Hlavní navigace

Výroba a vypuštění jednoho satelitu přijde na 250 milionů eur

30. 8. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
30. 8. 2010

Komerční družice, která se používá pro šíření satelitní televize, vyjde na výrobních nákladech na 100 až 120 milionů eur (asi 2,5 až 3 miliardy korun), její vypuštění do vesmíru stojí dalších až 130 milionů euro (asi 3,2 miliardy korun). Celkové náklady na vypuštění jednoho satelitu se tak pohybují od 250 milionů eur (asi 6,2 miliardy korun) výše, prozradil v rozhovoru pro týdeník Euro generální ředitel satelitní společnosti SES Astra CEE Martin Kubacki.

SERIÁL DIGIZONE.CZ: Jak fungují satelity

Cena se mění v závislosti na mnoha faktorech, například použitém typu nosné rakety nebo typu družice, uvedl Kubacki. Průměrná životnost satelitu je většinou kolem patnácti let. Opět to závisí na konkrétním typu družice, dodal s tím, že do ceny se promítá i pojištění satelitu. Společnost SES Astra nedávno vypustila na oběžnou dráhu novou družici Astra 3B, která dokáže pokrýt signálem oblast od Španělska po Černé moře a je určena i pro české programy.

K TÉMATU: Seriál Satelitní chuťovky z družic Astra

BRAND

Celkově toto kosmické plavidlo nabízí 60 transpondérů, tedy zařízení určených pro přenos rádiových signálů. To v konečném důsledku znamená 400 až 600 televizních stanic, přiblížil Kubacki. Astra provozuje nad Evropou 16 satelitů, celkem jich má celosvětově 44. Šéf středoevropské divize SES Astra se rovněž vyjádřil k ceně šíření televizních programů ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Kanály v HD kvalitě znamenají obraz s bohatšími barvami a až pětinásobným množstvím detailů. Nicméně takovéto služby vyžadují i vyšší vysílací kapacitu, tedy i náklady. Oproti přenosu SD (standardní rozlišení) jde zhruba o dvojnásobek až trojnásobek kapacity, prozradil Kubacki.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).