Hlavní navigace

Vyšel ostrý Mozilla Thunderbird 3, seznam novinek je dlouhý

9. 12. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Po více než dvou letech vývoje konečně vyšel e-mailový klient Mozilla Thunderbird 3. Cesta k němu byla trnitá. Ve stručnosti si připomeňme, že projekt nejdříve opustili oba hlavní vývojáři a začalo se velmi vážně diskutovat i jeho další budoucnosti. Nakonec se alespoň jeden z nich k práci na známém open source projektu vrátil a vývoj přešel na bedra nově vzniklé organizace Mozilla Messaging. Uvedení jednotlivých vývojových milníků na cestě k finální verzí Thunderbirdu 3 provázelo hned několik…

Po více než dvou letech vývoje konečně vyšel e-mailový klient Mozilla Thunderbird 3. Cesta k němu byla trnitá. Ve stručnosti si připomeňme, že projekt nejdříve opustili oba hlavní vývojáři a začalo se velmi vážně diskutovat i jeho další budoucnosti. Nakonec se alespoň jeden z nich k práci na známém open source projektu vrátil a vývoj přešel na bedra nově vzniklé organizace Mozilla Messaging. Uvedení jednotlivých vývojových milníků na cestě k finální verzí Thunderbirdu 3 provázelo hned několik zdržení a kvůli nedostatku lidských zdrojů byl prozatím dán k ledu plán na integraci kalendářového rozšíření Lightning, které mělo být jednou z hlavních novinek.

MMF24

Přesto všechno seznam novinek, vylepšení a změn v nově vydaném Mozilla Thunderbirdu 3 není krátký. Nalezneme na něm třeba práci s poštou v panelech, předělaný nástrojový panel, nového průvodce pro konfiguraci účtů, zbrusu nové prohledávání uložené pošty a pokročilé možnosti filtrování, spolupráci s Windows Search, vylepšený adresář, funkci pro archivování pošty, tzv. chytré složky, vylepšenou spolupráci s Mac OS X nebo optimalizovanou práci si protokolem IMAP. Více v článku Thunderbird 3: dvouleté čekání se vyplatilo na našem sesterském serveru Root.cz.

Podle dostupných informací by se nyní vývojáři rádi zaměřili na vývoj balíčku rozšíření, který by měl vést k optimalizaci Thunderbirdu pro netbooky (přizpůsobení menším displejům a menšímu množství paměti). Na jaro příštího roku je také předběžně naplánovaný Mozilla Thunderbird 3.1, ovšem zatím není moc jasné, co by nová minor verze měla uživatelům nabídnout. Obecně se hovoří o úpravách, které se už nestihly zařadit do právě vydané ostré trojkové verze. Ta je k dispozici pro Windows, Linux i Mac a samozřejmě nechybí česká lokalizace.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).