění byly zadní kanály opravdu slyšet i když pochopitelně záleží na zdroji. V každém případě používá kvalitní reproduktory i převodníky a nechybí ani podpora HD zvuku a videosignálu ve 4K, který lišta jednoduše propustí na televizor.

Jaké jsou možnosti

Řešení je hned několik. Od koupě jednoduchého domácího kina typu 2.1, či plného 5.1, přes ještě jednodušší a levnější reprosystém k počítači, až po sofistikovaná řešení s rozhraním HDMI (ARC) dovolující používat k obsluze jeden dálkový ovladač. Tím bývají vybavena dražší domácí kina a zvukové lišty přímo určené jako doplněk k televizoru. Právě na ně se dnes zaměříme a přehled těch levnějších najdete v připojené tabulce.

Na straně televizoru všechna řešení vyžadují minimálně nějaký analogový audio výstup, resp. audio výstup digitální, přičemž s HDMI výstupem můžeme počítat jen někdy.

Mějte na paměti, že u těch nejlevnějších televizorů audio výstupy zabudovány nebývají a HDMI je bráno jen typicky jako vstupní pro nějaký video přehrávač. Mezi výjimky patří Philips 20PFL3108H prodávaný, či spíše doprodávaný, za 3490 Kč vybavený digitálním audio výstupem.

Samozřejmě je opět zapotřebí prověřit co za audio výstup je ve vašem televizoru a co v uvažovaném externím audio systému. Koaxiální digitální audio výstup do optického pochopitelně nezapojíte, vaše manželka či přítelkyně navíc možná bude mít námitky proti „dalšímu krámu“ a hlavně dalšímu dálkovému ovladači.

I když by se – při zběžném pohledu – mohlo zdát, že dnes je už každý i velice levný televizor vybaven digitálním audio výstupem, pravda to není a neplatí to dokonce ani o výstupu analogovém.

Pozor byste si dnes měli dávat především při nákupu nového televizoru v cenové relaci do pěti tisíc korun, samostatný zvukový výstup ale nemáte zaručen ani v ceně nad pět či dokonce nad devět tisíc. Příkladem budiž Gogen TVL 32227 DLC RR s 81 cm, LG 23MT75D TV (58 cm) či Toshiba 40L3433DG (102 cm, 9990 Kč).

Jak vidíte, nejde jen o levné značky, ale také o základní řady masových výrobců. V každém případě pokud počítáte s napojením televizoru na externí zvukový systém, ohlídejte si základní rozhraní už při nákupu.

Ultra HD televizor Philips 9800 v podobě 65PUS9809 s úhlopříčkou 165 cm představuje televizor s operačním systémem Android a bezdrátovým subwooferem, který by měl být součástí dodávky. Umístit se díky své nízké výšce prý dá kamkoliv.
Autor: Philips

Ultra HD televizor Philips 9800 v podobě 65PUS9809 s úhlopříčkou 165 cm představuje televizor s operačním systémem Android a bezdrátovým subwooferem, který by měl být součástí dodávky. Umístit se díky své nízké výšce prý dá kamkoliv.

Rozdíly ve zvukové kvalitě

Pokud se na napojení televizoru na nějakou reprosoustavu podíváme z hlediska kvality, k dispozici máme tři varianty řešení:

