Hlavní navigace

Výměna manželek: jak si naštvat diváky a ještě to neumět vysvětlit

24. 11. 2013
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Vlnu nevole vyvolalo rozhodnutí Novy přerušit vysílání premiérové šesté řady reality show Výměna manželek a nasadit místo ní reprízy starších dílů

Marketingové harakiri páchá už třetí týden v kuse televize Nova. Ačkoli různými cestami poutá premiérové díly šesté řady reality show Výměna manželek, od 8. listopadu místo nich opakuje starší díly předchozích řad. A to bez jakéhokoli vysvětlení. Ještě než tak učinila poprvé, přímo na obrazovce slibovala několik dní před změnou nový díl, aby na poslední chvíli upoutávku změnila na starý, ale dál se tvářila, že jde o pokračování šesté řady. Ještě markantnější je tenhle rozpor na oficiální stránce pořadu na Facebooku, která i přes přerušení premiérové řady nadále v titulu hlásá: Výměna manželek VI – premiérové díly každý pátek.

Co na plat, že se už třetí týden fanoušci téhle reality show přímo na Facebooku televize ptají, proč tedy nepokračují premiérové díly a zda se vůbec někdy na obrazovku dostanou. Nikdo z Novy s nimi už třetí týden nekomunikuje, naopak televize se tváří, jako by se nic nedělo a propaguje staré epizody, jako by šlo o nové. Totéž se děje na webu Nova.cz. Takový přístup je z marketingového hlediska dost slušná bota, nehledě na následky: sledovanost Výměny manželek v pátek večer na Nově klesla o cca 200 tisíc diváků, a zatímco na začátku premiérové VI. řady se jí dařilo v novácké cílové skupině diváků od 15 do 54 let porážet souběžně vysílaný seriál Sanitka 2 na ČT 1, teď si o tom Nova může nechat jenom zdát.


Repro: Jan Potůček, DigiZone.cz

Oficiální stránka Výměny manželek na Facebooku: jako by žádné reprízy neběžely…

Proč tedy Nova reprízuje a nevysílá slibované nové díly? Odpověď je nasnadě. Po změně ve vedení televize nastalo silné utahování opasků. Nova se zbavila drahých práv na olympijský hokej, licence na hudební kanál MTV, zrušila Noční Televizní noviny, přestala natáčet seriál Gympl s (r)učením omezeným, chystá se osekat své weby a prakticky zastavila veškerou výrobu dramatických novinek s výjimkou nových dílů Ordinace, Ulice a Doktorů z Počátků, s nimiž stojí a padá sledovanost jejího hlavního kanálu. Stažení premiérových dílů Výměny manželek je jen dalším z mnoha kroků, jak ušetřit. Nově se letos nedaří oslovovat dostatečný počet inzerentů, takže vysíláním úspěšné šesté řady Výměny manželek nevydělá na reklamě tolik, kolik by teoreticky mohla.

Obchodní strategii pro letošní rok určoval dnes už bývalý šéf CME Adrian Sarbu a v život ji uváděl dnes už také bývalý generální ředitel Novy Jan Andruško. Noví šéfové CME a Novy nastupovali teprve na přelomu léta a podzimu, takže obchodní podmínky mohou změnit až pro příští rok. Z jejich pohledu je tedy logické stáhnout velmi úspěšný pořad a nasadit ho do vysílání až v době, kdy Nova pojede podle nových obchodních podmínek a bude mít více inzerentů. To znamená nejdříve v jarní sezóně 2014, která začíná v březnu. Po Vánocích a ze začátku roku je pro televize hluché období, během kterého se nevyplatí vysílat příliš mnoho novinek, protože reklamy je obecně málo.

ICTZ23

To vše se dá pochopit a a odkývat, jen kdyby Nova nezapomněla na to nejpodstatnější, bez čeho se její byznys neobejde – na diváky. Tvářit se třetí týden jako že se nic neděje a ignorovat stovky naštvaných zpráv, v nichž se fanoušci Výměny manželek dožadují vysvětlení, proč Nova náhle přestala vysílat premiérové díly, je silně neprofesionální. A může se to Nově vymstít. Nikdy v minulosti se jí arogantní chování, ať už vůči komukoli, nevyplatilo. Vždycky jí to dali dotyční „vyžrat“. Jenže až to Nově dají „vyžrat“ diváci, půjde opravdu do tuhého. S miliardovými dluhy v zádech by mohla ze dne na den zavřít krám. Pak už bude na nějaké zpytování svědomí pozdě.

DOPLNĚNO 19:42: Podle vyjádření Martina Šnýdra z tiskového oddělení Novy oznámila televize nasazení repríz Výměny manželek 11. listopadu na facebookovém profilu tohoto pořadu. Na další dotazy diváků na toto téma ale již nereagovala.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.