Hlavní navigace

Sobotní výpadek Událostí České televize: reklama k nezaplacení

19. 8. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jan Potůček Autor: 115393
Jakub Železný beze zvuku a poté zase s ním, ale aniž by to tušil. Česká televize v sobotu večer zažívala perné chvilky v závěru hlavní zpravodajské relace Události.

Schválně, viděli jste sobotní výpadek České televize v samém závěru hlavní zpravodajské relace Události přímo v televizi a na živo, nebo jste si ho pustili až později ze záznamu na internetu? Většina čtenářů téhle glosy bude patrně patřit k těm lidem, kteří o nějakém výpadku Událostí v době jejich vysílání netušili, protože zkrátka v sobotu večer na zprávy ČT nekoukají. Ale jakmile se zpráva o kolizi zvukové režie zpravodajství ČT, která zcela vyřadila nové studio Událostí, roznesla po internetu, hlavním zprávám rázem přibylo notně diváků.

Co se tedy stalo? Někdy v 19:40 vypadl ve studiu Událostí zvuk, takže moderátor Jakub Železný na obrazovce klapal pusou, ale že oznamuje příspěvek o trutnovském Open Air festivalu, z toho poznal snad jen ten, kdo dokáže odezírat z úst. Zvuk prostě na ČT 1 ani ČT 24 nešel. Příspěvek se ale podařilo odvysílat ozvučený, ale hned po něm následoval krátký předěl s logem Událostí, po kterém se vrátila poslední scéna z trutnovského festivalu se zamrzlým obrazem. Režie tedy znovu zopakovala předěl a opět se vrátil zamrzlý obraz z předchozí reportáže.

Třetí pokus s předělem už nenásledoval, ČT zkrátka zařadila závěrečné titulky a Události předčasně ukončila. Asi o pět minut dřív, než měla, a do toho se jí podařilo do vysílání pustit povzdech Jakuba Železného: „Teda pánové, já už zažil ledacos…“ (to už zvuk překvapivě šel). Trošku to připomínalo kiksy sportovní režie ČT 4 s „živými“ mikrofony komentátorů během přestávek přenosů, kdy také v éteru zaznělo ledasco. Pro ČT ale závěrečnými titulky Událostí technické problémy nekončily. Po neplánovaném zařazení upoutávky na podzimní seriál Ententýky následovala obligátní zeměkoule s tmavě červeným pozadím, kterou ČT nasazuje, když má technické problémy.

Kromě zeměkoule, která během asi čtyř minut, co ji ČT 1 a ČT 24 vysílaly, se ale na obrazovce neobjevila žádná informace o technických potížích. Že něco není v pořádku, ale muselo dojít snad každému, když navíc i ona nouzová zeměkoule na obrazovce několikrát zamrzla a přestala se otáčet. Branky, Body, Vteřiny sice začínaly načas v 19:48, moderátor Jan Smetana se ale přihlásil ze starého studia Událostí, které od letošního dubna využívá pouze ČT 24, a evidentně narychlo četl zprávy z papírů před sebou, protože čtecí zařízení buď nefungovalo, nebo – a to je pravděpodobnější – do něj prostě nikdo nestihl texty provizorně nalít.

cif 24 - early cena - média

Ani Jan Smetana ale neměl vyhráno, režie mu odbavila snad jen každý třetí příspěvek, a u první reportáže trvalo asi deset sekund, než se objevil obraz (zvuk šel od začátku, ale místo reportáže kamera stále snímala moderátora sportovních zpráv). Jan Smetana to ale zvládl bravurně, výpadky reportáží prostě přecházel tím, že četl další zprávy a na konci si z toho dokonce dokázal udělat legraci, když se s diváky rozloučil s omluvou, že tentokrát byly BBV „tak trochu rozhlasové“. Další program už ČT neodbavovala ze studia Událostí, takže už nebyl nijak narušený.

Výpadek tedy trval všeho všudy možná deset minut. Dokážu si živě představit, že to byl pro zpravodajskou směnu na Kavčích horách nekonečně dlouhý čas. Na druhou stranu, pro Českou televizi má tenhle kiks jedno obrovské plus: o jejích Událostech se znovu mluví i mezi lidmi, kteří se na ně nedívají, a řada z nich si je ze záznamu pustila, aby viděla, co se vlastně stalo. Těžko říct, kolik peněz by stála brandová kampaň, která by měla oslovit stejně velké publikum. Nějaké miliony by to asi byly, takže jako virál to bylo dobré.

Kdy jste viděli kolaps sobotních Událostí České televize?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).