  • Jednoduché, využívající nějakého tradičního analogového audio výstupu, který dále vyvedete někam na domácí kino, aktivní reprosoustavu, kterou používáte u počítače, starý zesilovač, apod. 
  • Sofistikovanější, využívající rozhraní HDMI nebo verze HDMI se zpětným audio kanálem ARC, což zajistí pohodlnější sledování, protože často eliminuje nutnost samostatně zapínat a vypínat externí audio zařízení. V případě vzájemného propojení přes HDMI (ARC), pochopitelně. V podstatě také nepotřebujete další dálkový ovladač, protože vše řídíte „dálkou“ televizoru. Tohle je řešení pro plochý televizor a zvukové méně či středně náročného diváka a uplatní se také pro napojení zvukovou lištu typicky do nějakých pěti, šesti tisíc korun.
  • Třetí variantou je propojení v co nejvyšší zvukové kvalitě. Zde se řešení odklánějí od HDMI a vracejí se zpět k tradičnímu vyvedení digitálního zvuku buď přes koaxiální či optické připojení (podle gusta a výbavy) a následné napojení typicky na komponentní audio-video systém (A/V), kvalitní zvukovou lištu vyšší třídy či vyspělé domácí kino. Toto řešení je rozhodně nejčistší a zvukově nejlepší. Zapomenout ale můžete na jeden dálkový ovladač, resp. pokud chcete, můžete pořídit nějaký univerzální.
Aktuální řada zvukových lišt LG se jmenuje NB2540, NB3540, NB4540 a NB5540 a postupně přichází i na náš trh. Stávající NB4530A na snímku (2.1, 310 W, Bluetooth, možnost připojení externího disku), se právě doprodává za 6.990 Kč.
Autor: LG

Aktuální řada zvukových lišt LG se jmenuje NB2540, NB3540, NB4540 a NB5540 a postupně přichází i na náš trh. Stávající NB4530A na snímku (2.1, 310 W, Bluetooth, možnost připojení externího disku), se právě doprodává za 6990 Kč.

Zvukové lišty: řešení nejen pro ty, kdo nechtějí tahat kabely

V tabulce najdete přehled vybraných zvukových lišt do zhruba 10.000 Kč. Můžete ale mít i výrazně dražší, či dokonce mnohem dražší, jako například Philips HTL9100 (18.490 Kč) či Bose CineMateTM 1SR za zhruba čtyřicet tisíc.

Zvukové lišty mají několik specifik a poslední dobou se snaží o jediné – o maximální pohodlnost při instalaci a maximální pohodlnost při používání. Povětšinou se nabízejí se subwooferem, jsou ale i výjimky které jsou bez něj, nebo se k nim dá přikoupit.

Moderní výrobky už také mají průchozí 3D video ve Full HD (1 080p) i když řada z nich videosignál jako takový vůbec neřeší a jsou vybaveny pouze audio konektory.

Naprostá špička pak zvládne i „HD“ zvuk a převod na rozlišení Ultra HD (4K), resp. zajistí alespoň jeho průchod beze změn. Se zvyšující se cenou zpravidla umějí nasimulovat prostorový zvuk výrazněji, přibývá zvukových režimů, zabudovaných rozhraní a počtů reproduktorů. Samozřejmostí dnes bývá i u těch nejlevnějších výrobků rozhraní Bluetooth, u dražších, včetně technologie NFC. „Lišta“ tak s výhodou poslouží i jako bezdrátový reproduktor pro „empétrojky“ v mobilním telefonu.

„Lišty“ jsou určeny nejen pro ty, kdo nechtějí tahat kabely, ale i pro ty, kteří chtějí dobré a rozumné řešení střední třídy u něhož není povětšinou třeba přemýšlet nad dalším ovladačem, protože vše se řídí tím televizním přes HDMI (ARC). Někdy ale přece jen nad ním přemýšlet musíte, protože zpětný zvukový kanál nepracuje vždy zcela ideálně a zpravidla navíc funguje s menším či větším zpožděním někdy dokonce i v řádu desítek sekund (zvláště se to týká zapnutí, resp. počátečního sladění). Poslední dobou se však situace vylepšila natolik, že ovládání několika zvukových lišt, které jsem zkoušel s plazmovým televizorem Panasonic GT60 pracovalo se zpožděním minimálním spíše v řádu sekund, a automaticky se napojily prakticky vždy po zapnutí televizoru. Praktický provoz testované Panasonic SC-HTB580 byl pak vysloveně příjemný a jistě si někde na internetu najdete úplný test. Tady nabízíme krátkou ochutnávku.

