Hlavní navigace

Výpadky v síti Telecomu

29. 10. 1998
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V posledních dvou týdnech si zákazníci, připojení službou Internet OnLine k SPT TELECOMu, několikrát stěžovali na výpadky. Občas se není možné přihlásit vůbec, občas nefunguje e-mail. Co se děje?

K prvnímu výpadku došlo v sobotu 17. října, tedy zhruba před dvěma týdny. Jeden z rozkacených zákazníků to v mailu, určeném technické podpoře Telecomu, popisuje následujícím způsobem:

Dne 17.10. jsem zaznamenal celodenní výpadek možnosti připojit se na Vaši službu Internet OnLine. Modem zvedl volanou linku, avšak již nedošlo k přihlášení se, a to opakovaně, zkoušel jsem to minimálně 15× v průběhu celého dne. Předpokládám, že se tak stalo z důvodu nedostupnosti databází – neaktivní systém z důvodů systémové chyby nebo podobně. Rovněž ani po připojení přes jiného poskytovatele nešla vyzvednout pošta přes pop3 server mail.telecom.cz. Zkušební pošta, kterou jsem si zaslal přes WWW rovněž nedošla. První pozitivní kontakt nastal v 6:00 dnes, tj 18.10.

SPT TELECOM ovšem stejnou událost líčí poněkud odlišně:

V sobotu 17. října 1998 došlo v době mezi 13:30 až 16:30 a opět mezi 21:30 až 01:20 ke krátkým technickým výpadkům části serverů IOL, což mělo za následek jejich nedostupnost.

Kdo má pravdu říci nedokážu, protože nezávislé svědectví (a hlavně vlastní ověření) není k dispozici. Upozornění na tento výpadek Telecomu jsem totiž dostal až po jeho skončení.

Dnes se však situace opakovala a tentokrát jsem byl alespoň částečně při tom. Nejprve však znovu nechám promluvit zákazníka TELECOMu, který v 7:59 odeslal prostřednictvím připojení u jiného poskytovatele následující zprávu (uvádím jen část):

Po necelých dvou týdnech je zde opět situace, kdy již víc než 12 hodin neni možné se připojit na Internet On Line anebo alespoň stáhnout poštu ze serveru mail.telecom.cz. Jestli hodlá vaše firma jít v NEKVALITĚ služeb ve stopách mnoha dalších nekvalitních služeb Telecomu, je to trest pro všechny vaše uživatele. Každý totiž čekal, že cena je nízká díky příznivému přístupu k zákazníkovi, nikoli proto, že se bude jednat o TOLIK NESPOLEHLIVÉ SLUŽBY.

Prohlášení TELECOMu, kterým se omluvil svým zákazníkům, je podstatně střízlivější:

Omlouváme se Vám za potíže s přihlášením ke službám INTERNET OnLine dne 29.10.1998 v době přibližně od 8 do 9.30 hodin, které byly způsobeny chybovostí kabelu připojující internet k ověřovacím a poštovním serverům. Naši technici závadu identifikovali a odstranili během 1,5 hodiny. Připojení je od 9.30 opět plně funkční.

Ani v tomto případě nedokážu říci, kdo má pravdu. Tvrzení obou stran se přitom liší o celých 12 hodin! Osobně mohu jen potvdit, že když jsem spojení zhruba v půl deváté zkoušel, skutečně nefungovalo. Jak tomu však bylo v noci, to bohužel ani tentokrát netuším.

Pro SPT TELECOM je to nepochybně velká ostuda, zvláště když se něco podobného stane dvakrát za sebou. Osobně mne to trochu zaráží, protože jsem si zvykl na Internetovou část TELECOMu pohlížet trochu jinak, než na zbytek této maxifirmy. Přestože jsem samozřejmě měl výhrady k některým praktikám Internet OnLine, typicky k přesměrovávaným uzlům, celkově jsem měl pocit, že přístup TELECOMu k Internetu je velmi rozumný. Také výsledky testů poskytovatelů mne doposud utvrzovaly v tom, že služby poskytované zákazníkům jsou na slušné úrovni. V poslední době se však množí počet kritických dopisů od našich čtenářů, připojených k TELECOMu, kteří si stěžují na různé problémy, na které narážejí. Tyto dva výpadky jsou tak jen – byť velmi viditelným – vrcholkem ledovce.

Jsem zvědav, jak se TELECOM s těmito problémy vypořádá. První místo v počtu připojených uživatelů má zdá se na dosah ruky, ale ve spolehlivosti služeb je zřejmě třeba přitlačit.

Marek Antoš

KL24


Starší, související články:

* Kauza přesměrovávaných „uzlů“ sítě Internet On Line SPT Telecomu se pomalu uzavírá
* Cenová bomba Telecomu vybuchla. Nebo to bylo jen takové pšouknutí?
* Je SPT TELECOM anděl nebo ďábel, Kain či Ábel?
* SPT Telecom nehraje fér hru
* Jak věc vypadá z pohledu SPT Telecomu
* Je to tu znovu: nezneužívá SPT Telecom svého monopolního postavení?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).