Dříve se také poměrně hojně vyráběly zvukové lišty kombinované s DVD/BD přehrávačem, ale nyní je jich minimum a vše spíše směřuje pouze k rozšíření zvuku pro majitele televizorů bez komponentních audio systémů či domácích kin.

Vychytávkou u „lepších“ modelů je pak samostané čidlo pro infračervené ovládání, které se uplatní v okamžiku, kdy „lištu“ umístíte tak, že ho má zakryto, nebo dokonce jakýsi opakovač infra signálu využitelný tehdy, kdy „lištu“ položíte přímo před „očíčko“ televizoru (Yamaha YSP-1400, 9900 Kč). Zdůrazňovat asi nemusím častou možnost ovládání přes aplikaci v mobilním telefonu, která ovšem pracuje přes WiFi televizoru a zpětný zvukový kanál HDMI (ARC).

Panasonic SC-HTB580: spolehlivá a s hutným zvukem

S cenou 7000 Kč a 310 watty celkového výkonu představuje v rámci zvukových lišt střední třídu. Dlužno říci, že je opravdu „pouze lištou“, protože tu žádnou mechaniku DVD/BD nenajdete.

V rámci střední třídy už ale můžete počítat se zajímavými vlastnostmi. Typicky například s párováním přes NFC, či vytažením infračerveného čidla pro ovládání, což se také může hodit.

HTB580 se na televizor napojuje přes rozhraní HDMI (ARC), další zabudované je určeno pro DVD či Blu-ray přehrávač a nechybí ani optický digitální audio vstup pro fajnšmekry.

Lišta pracuje se systémem 3.1, tedy s centrálním (dialogovým) reproduktorem, dvěma předními satelity (3× 60 W) a 130wattovým subwooferem, který je bezdrátový a kupodivu byl i naprosto bezproblémově napojitelný, a to vysloveně na tlačítko. Snadné bylo i párování přes Bluetooth s mobilem Acer E3, tabletem Ainol Numy 3G Sword či přes NFC se Samsung Galaxy S4.

Jsem rád, že jsem – konečně – po několika letech zkoušení těchto systémů narazil na něco, co má smysl, hraje a nestojí majlant! Za dané peníze je HTB580 velmi dobrou koupí, která potěší nejen běžného zákazníka, který bude překvapen povětšinou naprosto bezproblémovým chodem, ale i náročnějšího zájemce, který hledá zároveň i něco pro svůj mobil a z jakýchkoli důvodů nechce klasické kino či komponentní systém.

Panasonic SC-HTB580EG má příjemně plný a hutný zvuk, který potěší jak ve filmech, tak při poslechu muziky jako takové. S plazmovým televizorem Panasonic GT60 fungoval přes HDMI (ARC) spolehlivě, takže jsem v podstatě nepotřeboval speciální dálkový ovladač. A i když někdy trvá spuštění o něco déle (za to může technologie, nikoli lišta) dá se to vydržet. Škoda jen, že je špatně vidět na displej, který má navíc nevýrazné písmo, a také škoda, že se parametry neupravují přes nějaké obrazové menu přímo přes televizor. Na druhou stranu nemusíte po místnosti tahat žádné kabely, zpracování lišty je vynikající a vzhledově určitě také neurazí.

STÁHNĚTE SI: tabulku s přehledem vybraných zvukových lišt do 10.000 Kč.

přehled vybraných zvukových lišt do 10.000 Kč

Výběr ze současné nabídky

Nejlevnější zvukové lišty, resp. ty vyprodávané, atakují hranici čtyř tisíc korun. Nabídnou za to nejčastěji zvukový systém 2.1, tedy dvojici předních reproduktorů a externí subwoofer napojovaný buď drátově, nebo bezdrátově. Ještě nemají podporu zpětného zvukového kanálu přes HDMI (ARC) a často nemají ani HDMI jako takové. Uvnitř najdete jen pár (někdy vysloveně) reproduktorů, zvuk bývá klasicky jednoduchý a vynaloženým penězům zpravidla neodpovídá. Výhodou je elegantní vzezření a Bluetooth pro napojení mobilu.

Příkladem jednoduché zvukové lišty, o které ovšem nemohu říci, jak zní, může být například LG NB2540 (2990 Kč). Nabídne celkový hudební výkon 120 wattů v systému 2.1 bez HDMI konektoru a zabudován je tudíž pouze digitální optický audio vstup. LG NB3540 (4900 Kč) je na tom obdobně, má ale o něco vyšší výkon, bezdrátově napojovaný subwoofer a rozhraní USB. LG NB4540 (5700 Kč) naproti tomu pracuje v systému 4.1 a už má zabudováno HDMI se zpětným kanálem (ARC). Nejvyšším modelem LG je NB5540 (7500 Kč) s 320 W (4.1) a mimo jiné i s 24bitovým (192 kHz) audiopřevodníkem.

Nabídka Panasoniku s jehož lištami mám poslední dobou výborné zkušenosti (bohužel dříve velice dobrý Philips se mi získat nepodařilo) zahrnuje vedle zde stručně testované SC-HTB580 (cena kolem 7000 Kč) i základní dvoukanálovou SC-HTB8 (2700 Kč). Ta je bez subwooferu a je určena pro televizory o úhlopříčce kolem 81 cm. Má sice Bluetooth, ale nedisponuje digitálními zvukovými dekodéry Dolby Digital či DTS.

Modelem patřícím do vyšší střední třídy je Panasonic SC-HTB680 (7990 Kč). Ten toho ale oproti zkoušenému HTB580 o moc víc nenabízí (snad jen nepatrně zvýšený výkon), takže se raději věnujme nedávno uvedené a výborně znějící (!), což mohu potvrdit, SC-HTB880. Ta už nejspíše už bude moci konkurovat domácímu kinu typu 5.1 (na předvádění byly jasně slyšet i zadní kanály) a navíc nabízí průchod videosignálu v Ultra HD, což je od zastoupení potvrzeno. Cena sice ještě není oficiálně stanovena, ale doporučená v okolních zemích je 549 €, což by vycházelo na nějakých 14 990 Kč.

Řadu zvukových lišt nabízí také Philips, Samsung a „hifističtější“ výrobci jako Denon či Yamaha. A také špička jménem Bose, jak je vidět výše.

Cloud 22 temata

„Zvukové lišty“ můžete mít i v podobě tzv. speakerboardu, „soundplate“ nebo jak se někdy říká „soundstand“. V praxi nejde o „lištu“, ale o „desku“ vypadající trochu jako přehrávač DVD/Blu-ray disků. Je ale bez mechaniky a je určena k tomu, aby se plochý televizor postavil přímo na ni, což s lištou udělat pochopitelně nejde.

Ani u těchto výrobků, ceny nebývají nejnižší, a pokud o ně máte zájem, vždy si zkontrolujte především hmotnost vašeho televizoru, což by ale povětšinou neměl být problém. Pokud ovšem na „zvukovou desku“ nebudete pokládat nějakou rozměrnou plazmu.

Za zhruba čtyři tisíce můžete mít Samsung HW-H355 představující jednoduchou zvukovou lištu základní třídy vybavenou dvěma reproduktory a subwooferem. Zabudováno je rozhraní Bluetooth a jeden digitální optický audio vstup.
Autor: Samsung

Za zhruba čtyři tisíce můžete mít Samsung HW-H355 představující jednoduchou zvukovou lištu základní třídy vybavenou dvěma reproduktory a subwooferem. Zabudováno je rozhraní Bluetooth a jeden digitální optický audio vstup.

Anketa

Na jaký reprosystém máte napojen televizor?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.